Przejdź do głównej zawartości

Varanasi, przewodnik oraz opis miasta, blog o Indiach


Varanasi przewodnik, miasto nie z tego świata

Varanasi to miasto surrealistyczne. Jeśli jesteś racjonalny, logiczny i nie masz cierpliwości do rzeczy skomplikowanych, wysublimowanych i chaotycznych, Varanasi nie spodoba Ci się. To rozpadające się, poetyckie i ekscentryczne miasto. Jako najświętsze z siedmiu świętych miast dla Hindusów i Dżinistów, jest duchową stolicą Indii; to także ważny przystanek dla buddystów, ponieważ mówi się, że Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie w pobliskim Sarnath. Jest to jedno z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie. Pochłonęło różne kultury, mity, religie i filozofie w jedną miejską przestrzeń.                                         

Czego się spodziewać w Varanasi?

Przygotuj sie na lekcje życia, a nie na wypoczynek. W Varanasi nie ma naprawdę miejsca na relaks i odpoczynek. Varanasi to tętniące życiem miasto z ponad 3,5 milionami mieszkańców (znane lokalnie jako Banarasis). Jest biedne; brakuje miastu usług i infrastruktury, a od dziesięcioleci jest eksploatowane przez rząd stanowy. Może jednak nauczyć cię kilku rzeczy o cyklu życia i śmierci.

Powstał tu hinduizm, ale Varanasi bierze swoją tożsamość nie tylko  od wielkich hinduskich eposów, ale jak w każdym innym mieście w Indiach, jest gospodarzem wielu religii. Muzułmanie, Hindusi, garstka Żydów i japońscy buddyści mieszkają tu od lat Od czasu do czasu dochodzi do konfliktów, ale miasto symbolizuje różnorodność kraju i jest ograniczone do jednej przestrzeni. Większość Hindusów jest zatrudniona przez świątynie lub miejscowe manufaktury oraz rodzinne firmy, a ludność islamska specjalizuje  się w tkaniu  przepięknych i jedynych w swoim rodzaju sari oraz jedwabnych szali.

Serce Varanasi leży nad rzeką, na ghatach - szereg stopni prowadzących do brzegu rzeki – każdy ghat ma inną  historię, powiązany jest z inną religią oraz mitem. Przejście przez ghaty lub rejs poranny po rzece to jedyny sposób na poznanie wielu kultur miasta. Pamiętaj, aby zatrzymać się w Assi Ghat (pierwszy ghat) na poranne Aarti oraz Manikarnika Ghat - słynny płonący ghat, gdzie ciała są sprowadzane do kremacji hinduistycznej - około 40 000 ciał każdego roku.Rzeka Ganges i jej znaczenie

Ganges jest jedną z najstarszych rzek na świecie i jest najbardziej świętą w Indiach. Zgodnie z mitem, Ganges pochodzi od bogini Ganga, która upadła na ziemię i wyzwoliła dusze z grzechów. Hindusi wierzą, że jest to tirtha - przejście między niebem a ziemią, i że obmywanie w świętej wodzie oczyszcza ich z grzechu. Tłumy turystów i pielgrzymów przyjeżdżają z całego kraju na oczyszczającą kąpiel w rzece. W większości przypadków ludzie przychodzą z małymi pojemnikami, aby wziąć gangajal, wodę z Gangesu do swoich domów. Ganges jest również jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Ponad połowa odpadów Varanasi przepływa do rzeki wraz z kościami i popiołami zmarłych. Normy bakterii coli są tu przekroczone ponad 20 tysięcy razy. Jednakże, według badań naukowców w wodach Gangesu znajdują  się metale (drobinki srebra) mające działanie antyseptyczne, stąd najprawdopodobniej bierze się święta moc i tajemnica rzeki Ganges.

Uniwersytet w Varanasi

Bądź gotowy na filozofowanie. Jeden z najstarszych uniwersytetów w kraju znajduje się w Varanasi - Banaras Hindu University B.H.U  jest jednym z prekursorów filozofii i studiów artystycznych w kraju. Banaras, jako miasto, przyjmuje atmosferę kontemplacji. Wielu ludzi przyjeżdża tutaj, aby pisać. Tulsidas- autor jednej z wielkich indyjskich opowieści Ramajany mieszkał przez jakiś czas w Varanasi. Można usłyszeć  ludzi na ghatach rozprawiających na tematy drobiazgów materialnego świata.

Ludzie w Varanasi

Ponad 40 procent Banarasis żyje poniżej progu ubóstwa 50 rupii (3 zł dziennie). Miasto, będące częścią Uttar Pradesh, ma słaby i obojętny rząd. Nie ma środków na rozwój infrastruktury, edukacji ani podstawowych środków do życia. Społeczeństwo nie jest wykształcone, klasa średnia nie jest liczebna, a większość ludzi musi próbować szczęścia na ulicach. Większość Banarasi żyje z siły roboczej, a wielu pracuje podczas kremacji. Popularne powiedzenie mówi: Banaras to mroczna studnia wypełniona światłem. Nie możesz zobaczyć nic poza nią.

Ghaty w Varanasi

Niektóre ghaty składają się z budynków z ery Rajput, dużych havelis z dużymi kopułami. Niektóre z nich to wysokie budynki z Imperium Vijayanagara, takie jak te w południowych Indiach, które są starsze. Czasami obok starych monolitów można znaleźć szklane konstrukcje new age. W Varanasi nie ma reguł. Nie jest ono zachowane ani chronione przez UNESCO, dlatego budynki są budowane na innych, a czasem wewnątrz innych budynków. Jest jasne, że miasto straciło wiele dziedzictwa dzięki słabym wysiłkom konserwatorskim, jednakże można zauważyć pewne stopniowe zmiany.

Bhang lassi w Varanasi

Lassi jest często wzbogacana bhangiem, płynną formą marihuany wytwarzaną przez mielenie pączków i liści w postaci pasty. (Bhang ma wielowiekową tradycję na subkontynencie, zarówno jako środek odurzający, jak i do celów leczniczych, ale jest duży w Varanasi, ponieważ wiąże się to z wielbieniem boga Śiwy.)Paan jest bardzo popularną używką wśród miejscowych, liść Banarasi paan-betel jest nadziewany orzechami areki, suszonymi kokosami, tytoniem i goździkami.To eksplozja dziwnego smaku w jamie ustnej, jest również lekkim stymulantem (i jeśli masz szczęście, halucynogenem). Jeśli będziesz miał usta czerwone zdobędziesz punkty od mieszkańców.


 Jedzenie w Varanasi 

Varanasi – przejdź się uliczkami miasta i zjedz posiłek na straganie z ulicznym jedzeniem. Znajdziesz tikki ke chaat-fried ziemniaczane kotlety z chutneys i jogurtem, kachori sabzi-fried, chrupiący chleb z pikantnymi curry i inne rodzaje chaat. Jest to szybkie jedzenie z ulicy, zwykle słodkie i kwaśne mikstury smażone w głębokim tłuszczu z cebulą i pomidorami.10 najważniejszych miejsc w Varanasi, których nie powinieneś przegapić. Przewodnik po Varanasi:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią