Przejdź do głównej zawartości

Psy w Indiach, czy tak święte jak krowy?

 


Psy w INDIACH, czy tak samo święte jak krowy?

Psy obok krów i innych zwierząt  występują w mitologii indyjskiej jako wierni towarzysze oraz kompani. Bóg Jama jest przedstawiany z 2 psami, które stoją na straży jego królewstwa, a pies Shvam jesy vahaną czyli wierzchowcem boga Bhairawy (awatar Sziwy). Yudhiszthira zbliżył się do nieba ze zwoim psem, dlatego wielu uważa, że opieka lub adopcja psa może utorować drogę do nieba.

Psy na ulicach miast i plażach Goa

Miliony bezpańskich psów żyją na ulicach Indii, w Goa psy są nieodłącznym elementem szerokich plaż, które są ich miejscem zamieszkania strzeżąc wiernie miejscowych barów plażowych, restauracji czy sklepów będąc nieodłącznym elementem „krajobrazu”. Wielu turystów podczas swojego pobytu w Goa ma swojego ulubionego pupila, którego regularnie dokarmia, a po wyjeździe ze stanu pragnie przekazać darowiznę lokalnej organizacji zwierząt czy schronisku, lub nawet adaptować pieska na odległość. Są nawet ludzie, którzy podczas swojego długiego pobytu angażują się czynnie w pracę w lokalnym schronisku czy regularnie je dokarmiają. Każda wataha psów na w Goa zna swoje terytorium z wyraźną hierarchią, które jest przez nie strzeżone, to samo tyczy się miast i wsi. Ludzie oraz psy egzystują obok siebie w pewnej symbiozie, podobnie jak krowy, małpy i inne zwierzęta, które można spotkać na ulicach miast.

Psy i lockdown w Goa

Podczas narodowego lockdown w Indiach przez zamknięcie barów, restauracji oraz hoteli wiele psów zostało pozbawionych pożywienia, jednakże dzięki pomocy dobrych ludzi, ratowników, woluntariuszy, organizacji, a nawet policji udało się dotrzeć i pomóc tysiącom psów. Ich pomoc była niezbędna, aby te zwierzęta mogły przetrwać tak cieżki okres w historii ludzkości. Mimo cieżkiej sytuacji ludzie dokarmali psy suchą karmą, ryżem z warzywami, ciastkami, soczewicą, jajkami czy mlekiem. Ich czynna pomoc była zauważalna w całym stanie. Można było wtedy zauważyć rzeczywisty stosunek ludzi do zwierząt, który wbrew pozorom okazał się zaskakująco pozytywny. 


 
Skąd zauważalna, zwłaszcza na północy niechęć? 

Wbrew pozytywnemu postrzeganiu tych zwierząt w pismach Hinduizmu można zauważyć w Indiach pewną niechęć, a nawet wrogość do psów(zwłaszcza na północy), która jest związana z powszechnym przekonaniem, iż psy w Indiach mają wściekliznę i są agresywne. Prawda jest taka, iż   w większości uliczne psy w Indiach nie są agresywne i gryzą tylko, jeśli zostaną sprowokowane.

Populacja psów ulicznych jest ściśle związana z miejskimi praktykami sanitarnymi - lub ich zaniedbaniem. Bezdomne psy często pozyskują pożywienie z wyrzucanych śmieci. Jak na ironię ten stan rzeczy sprawia, że ​​psy są dobrodziejstwem dla publicznej infrastruktury sanitarnej usuwając śmieci, zmniejszają łatwo psujące się odpady, które w innym przypadku mogłyby być źródłem zanieczyszczenia dla ludzi. Ich obecność w pobliżu śmieci chroni przed innymi potencjalnie niebezpiecznymi padlinożercami, takimi jak szczury i myszy.Rola organizacji zwierząt w Indiach, programy szczepień i kontroli urodzin

Niestety strach i niewiedza doprowadziły wielu indyjskich obywateli i urzędników do postrzegania ulicznych psów jako nic innego, jak tylko uciążliwości i poszukiwania eliminacji przy użyciu nieludzkich metod. Na każdego zabitego psa przychodzi zwykle inny, aby przejąć jego terytorium. Jedyną efektywną metodą humanitarnego zmniejszania populacji psów ulicznych jest masowa sterylizacja znana jako kontrola urodzeń.

Dzięki niektórym programom wszystkie psy w danym regionie są sterylizowane, a następnie wypuszczane z powrotem na swoje terytoria. W rezultacie ich populacja maleje. W Goa pieski są znakowane w postaci podcinania im lekko końcówki ucha, aby ludzi mogli się rozeznać w temacie, który pies jest pod opieką organizacji.
Problemy w Buddyjskich enklawach

Opracowywanie nowych operacji  nie jest łatwym zadaniem, ale wiele organizacji w Indiach jest zdetermionwana i skora do pomocy. W Goa można spotkać wielu obcokrajowców zaangażowanych czynnie w pomoc zwierzętom dokarmiając je (zwłaszcza podczas pory monsunowej), sterylizując, szczepiąc oraz udzielając pomocy zdrowotnej. Niedawno finansowanie przez Help Animals India umożliwiło weterynarzom przeprowadzenie pierwszego w historii projektu w Sarnath -miejscu narodzin Buddy, sześć miesięcy po rozpoczęciu programu nastąpiła transformacja postaw społecznych, gdy ludzie zaczęli opiekować się ulicznymi psami, których wcześniej się bali. Zdobycie wsparcia społeczności dla podobnych projektów  może być bitwą pod górę. Buddyści zwykle uważają sterylizację za równoznaczną z odebraniem życia. W rezultacie wiele społeczności buddyjskich w Indiach jest bardzo negatywnie ustosunkowana do tego typu programów. Jednakże, dzięki umiejętnej edukacji społeczności przez  koordynatorów projektu zmieniają się postawy nawet w buddyjskich enklawach Indii, czyniąc ich społeczności bezpieczniejszymi dla psów i ludzi, ponieważ szczepienia przeciw wściekliźnie są również częścią każdego programu.Wścieklizna jest prawdziwym problemem, jeśli chodzi o uliczne psy w Indiach. Chociaż liczby te są szeroko dyskutowane, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wścieklizna zabija rocznie około 20 000 osób w Indiach. To 36 procent zgonów wścieklizny na całym świecie. 

 Podsumowując sytucaja piesków w Indiach niestety pozostawia jeszcze wiele do życzenia i nie jest tak kolorowa jak na przykład krów, jednakże znacznie ulega poprawie dzięki pomocy organizacji oraz ludzi, którzy są świadomi problemu i starają się nie tylko im pomóc w postaci dokarmiania, ale także zmiany postaw ludzkich przez masowe szczepienia i ich sterylizację. Kiedy ludzie mają mniej powodów, aby bać się psów, są mniej skłonni do ich eliminacji. Kontrola wścieklizny jest kluczem do zdobycia serc i umysłów, nie mówiąc już o ratowaniu życia. 

 artykuły o Indiach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede