Przejdź do głównej zawartości

Z Goa do Karanataki, zwiedzanie okolic Gokarny, wodospadów Jog Falls lub miasteczka HampiTen post jest poświęcony kilku atrakcjom turystycznym Karanataki, które można odwiedzić będąc, na przykład na wypoczynku w stanie Goa. Dzięki tej opcji będziecie mogli zobaczyć niezwykłe miejsca stanu sąsiedniego Karnataka, które przybliżą Was do kultury Indii oraz dadzą możliwość poczucia prawdziwego "ducha" Indii zwlasza jeśli wybraliście się tylko do Goa i chcielibyście chociaż na moment przenieść się do prawdziwych Indii i poczuć klimat Hinduizmu. Karnataka to stan niezwykle kolorowy, zielony, pełen wspaniałych zabytków, świątyń oraz parków narodowych, a nawet plaż i stacji - Hill stations w górzystym rejonie stanu. 
Będąc w Goa możesz wypożyczyć samochód z kierowcą, który zabierze Was do miejsc wspomnianych poniżej. Na zwiedzanie potrzebujesz minimum 2 dni, które będą wypełnione wrażeniami z wizyty w cudownych, niekomercyjnych oraz przepięknych miejscach. 

Numer 1 to wodospady Jog falls, są to wodospady w stanie Karanataka, które są oddalone od Goa około 250 km, podróż zajmie Tobie około 5 h, ale widok wynagrodzi trudy podróży. Wodospady  są na drugim miejscu pod względem wielkości w Indiach, a na 13 miejscu w rankingu wodospadów na świecie. Woda spada z wysokości 253 metrów.

Numer 2 to świątynia Murudeshwar z potężnym posągiem Shivy położona malowniczo nad brzegiem morza Arabskiego. Zwiedzanie tej niezwykłej świątyni wraz z wjazdem na 18 piętro tarasu widokowego będzie niezwykłym doświadczniem i da możliwość zrobienia niezwykłych panoramicznych photek Gokarny. Ogromny posąg Shivy na terenie imponującego kompleksu jest drugim największym na świecie oraz komponuje się niesamowicie z krajobrazem morza Arabskiego.Numer 3 to zwiedzanie wybrzeża, okolic oraz plaż Karnataki, które w porównaniu do plaż Goa są bardziej "indyjskie", z przewagą turystów z Indii oraz mają do zaoferowania niezwykłe widoki.
Możesz zacząć drugi dzień od zwiedzanie uroczego fortu Mirjan fort położonego wsród bujnej roślinności, na terenie którego zrobisz ciekawe photki i następnie pojechać w kierunku Gokarany w celu odwiedzenia zarówno miasteczka jak i pobliskich plaż z punktmai widokowymi. 

W Gokarnie znajdują się również świątynie hinduske, ale niestety obowiązuje zakaz ich odwiedzenia prze turystów niehinduskich. Można jednak przejść się po czarującym miasteczku, zrobić zakupy oraz zdjęcia pielgrzymom, wszechobecnym krowom lub usiąść w lokalnej restauracji i napić się pysznego lassi. W pobliżu Gokarny koniecznie odwiedź znane plaże takie jak Om beach czy Kudle beach.

Druga opcją minimum 3 dniowej wycieczki z Goa to zwiedzenie miasteczka Hampi położonego od Goa około 320 km, można dotrzeć tam zarówno pociągiem, nocnym autobusem, jak i samochodem z kierowcą. W miasteczku należy spędzić minimum 2 noce, ale spokojnie można tu byc nawet kilka dnia, gdyż na prawdę jest co oglądać i odkrywać na własną rękę. Hampi to rozsiane ruiny starożytnego miasteczka z wciąż dobrze zachowanymi zabytkami i świątyniami. Miasteczko wpisane na listę UNESCO było potężnym imperium przez 200 lat na przełomie 15 i 16 wieku.  Warto na miejscu wynająć lokalnego przewodnika, który opowie nam ciekawostki o mieście oraz zabierze do interesującychch ruin rozległego imperium Hampi. W miasteczku nie brakuje klimatycznych restauracji, barów, bazarów i atrakcji w postaci, na przykład paralotni czy rejsu łodzią. 

Podsumowując, jeśli jesteś na dłuższym wypoczynku w Goa i masz ochotę na zwiedzanie czegoś więcej i poczucie indyjskiego ducha Indii możesz spokojnie wybrać się do stanu Karnataka w rejon wodospadów Jog falls, Gokarny lub Hampi. Na wycieczkę przeznacz minimum 2 do 3 dni i jeśli zależy Tobie na czasie wybierz samochód z kierowcą. Z pewnością wrócisz z takiego wypadu zadowolony i pełen wrażeń. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede