Skip to main content

11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance

Najlepsze artykuły o Indiach


11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance

Sri Lanka została opisana przez Marco Polo jako jedna z najpiękniejszych wysp na świecie, a jej historia sięga tysięcy lat wstecz. Chociaż wyspa jest stosunkowo mała ma do zaoferowanie wspaniałą historię, przyrodę i piękno. Poznaj plaże, dżungle, plantacje herbaty, świątynie i wiele więcej z listy 11 najpiękniejszych miejsc na Sri Lance.

1. Sigirya czyli Lwia Skała (UNESCO)

Sigiriya to skalna forteca i pałac, znana również jako Lwia Skała, położone w dystrykcie Matale. Zwiedzający mogą wspiąć się na starożytne ruiny, które są otoczone ogrodami, stawami i wspaniałymi freskami na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najlepszych zabytków starożytnych w kraju. Udaj się na szczyt Sigiriya, aby zobaczyć wspaniałe widoki wzgórz w dżungli poniżej.


                       


2. Adam's Peak 

Szczyt Adama to wysoka, ostro zakończona góra w środkowej  części Sri Lanki, położona na zróżnicowanym geograficznie terenie. Podejście na 2243 metry jest częstym szlakiem pielgrzymkowym w religii buddyjskiej, ponieważ mówi się, że w pobliżu szczytu znajdują się ślady stopy Buddy. Postaraj się dotrzeć na szczyt góry o świcie, aby zobaczyć niezapomniany wschód słońca.
3. Galle

Odwiedź dobrze zachowane kolonialne miasto Galle, aby odpocząć i zrelaksować się. Miasto jest pełne uroczych willi z czasów holenderskich i wspaniałych widoków na morze. Odwiedź Fort Galle, zbudowany przez Holendrów, który obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa i największy pozostały fort morski w Azji, zbudowany przez europejskich okupantów. Inne dobre przystanki to naturalny port, Katedra Najświętszej Marii Panny i międzynarodowy stadion Galle, który jest powszechnie uważany za najbardziej malownicze boisko do gry w krykieta.


4. Park Narodowy Yala 

To miejsce, w którym można zobaczyć duże koty na Sri Lance. Park jest domem dla największej koncentracji lampartów na świecie, a także ważnym ostoją słoni Sri Lanki i ptaków wodnych. Małpy, krokodyle i inne stworzenia biegają po trawiastych równinach i lasach parku. Park znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy.5. Pollunawara 

Zobacz wspaniałe przykłady starożytnej sztuki i architektury syngaleskiej w Polonnaruwa. W mieście znajdują się liczne dobrze zachowane ruiny grobowców, świątyń, pomników i innych stanowisk archeologicznych. Setki lat temu Polonnaruwa była stolicą wyspy, a także ruchliwym ośrodkiem handlowym i religijnym. Nie przegap historycznych skarbów, jakie ma do zaoferowania to miejsce światowego dziedzictwa UNESCO.
6. Bentota 

To nadmorskie miasto ma wspaniałe plaże, luksusowe hotele i nietknięte dziwicze piękno. Spędź dzień wygrzewając się w słońcu na plaży Bentota, odwiedź pobliską wylęgarnię żółwi Kosgoda lub znajdź spokój w buddyjskiej świątyni Galapatha Raja Maha Vihara. Bentota to popularne miejsce wśród turystów, więc możesz też brać udział w zajęciach, takich jak przeloty helikopterem i sporty wodne.

7. Kandy 

To duże miasto położone jest na płaskowyżu otoczonym centralnymi górami. Kandy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa, to miejsce, w którym można posmakować kultury syngaleskiej, zwłaszcza jeśli możesz odwiedzić ją latem podczas festiwalu Esala Perahera. Odwiedź Świątynię Zęba, która została zbudowana w IV wieku i zawiera bardzo świętą relikwię - ząb Buddy.8. Nuwara Eliya

Kolejnym miastem na płaskowyżu otoczonym górami jest Nuwara Eliya, znana również jako Mała Anglia ze względu na jej stare brytyjskie budynki kolonialne, takie jak Queen’s Cottage i General’s House. W okolicy znajduje się wiele naturalnych miejsc, takich jak wodospady, wzgórza, plantacje herbaty i wyniosła Pidurutalagala, najwyższa góra na Sri Lance. Nuwara Eliya to jeden z wielu obszarów plantacji herbaty na Sri Lance, ale jest uważany za najważniejsze miejsce do produkcji herbaty w kraju. Nie zapomnij spróbować filiżanki podczas wizyty.9. Zatoka Arugam 

Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Sri Lanki, a to odległe miasto przyciąga surferów z całego świata. Plaża to idealne miejsce na spędzenie relaksującego dnia lub złapanie dobrej jakości fal na surfowanie - najlepszym miejscem do surfowania jest Main Point, położony na południu zatoki. Jeśli chcesz odpocząć od słońca i morskiego powietrza, odwiedź zabytkowe świątynie miasta lub pobliski Park Narodowy Kumana.

10. Dambulla

W tym dużym mieście znajduje się największy i najlepiej zachowany kompleks świątynny jaskiniowy na całej Sri Lance, w którym znajduje się pięć świątyń jaskiniowych, w których znajduje się ogromna kolekcja dzieł buddyjskich ze Sri Lanki, w tym posągi, kapliczki i malowidła ścienne. Obrazy i posągi opowiadają historie z życia Buddy - na terenie całego kompleksu znajduje się aż 153 posągi Buddy. Inne przedmioty posągów przedstawiają królów, bogów i boginie Sri Lanki. Niezwykle malowidła ścienne zajmują łączną powierzchnię 2100 metrów kwadratowych.

11. Mirissa

Połóż się na hamaku lub popływaj w czystej, turkusowej wodzie tej małej, nadmorskiej miejscowości. Piękne ukryte plaże i bujne życie nocne sprawiają, że Mirissa jest popularnym miejscem dla turystów, ale ponieważ turystyka zaczęła się dopiero w połowie lat 90. XX wieku, obszar ten jest nadal całkiem przyziemny. Mirissa jest również znana na całym świecie ze swoich fantastycznych miejsc do obserwowania wielorybów i delfinów.

Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,