Przejdź do głównej zawartości

Varanasi, przewodnik oraz opis miasta, blog o Indiach


Varanasi przewodnik, miasto nie z tego świata

Varanasi to miasto surrealistyczne. Jeśli jesteś racjonalny, logiczny i nie masz cierpliwości do rzeczy skomplikowanych, wysublimowanych i chaotycznych, Varanasi nie spodoba Ci się. To rozpadające się, poetyckie i ekscentryczne miasto. Jako najświętsze z siedmiu świętych miast dla Hindusów i Dżinistów, jest duchową stolicą Indii; to także ważny przystanek dla buddystów, ponieważ mówi się, że Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie w pobliskim Sarnath. Jest to jedno z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie. Pochłonęło różne kultury, mity, religie i filozofie w jedną miejską przestrzeń.                                         

Czego się spodziewać w Varanasi?

Przygotuj sie na lekcje życia, a nie na wypoczynek. W Varanasi nie ma naprawdę miejsca na relaks i odpoczynek. Varanasi to tętniące życiem miasto z ponad 3,5 milionami mieszkańców (znane lokalnie jako Banarasis). Jest biedne; brakuje miastu usług i infrastruktury, a od dziesięcioleci jest eksploatowane przez rząd stanowy. Może jednak nauczyć cię kilku rzeczy o cyklu życia i śmierci.

Powstał tu hinduizm, ale Varanasi bierze swoją tożsamość nie tylko  od wielkich hinduskich eposów, ale jak w każdym innym mieście w Indiach, jest gospodarzem wielu religii. Muzułmanie, Hindusi, garstka Żydów i japońscy buddyści mieszkają tu od lat Od czasu do czasu dochodzi do konfliktów, ale miasto symbolizuje różnorodność kraju i jest ograniczone do jednej przestrzeni. Większość Hindusów jest zatrudniona przez świątynie lub miejscowe manufaktury oraz rodzinne firmy, a ludność islamska specjalizuje  się w tkaniu  przepięknych i jedynych w swoim rodzaju sari oraz jedwabnych szali.

Serce Varanasi leży nad rzeką, na ghatach - szereg stopni prowadzących do brzegu rzeki – każdy ghat ma inną  historię, powiązany jest z inną religią oraz mitem. Przejście przez ghaty lub rejs poranny po rzece to jedyny sposób na poznanie wielu kultur miasta. Pamiętaj, aby zatrzymać się w Assi Ghat (pierwszy ghat) na poranne Aarti oraz Manikarnika Ghat - słynny płonący ghat, gdzie ciała są sprowadzane do kremacji hinduistycznej - około 40 000 ciał każdego roku.Rzeka Ganges i jej znaczenie

Ganges jest jedną z najstarszych rzek na świecie i jest najbardziej świętą w Indiach. Zgodnie z mitem, Ganges pochodzi od bogini Ganga, która upadła na ziemię i wyzwoliła dusze z grzechów. Hindusi wierzą, że jest to tirtha - przejście między niebem a ziemią, i że obmywanie w świętej wodzie oczyszcza ich z grzechu. Tłumy turystów i pielgrzymów przyjeżdżają z całego kraju na oczyszczającą kąpiel w rzece. W większości przypadków ludzie przychodzą z małymi pojemnikami, aby wziąć gangajal, wodę z Gangesu do swoich domów. Ganges jest również jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. Ponad połowa odpadów Varanasi przepływa do rzeki wraz z kościami i popiołami zmarłych. Normy bakterii coli są tu przekroczone ponad 20 tysięcy razy. Jednakże, według badań naukowców w wodach Gangesu znajdują  się metale (drobinki srebra) mające działanie antyseptyczne, stąd najprawdopodobniej bierze się święta moc i tajemnica rzeki Ganges.

Uniwersytet w Varanasi

Bądź gotowy na filozofowanie. Jeden z najstarszych uniwersytetów w kraju znajduje się w Varanasi - Banaras Hindu University B.H.U  jest jednym z prekursorów filozofii i studiów artystycznych w kraju. Banaras, jako miasto, przyjmuje atmosferę kontemplacji. Wielu ludzi przyjeżdża tutaj, aby pisać. Tulsidas- autor jednej z wielkich indyjskich opowieści Ramajany mieszkał przez jakiś czas w Varanasi. Można usłyszeć  ludzi na ghatach rozprawiających na tematy drobiazgów materialnego świata.

Ludzie w Varanasi

Ponad 40 procent Banarasis żyje poniżej progu ubóstwa 50 rupii (3 zł dziennie). Miasto, będące częścią Uttar Pradesh, ma słaby i obojętny rząd. Nie ma środków na rozwój infrastruktury, edukacji ani podstawowych środków do życia. Społeczeństwo nie jest wykształcone, klasa średnia nie jest liczebna, a większość ludzi musi próbować szczęścia na ulicach. Większość Banarasi żyje z siły roboczej, a wielu pracuje podczas kremacji. Popularne powiedzenie mówi: Banaras to mroczna studnia wypełniona światłem. Nie możesz zobaczyć nic poza nią.

Ghaty w Varanasi

Niektóre ghaty składają się z budynków z ery Rajput, dużych havelis z dużymi kopułami. Niektóre z nich to wysokie budynki z Imperium Vijayanagara, takie jak te w południowych Indiach, które są starsze. Czasami obok starych monolitów można znaleźć szklane konstrukcje new age. W Varanasi nie ma reguł. Nie jest ono zachowane ani chronione przez UNESCO, dlatego budynki są budowane na innych, a czasem wewnątrz innych budynków. Jest jasne, że miasto straciło wiele dziedzictwa dzięki słabym wysiłkom konserwatorskim, jednakże można zauważyć pewne stopniowe zmiany.

Bhang lassi w Varanasi

Lassi jest często wzbogacana bhangiem, płynną formą marihuany wytwarzaną przez mielenie pączków i liści w postaci pasty. (Bhang ma wielowiekową tradycję na subkontynencie, zarówno jako środek odurzający, jak i do celów leczniczych, ale jest duży w Varanasi, ponieważ wiąże się to z wielbieniem boga Śiwy.)Paan jest bardzo popularną używką wśród miejscowych, liść Banarasi paan-betel jest nadziewany orzechami areki, suszonymi kokosami, tytoniem i goździkami.To eksplozja dziwnego smaku w jamie ustnej, jest również lekkim stymulantem (i jeśli masz szczęście, halucynogenem). Jeśli będziesz miał usta czerwone zdobędziesz punkty od mieszkańców.


 Jedzenie w Varanasi 

Varanasi – przejdź się uliczkami miasta i zjedz posiłek na straganie z ulicznym jedzeniem. Znajdziesz tikki ke chaat-fried ziemniaczane kotlety z chutneys i jogurtem, kachori sabzi-fried, chrupiący chleb z pikantnymi curry i inne rodzaje chaat. Jest to szybkie jedzenie z ulicy, zwykle słodkie i kwaśne mikstury smażone w głębokim tłuszczu z cebulą i pomidorami.10 najważniejszych miejsc w Varanasi, których nie powinieneś przegapić. Przewodnik po Varanasi:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,