Skip to main content

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi?

Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat.

W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.

 Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup w oparciu o pochodzenie lub pokrewieństwo.

System doprowadził do uprzywilejowania kast wyższych w stosunku do kast niższych, które często były wypierane przez osoby z wyższych szczebli kastowych. Przez stulecia małżeństwa międzykastowe były zabronione, a na wsiach kasty żyły przeważnie oddzielnie i nie korzystały wspólnie z udogodnień, takich jak na przykład studnie. Spożywanie wspólnie posiłków z osobami z niższych kasy jest wciąż również uważane za nieczyste, a małeżeństwa między kastami zdarzają się dość rzadko.

System kastowy został wzmocniony przez British Raj, który mianował tylko hindusów z wyższych kast na wyższe stanowiska i stanowiska administracyjne. Jednak w latach dwudziestych XX wieku protesty doprowadziły do ​​wprowadzenia przez administrację kolonialną systemu stanowisk, w ramach którego pewien procent stanowisk rządowych był zarezerwowany dla hindusów z niższych kast.

 


Po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 r., Kraj ten wprowadził przepisy zakazujące dyskryminacji niższych kast i poprawiające ich pozycję społeczno-ekonomiczną. Wprowadzono limity przyjęć na studia i miejsc pracy. W rezultacie niektórzy dalici awansowali na czołowe stanowiska, na przykład BR Ambedkar, który napisał konstytucję Indii, oraz KR Narayanan, który został wybrany na prezydenta w 1997 roku.

Nierówności w ramach systemu nadal istnieją we współczesnych Indiach pomimo działań, które nawet do pewnego stopnia przyczyniły się do wzmocnienia podziałów. W ostatnich czasach pojawiły się również przypadki stosowania przemocy związana z kastami, z czego większość obejmowała ataki na Dalitów. System kastowy jest wykorzystywany przez polityków do pozyskiwania głosów oraz wyborców z poszczególnych kast, co zwiększa wbrew pozorom podziały. Być może system kast przestałby istnieć gdyby nie politycy i ich działania. System kast rozprzestrzenił się również na inne religie w Indiach, gdzie chrześcijanie, muzułmanie, sikhowie i dżiniści stosują podobne formy rozwarstwienia społecznego.Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

Jak się mieszka w Goa? Zalety oraz wady mieszkania w Goa/Indie, blog o Indiach

Mieszkam w Goa/Indie, zalety oraz wady  Goa  czyli Goa oczami Polskiej rezydentki W tej części chciałbym podzielić się osobistym doświadczeniem dotyczącym mojego życia w najmniejszym stanie Indii zwanym Goa i opisać wszystkie dobre i złe aspekty życia w tym miejscu. Mieszkam tu od ponad 3 lat  i cały czas staram się odkrywać ten kolorowy stan w wolnym czasie  po przeprowadzeniu się z Delhi, w którym mieszkałam wcześniej ponad 2 lata.  Z pewnością przynajmniej raz w życiu myślałeś o zamieszkaniu gdzieś w gorącym miejscu otoczonym palmami,  morzem tuż obok domu? A może zastanawiasz się nad spędzeniem emerytury w spokojnym i egzotycznym miejscu? A może po prostu masz dość pracy i chcesz gdzieś odpocząć, na przykład pracując zdalnie? W tym wpisie na blogu postaram się przybliżyć wszystkie zalety życia w tak zwanym raju, a także jego wady, które jak wielu z was przypuszcza nie istnieją. Możesz sam ocenić, czy życie w takim miejscu jak Goa jest właśnie dla C