Przejdź do głównej zawartości

Indie zaczną wydawać wizy turystyczne








Najlepsze artykuły o Indiach


Indie w konću otwarte po ponad 1, 5 roku

Rząd centralny planuje wkrótce wznowić proces wydawania wiz turystycznych, aby pobudzić gospodarkę, ponieważ codzienne przypadki COVID w kraju spadły. To samo potwierdził niedawno urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MHA). 500 tysięcy wiz będzie wydawana bez opłat! Dodatkowo, około 70 % populacji jest zaszczepiona. 

Na razie jest prawdopodobne, że Rząd zezwoli tylko osobom zaszczepionym na ubieganie się o wizy turystyczne. Informacje dotyczące wjzadu do Indii będę podane w przeciągu ajbliższych 2 tygodni. Odnosząc się do tego urzędnik dodał, że proces będzie prowadzony etapami i zgodnie z wykonalnością.

Wraz z poprawą sytuacji COVID w kraju rząd ogłosił pewne złagodzenie przepisów wizowych, ale nigdy nie wznowił wydawania wiz turystycznych. Obecnie rozważana jest propozycja, aby otworzyć drogę do pobudzenia gospodarki..

Jak wynika z doniesień, wizy turystyczne pozostają zawieszone od marca 2020 r., tj. od dnia ogłoszenia pierwszej blokady. Następnie, chociaż kilka kategorii wiz, takich jak wizy pracownicze, biznesowe i inne zostało zwolnionych, wizy turystyczne pozostały zawieszone.

Jeśli wierzyć doniesieniom, przed zawieszeniem wiz turystycznych około 800 tysiecy turystów odwiedzało Indie każdego miesiąca. Podobno kilka innych krajów również wznowiło proces wydawania wiz turystycznych; negatywne testy RT-PCR pozostają kryterium dla podróży międzynarodowych, ponieważ propozycja paszportu szczepionkowego nie uzyskała jednomyślnego poparcia wielu krajów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,