Przejdź do głównej zawartości

Swastyka znaczniej i korzenie, blog o Indiach


Swastyka - co oznacza, jakie są jej korzenie?
Blog o IndiachW świecie zachodnim swastyka ogólnie reprezentuje masowe ludobójstwo i nienawiść. Jednak na długo przed tym jak symbol stał się synonimem terroru nazistów swastyka była i nadal jest symbolem pomyślności powszechnie używanym do przywołania szczęścia w wielu krajach azjatyckich.

Jeśli byłeś kiedykolwiek w Indiach czy Azji istnieje duża szansa, że ​​zauważyłeś kropkowany symbol swastyki i poczułeś się trochę nieswojo.  Jest  on malowany na wejściach i drzwiach domów i świątyń, oznaczony na sprawozdaniach finansowych, stosowany jako mandala potrzebna do odprawiania rytułałów. Swastyka to znak niezwykle szanowany w  religiach takich jak  hinduizm, buddyzm czy dżinizm,  ma sprzyjać dobrobytowi i szczęściu, z tego powodu można ją znaleźć wszędzie.

Chociaż swastyka jest historycznie znana we wszystkich zakątkach globu i występuje w różnych kształtach w wielu głównych religiach świata, to uważa się, iż ów symbol pochodzi z Indii,  a konkretnie wywodzi się z Wed czyli najstarszych pism Hinduizmu.

Słowo pochodzi od sanskryckiego korzenia, swasti, które składa się z su, co oznacza „dobry” lub „dobrze”, oraz asti, co oznacza „to jest”. Ogólnie tłumaczy  się - „jest dobrze”. Słowo swasti pojawia się często w Wedach i może oznaczać dobro, pomyślność, szczęście, sukces i dobrobyt. W częściach Azji, w których buddyzm jest główną religią swastyka jest symbolem pomyślności.

Mówi się, że wcześni podróżnicy z Zachodu do Azji polubili swastykę jako znak szczęścia i zaczęli ją stosować na zachodzie. Symbol pojawił  się również we wczesnym chrześcijaństwie. Symbol nabrał jednak drastycznego nowego znaczenia, gdy został przejęty przez Hitlera i propagowany przez antysemickie grupy nacjonalistyczne w Niemczech. Swastyka szybko stała się twarzą faszyzmu w całej Europie i przekształciła się w jeden z najbardziej znienawidzonych symboli XX wieku.

Swastyka jest doskonałym przykładem tego jak jedna rzecz może mieć zupełnie inne znaczenie w różnych kulturach. Poznanie kultury danego kraju i rozmowa z mieszkańcami to świetny sposób na poszerzenie horyzontów, droga do zrozumienia świata, która pomaga wyjaśnić wszelkie nieporozumienia w zakresie lokalnych zwyczajów i przekonań.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede