Przejdź do głównej zawartości

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi?

Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat.

W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.

 Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup w oparciu o pochodzenie lub pokrewieństwo.

System doprowadził do uprzywilejowania kast wyższych w stosunku do kast niższych, które często były wypierane przez osoby z wyższych szczebli kastowych. Przez stulecia małżeństwa międzykastowe były zabronione, a na wsiach kasty żyły przeważnie oddzielnie i nie korzystały wspólnie z udogodnień, takich jak na przykład studnie. Spożywanie wspólnie posiłków z osobami z niższych kasy jest wciąż również uważane za nieczyste, a małeżeństwa między kastami zdarzają się dość rzadko.

System kastowy został wzmocniony przez British Raj, który mianował tylko hindusów z wyższych kast na wyższe stanowiska i stanowiska administracyjne. Jednak w latach dwudziestych XX wieku protesty doprowadziły do ​​wprowadzenia przez administrację kolonialną systemu stanowisk, w ramach którego pewien procent stanowisk rządowych był zarezerwowany dla hindusów z niższych kast.

 


Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 r., Kraj ten wprowadził przepisy zakazujące dyskryminacji niższych kast i poprawiające ich pozycję społeczno-ekonomiczną. Wprowadzono limity przyjęć na studia i miejsc pracy. W rezultacie niektórzy dalici awansowali na czołowe stanowiska, na przykład BR Ambedkar, który napisał konstytucję Indii, oraz KR Narayanan, który został wybrany na prezydenta w 1997 roku.

Nierówności w ramach systemu nadal istnieją we współczesnych Indiach pomimo działań, które nawet do pewnego stopnia przyczyniły się do wzmocnienia podziałów. W ostatnich czasach pojawiły się również przypadki stosowania przemocy związana z kastami, z czego większość obejmowała ataki na Dalitów. System kastowy jest wykorzystywany przez polityków do pozyskiwania głosów oraz wyborców z poszczególnych kast, co zwiększa wbrew pozorom podziały. Być może system kast przestałby istnieć gdyby nie politycy i ich działania. System kast rozprzestrzenił się również na inne religie w Indiach, gdzie chrześcijanie, muzułmanie, sikhowie i dżiniści stosują podobne formy rozwarstwienia społecznego.


Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką indywidualną lub wynajmem samochodu czy większego transportu w Indiach. Zajrzyj na naszą stronę: Wycieczki do Indii 'szyte na miarę' przez polsko - indyjskie biuro podróży  www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

  1. Dobrze wyjaśniony termin kastowości . W końcu skumałem o co chodzi

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede