Przejdź do głównej zawartości

11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance

Najlepsze artykuły o Indiach


11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance

Sri Lanka została opisana przez Marco Polo jako jedna z najpiękniejszych wysp na świecie, a jej historia sięga tysięcy lat wstecz. Chociaż wyspa jest stosunkowo mała ma do zaoferowanie wspaniałą historię, przyrodę i piękno. Poznaj plaże, dżungle, plantacje herbaty, świątynie i wiele więcej z listy 11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance.

1. Sigirya czyli Lwia Skała (UNESCO)

Sigiriya to skalna forteca i pałac, znana również jako Lwia Skała, położone w dystrykcie Matale. Zwiedzający mogą wspiąć się na starożytne ruiny, które są otoczone ogrodami, stawami i wspaniałymi freskami na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najlepszych zabytków starożytnych w kraju. Udaj się na szczyt Sigiriya, aby zobaczyć wspaniałe widoki wzgórz w dżungli poniżej.


                       


2. Adam's Peak 

Szczyt Adama to wysoka, ostro zakończona góra w środkowej  części Sri Lanki, położona na zróżnicowanym geograficznie terenie. Podejście na 2243 metry jest częstym szlakiem pielgrzymkowym w religii buddyjskiej, ponieważ mówi się, że w pobliżu szczytu znajdują się ślady stopy Buddy. Postaraj się dotrzeć na szczyt góry o świcie, aby zobaczyć niezapomniany wschód słońca.
3. Galle

Odwiedź dobrze zachowane kolonialne miasto Galle, aby odpocząć i zrelaksować się. Miasto jest pełne uroczych willi z czasów holenderskich i wspaniałych widoków na morze. Odwiedź Fort Galle, zbudowany przez Holendrów, który obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa i największy pozostały fort morski w Azji, zbudowany przez europejskich okupantów. Inne dobre przystanki to naturalny port, Katedra Najświętszej Marii Panny i międzynarodowy stadion Galle, który jest powszechnie uważany za najbardziej malownicze boisko do gry w krykieta.


4. Park Narodowy Yala 

To miejsce, w którym można zobaczyć duże koty na Sri Lance. Park jest domem dla największej koncentracji lampartów na świecie, a także ważnym ostoją słoni Sri Lanki i ptaków wodnych. Małpy, krokodyle i inne stworzenia biegają po trawiastych równinach i lasach parku. Park znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy.5. Pollunawara 

Zobacz wspaniałe przykłady starożytnej sztuki i architektury syngaleskiej w Polonnaruwa. W mieście znajdują się liczne dobrze zachowane ruiny grobowców, świątyń, pomników i innych stanowisk archeologicznych. Setki lat temu Polonnaruwa była stolicą wyspy, a także ruchliwym ośrodkiem handlowym i religijnym. Nie przegap historycznych skarbów, jakie ma do zaoferowania to miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.
6. Bentota 

To nadmorskie miasto ma wspaniałe plaże, luksusowe hotele i nietknięte dziwicze piękno. Spędź dzień wygrzewając się w słońcu na plaży Bentota, odwiedź pobliską wylęgarnię żółwi Kosgoda lub znajdź spokój w buddyjskiej świątyni Galapatha Raja Maha Vihara. Bentota to popularne miejsce wśród turystów, więc możesz też brać udział w zajęciach, takich jak przeloty helikopterem i sporty wodne.

7. Kandy 

To duże miasto położone jest na płaskowyżu otoczonym centralnymi górami. Kandy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, to miejsce, w którym można posmakować kultury syngaleskiej, zwłaszcza jeśli możesz odwiedzić ją latem podczas festiwalu Esala Perahera. Odwiedź Świątynię Zęba, która została zbudowana w IV wieku i zawiera bardzo świętą relikwię - ząb Buddy.8. Nuwara Eliya

Kolejnym miastem na płaskowyżu otoczonym górami jest Nuwara Eliya, znana również jako Mała Anglia ze względu na jej stare brytyjskie budynki kolonialne, takie jak Queen’s Cottage i General’s House. W okolicy znajduje się wiele naturalnych miejsc, takich jak wodospady, wzgórza, plantacje herbaty i wyniosła Pidurutalagala, najwyższa góra na Sri Lance. Nuwara Eliya to jeden z wielu obszarów plantacji herbaty na Sri Lance, ale jest uważany za najważniejsze miejsce do produkcji herbaty w kraju. Nie zapomnij spróbować filiżanki podczas wizyty.9. Zatoka Arugam 

Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Sri Lanki, a to odległe miasto przyciąga surferów z całego świata. Plaża to idealne miejsce na spędzenie relaksującego dnia lub złapanie dobrej jakości fal na surfowanie - najlepszym miejscem do surfowania jest Main Point, położony na południu zatoki. Jeśli chcesz odpocząć od słońca i morskiego powietrza, odwiedź zabytkowe świątynie miasta lub pobliski Park Narodowy Kumana.

10. Dambulla

W tym dużym mieście znajduje się największy i najlepiej zachowany kompleks świątynny jaskiniowy na całej Sri Lance, w którym znajduje się pięć świątyń jaskiniowych, w których znajduje się ogromna kolekcja dzieł buddyjskich ze Sri Lanki, w tym posągi, kapliczki i malowidła ścienne. Obrazy i posągi opowiadają historie z życia Buddy - na terenie całego kompleksu znajduje się aż 153 posągi Buddy. Inne przedmioty posągów przedstawiają królów, bogów i boginie Sri Lanki. Niezwykle malowidła ścienne zajmują łączną powierzchnię 2100 metrów kwadratowych.

11. Mirissa

Połóż się na hamaku lub popływaj w czystej, turkusowej wodzie tej małej, nadmorskiej miejscowości. Piękne ukryte plaże i bujne życie nocne sprawiają, że Mirissa jest popularnym miejscem dla turystów, ale ponieważ turystyka zaczęła się dopiero w połowie lat 90. XX wieku, obszar ten jest nadal całkiem przyziemny. Mirissa jest również znana na całym świecie ze swoich fantastycznych miejsc do obserwowania wielorybów i delfinów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede