Przejdź do głównej zawartości

Delhi przewodnik, co zwiedzić w Delhi?

 

 

Delhi przewodnik, 

Co zwiedzić w Delhi,Delhi przewodnik. Co zobaczyć w mieście Delhi?

Delhi jest prawie 20-milionowym miastem, drugim co do wielkości po Bombaju będącym stolicą Indii oraz pewną kwintesencją tego kraju ze względu na kosmopolityczny charakter i ilość najróżniejszych kultur. Miasto jest podzielone na nową część New Delhi oraz starą część Old Delhi, które obowiązkowo warto zwiedzić najlepiej podczas minimum dwudniowej wycieczki. Miasto ma dużo do zaoferowania pod względem zarówno architektonicznym, jak i kulturowym. Znajdują się tam zabytki na światowej liście UNESCO takie jak Grobowiec władcy mogolskiego Humajuna, Czerwony fort czy też największy meczet w Indiach na 25000 wiernych Jama Masjid. Delhi pełne jest różnych świątyń niezliczonej ilości wyznań oraz bóstw, które z pewnością warto odwiedzić, by poczuć wielokulturowość tego miasta. Każda świątynia wygląda inaczej i ma swój specyficzny charakter, więc zwiedzanie świątyń jest ciekawym doświadczeniem, króre będzie świetnym wprowadzeniem do zrozumienia kultury Indii. 


Pokaz slajdów z Delhi na U tube poniżejŚwiątynie w Delhi, przewodnik w Delhi 
Z ważniejszych świątyń należy odwiedzić kilka z nich takich jak na przykład świątynię wyznania Sikhów blisko Centrum Nowego Delhi lub w Old Delhi – Gurudwarę wykonaną  z białego marmuru, która  nie tylko zachwyca swym pięknem, ale również jest niezwykle interesująca. W świątyni jest wydzielona część, gdzie codziennie jest przygotowane jedzenie przez woluntariuszy na kilka tysięcy pielgrzymów i ludzi potrzebujących w imię idei równości oraz przeciwstawienia się systemowi kast. Wszyscy zebrani w sali spożywają posiłki razem bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy kastę. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na ciekawą atmosferę i wielokolorowe turbany, które są obowiązkowym nakryciem głowy Sikhów. Można poprosić również o książeczkę z niezbędnym informacjami na temat sikhizmu (dostępne również w języku polskim).  Przed wejściem do świątyni należy pamiętać o nakryciu głowy, zdjęciu butów oraz pozostawieniu rzeczy zakazanych w samochodzie (papierosy, alkohol oraz skórzane ubrania).
 


Kolejną świątynią jest świątynia Lotosu w kształcie kwiatu Lotosu wybudowaną  w 1986 r. Jest to świątynia bahaistyczna, co oznacza wszystkich wyznań. Miejsce to zdobyło wiele nagród architektonicznych między innymi za ciekawe rozwiązania architektoniczne – system wentylacji oraz naturalnej klimatyzacji. Jest to świątynia, która obok Taj Mahal jest tłumnie odwiedzana przez turystów. W środku świątyni nie znajdziemy żadnych symboli religijnych oraz wiary. Innym ciekawym miejscem jest Akshardham Temple – nowoczesna świątynia hinduska powstała w 2005 roku, której budowa zajęła zaledwie 5 lat. Jest to olbrzymi kompleks świątynny z pawilonami, ogrodami oraz wystawami, gdzie można podziwiać mnogość rzeźb i tym samym ogrom ludzkiej pracy wykonanej zarówno przez artystów, jak i woluntariuszy. Obiekt zbudowany z różowego Radżasthańskiego piaskowca oraz marmuru z Italii. Świątynia powstała na cześć guru sekty Swaminarayana, którego posąg znajduje się w centralnej części świątyni Obiekt należy obejść dookoła podziwiając ciekawe rzeźbienia oraz mnogość   filarów oraz zbiorników wodnych. Można również przejść się na pokaz fontann organizowany w godzinach popołudniowych. Uwaga – do świątyni nie można wnosić prawie niczego, najlepiej zostawić rzeczy w samochodzie i zabrać ze sobą tylko dokumenty i pieniądze. Nie wolno też robić zdjęć na terenie świątyni, jednakże można zakupić na miejscu widokówki, przewodniki oraz inne pamiątki z wizerunkiem świątyń.Kolejnym miejscem będzie świątynia Birla Mandir poświęcona bogini Lakszmi. Hindusi modlą się do żony Wisznu przede wszystkim o dobrobyt oraz szczęście. Świątynia ta została zbudowana w  1938 roku i podczas jej inauguracji uczestniczył sam Mahatma Gandhi. Centrum New Delhi, przewodnik w Delhi


Oprócz przepięknych i interesujących świątyń z pewnością będąc w Delhi trzeba zwiedzić jednakowo centrum Nowego jak i Starego Delhi. Centrum nowego Delhi Connaught place wybudowanego w 1931 r. to nowoczesne gigantyczne rondo wybudowane za czasów panowania kolonii brytyjskiej pełne sklepów, restauracji, hoteli pięciogwiazdkowych, gdzie znajdują się siedziby korporacji oraz banków. Będąc tam warto wybrać się na podziemny bazar tekstyliów i nie tylko – Palika bazar oraz do parku z gigantyczną flagą Indii obserwując życie toczące się na ulicach.

 

                                     


 


Old Delhi, co zwiedzić w Old Delhi

Centrum Old Delhi to już zupełnie inna bajka...zatłoczone, zanieczyszczone i otoczone XVI-wiecznym murem. Miasto nazywane jest Szadżahabadem od władcy mogolskiego Szadżahana, z którego inicjatywy wybudowano najważniejsze zabytki Old Delhi kiedy to przeniesiono stolicę państwa Mogolskiego do Delhi. Znajdują się tu wspomniane zabytki na liście UNESCO będące pozostałością po rządzących tam Mogołach, czyli Czerwony fort, Jama Masjid – największy meczet w Indiach oraz wiele innych świątyń i bazarów z tematycznym podziałem. Warto przejechać się rowerową rikszą po wąskich ulicach miasta z przystankiem na zdjęcie oraz zwiedzanie Czerwonego fortu oraz  meczetu. Można też przejść się po bazarze przypraw wdychając aromaty kadzideł oraz przypraw świata, odwiedzić świątynię Sikhów oraz szpital dla ptaków, który znajduję się zaraz przy świątyni dżinijskiej naprzeciwko fortu.Opuszczając Old Delhi powinniśmy zatrzymać się również przy Raj ghat, czyli miejscu kremacji Gandhiego oraz innych ważnych osobistości, tak dla ucieczki od zgiełku Old Delhi, na spacer w celu złożenia hołdu umarłemu wojownikowi o niepodległość  Indii Mahatmie Gandhiemu, który został tu skremowany w 1948 r.


Będąc w Delhi nie zapomnijmy również o takich zabytkach jak:

- mauzoleum imperatora mogolskiego Humajuna, wpisanego na listę UNESCO będącego protoplastą słynnego Taj Mahal i pierwszym ogrodem – grobowcem w Indiach. Budowla inspirowana architekturą perską wykonana z marmuru oraz piaskowca. Warto zwiedzić olbrzymi grobowiec o zachodzie lub wschodzie słońca.
- minaret Qutub minar w południowej części Delhi, największy minaret z cegieł wpisany na listę UNESCO mający 73 metry pochodzi z XII wieku za czasów panowania muzułmanów. Stanowi przykład architektury wczesnoafgańskiej. Na terenie obiektu można podziwiać ruiny dawnych meczetów oraz grobowców, a także
metalowy obelisk mający 2000 lat, którego pochodzenie jest zagadką dla naukowców.- Brama Indii wraz z przejażdżką do dzielnicy Parlamentu, Budynków Sekretariatu oraz Rezydencji Prezydenta Indii. India Gate to miejsce, od którego wielu z nas zaczyna zwiedzanie Indii, 42 metrowy łuk triumfalny z 1921 r. wzniesiony dla upamiętnienia żołnierzy poległych na I wojnie światowej oraz na wojnach między innymi w Afganistanie. Miejsce bardzo popularne wśród ludności lokalnej.Na spacer polecam odwiedzenie parku Lodi gardens (blisko grobowca Humajuna), gdzie znajdują się przepiękne grobowce dynastii Lodich, natomiast na rozrywkę polecam Hauz khaz Village (płd. część miasta), gdzie mieści się park jeleni, ulica pełna klubów oraz restauracji różnych kuchni świata.

                                    


                                             

                                                 

Z muzeów godne polecenia jest Muzeum Narodowe pełne eksponatów prehisterycznych z Doliny Indusu, malowidła, rzadkie manuskrypty oraz rzeźby.

 Miłośnicy sztuki mogą udać się do Galerii sztuki współczesnej, z 1954 roku, gdzie znajdują się prace wykonane przez artystów z całego świata.

 Zwiedzanie można podzielić na dwa dni, pierwszy dzień Nowe Delhi: (India Gate, Connaught place, Birla mandir, Humajun tomb) ze zwiedzaniem południowej części Qutub Minar oraz Lotos Temple. Drugiego dnia: Old Delhi wraz ze zwiedzaniem nowoczesnej świątyni Akshardham (Red fort, Jama Masjid, Raj ghat, Sikh Temple - Gurudwara, Akshardham).

 Nie wolno zapomnieć o zakupach na słynnej ulicy w dzielnicy turystycznej Paharaganj, na ulicy Karol Bagh, na bazarze Old Delhi czy też na podziemnym bazarze Palika bazar na Connaught place. W Delhi znajduje się też wiele centrów handlowych oraz lokalnych bazarów, gdzie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie brakuje też restauracji z pysznym oraz niedrogim jedzeniem na ulicy Paharaganj czy Karol Bagh, oraz stoisk z indyjskim „fast food”, gdzie można spróbować przepyszną samosę, Alu tiki lub wypić indyjską herbatę - ćiaj.


Po mieście można się poruszać miejscowymi tuk-tukami lub metrem, lub wypożyczyć samochód z kierowcą znającym angielski, który bardzo dobrze zna miasto oraz miejscowe atrakcje. Polecane biuro podróży polsko - indyjskie to http://www.paylesstoursindia.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,