Przejdź do głównej zawartości

Na dachu świata, najciekawsze miejsca w Kathmandu, Nepal
10 najciekawszych miejsc w Kathmandu, których nie powinieneś przegapić 


1. Spacer po świątyniach i stupach Kathmandu 
Będąc w tym niesamowitym i multi kulturowym mieście koniecznie udaj się na spacer po świątyniach Hinduistycznych oraz stupach Buddyjskich. Doświadczenie to da tobie możliwość szerszego wglądu w kulturę Nepalu i poczucie wyjątkowej atmosfery miasta. Koniecznie odwiedź oddaloną nieco od miasta świątynię Kali.
2. Stupa Boudhanath to miejsce, którego nie można przegapić w Katmandu.  Zbudowana w XIV wieku stupa Boudhanath jest największą buddyjską stupą w Nepalu. Co więcej, jest uważane za jedno z najświętszych miejsc dla buddystów. Ogromne oczy Buddy na szczycie stupy i kolorowe flagi modlitewne sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjne miejsce. 3. Położona na szczycie wzgórza świątynia Swayambhunath z imponującą białą stupą z fascynującymi oczami Buddy i błyszczącą złotą iglicą. Świątynia Swayambhunath jest popularnie znana jako Świątynia Małp. Święta świątynia jest jedną z głównych atrakcji miasta Katmandu. Jedna z najpopularniejszych miejsc w mieście świątynia Swayambhunath oferuje również spektakularne widoki na dolinę Katmandu.

4. Świątynia Kali
Położona w odległości 22 kilometrów od Katmandu świątynia Dakshinkali znajduje się zaledwie kilometr od wioski Pharping. Miejsce kultu jest jedną z najważniejszych świątyń w Nepalu i jest poświęcone groźnej i przerażającej Bogini Kali. Sława tej świątyni tkwi w jej rytuałach i tradycjach. Dwa razy w tygodniu w tym religijnym miejscu składane są w ofierze zwierzęta – w szczególności niekastrowane kozy i koguty – jako ofiara dla okrutnego małżonka Pana Śiwy. Świątynia została zbudowana w 1855 roku przez Rani Rashmoni, wielbiciela Kali.


Świątynia Dakshinkali wywodzi swoją nazwę od połączenia słów „Dakshin”, co oznacza „południe” i imienia „Kali”, które oznacza czczone tu bóstwo. Idol Bogini stoi na szczycie trupa, ukazując triumf dobra nad złem. Ozdobiony mieczem w jednej ręce, czaszką w drugiej i odciętą głową w trzeciej, czteroręki bożek reprezentuje obraz silnej, obdarzonej mocą boskiej istoty, która przybyła, aby pokonać zło i zwyciężyć.

5. Zrób zakupy w dzielnicy Thamel 
Jest to bardzo kolorowa dzielnica z dziesiątkami sklepów i stoisk, barów, restauracji, gdzie przy odrobinie targowania można zrobić wspaniałe zakupy. Dzielnica jest turystyczna i ma swój klimat. Warto też właśnie tu się zatrzymać w jednym z hoteli lub pensjonacie, których w tym miejscu nie brakuje. Mimo panującego chosu miejsce jest warte odwiedzenia nawet jeśli nie planujesz zakupów.6. Durbar Square
Jednym z najbardziej znanych zabytków stolicy Nepalu jest Kathmandu Durbar Square. Położony w samym sercu starego miasta plac Durbar to miejsce o historycznym znaczeniu. Jest to to samo miejsce, w którym koronowano i legitymowano króla. Pałac króla znajduje się właśnie tam, skąd niegdyś rządził krajem.

Znany również jako Hanuman Dhoka plac Kathmandu Durbar jest „wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO”. Świątynie i pałac w stylu Pagody, datowane na okres od XV do XVIII wieku, zostały mocno dotknięte niszczycielskim trzęsieniem ziemi w 2015 roku. Pomimo zniszczeń wyrządzonych przez niszczycielskie trzęsienie ziemi, plac Kathmandu Durbar wciąż przyciąga tysiące turystów każdego roku. Na placu Kathmandu Durbar można zobaczyć przechylone świątynie, popękane filary i gruz. Niektóre ruiny są zachowane bez zmian. Jest to przypomnienie straszliwego i niszczycielskiego trzęsienia ziemi, które na zawsze zmieniło oblicze miasta.

7. Koniecznie zobacz Patan
Patan to miejsce, którego nie można przegapić w Katmandu
Jeśli jest jakieś miejsce w Katmandu, które mnie zwaliło z nóg, to musi to być Patan. Położony 5 km na południe od stolicy, Patan jest miejscem dziedzictwa i nie można go przegapić. Tradycyjnie znany jako Lalitpur (Miasto Piękna), Patan jest niczym innym jak skarbem architektury.
Miasto Lalitpur jest otoczone czterema stupami, które zostały zbudowane przez cesarza Ashokę. Miejscowi nazywają Patan także jego newarijskim imieniem, Yala. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i miłośnikiem architektury, Patan powinien być wysoko na twojej liście. To jedna z największych atrakcji turystycznych Katmandu.

8. Nagarkot
Położone 28 km od Katmandu, Nagarkot jest jednym z najlepszych miejsc dla miłośników przyrody. Pogodne piękno tego miejsca jest dość urzekające. Szczególnie nie można przegapić spektakularnych widoków zachodu i wschodu słońca na Mount Everest. Ta ładna stacja na wzgórzu wokół Katmandu jest jednym z popularnych miejsc turystycznych, szczególnie dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas podziwiając zapierające dech w piersiach widoki na góry. Najlepsze w Nagarkot jest to, że z tego uroczego miejsca można zobaczyć 8 górskich szczytów.

Uderzające widoki wschodu i zachodu słońca zachęcają turystów do tego miasta. Najlepszy czas na uzyskanie czystego nieba z majestatycznymi himalajskimi szczytami to okres od października do grudnia i od marca do kwietnia.

Co więcej, w Nagarkot nie brakuje hoteli i kwater prywatnych, co ułatwia podróżnym umieszczenie go na swojej liście. W rezultacie Nagarkot stał się jednym z głównych celów wycieczek jednodniowych. Jednak większość podróżnych woli Nagarkot na swoje himalajskie wakacje.


9. Jeśli jesteś wielbicielem zabytków, kochasz architektoniczne skarby i miłośnik historii, wizyta w Bhaktapur jest koniecznością. Bhaktapur zabiera cię z powrotem do średniowiecza i daje wgląd w minioną epokę i jak musiało wyglądać życie w tym czasie.

Świątynie w stylu pagody i plac Durbar pochodzą z XII wieku. Misterne detale, drobne rzeźbienia w drewnie, warstwowa Pogoda, głośno krzyczą o wielkich władcach Malla, którzy celebrowali sztukę jak żadna inna dynastia w Nepalu. Przechadzając się wąskimi uliczkami, które są strefami beztroski, poczujesz się jak żywe muzeum.

Najlepszą częścią Bhaktapuru jest to, że można tu zobaczyć tradycyjny sposób życia, z kobietami noszącymi tradycyjne stroje, odprawiającymi odwieczne rytuały i ludźmi siedzącymi idealnie rano i wieczorem w domach wypoczynkowych. Żywo można tam zaobserwować tradycyjny styl życia Newarów.

Nie przegap obchodów festiwalu w Bhaktapur. Ludzie świętują tam każdy festiwal z wielkim zapałem. Jeden z najpopularniejszych festiwali o nazwie Bisket Jatra obchodzony wokół nepalskiego Nowego Roku, jest główną atrakcją Bhaktapuru. W rezultacie Bhaktapur widzi podczas festiwalu ogromny napływ mieszkańców i turystów. Poza tym nie przegap Placu Ceramiki w Bhaktapur. W restauracjach można również skosztować tradycyjnej kuchni newarskiej. Nie zapomnij kupić stąd pamiątek. Bhaktapur to z pewnością jedno miejsce, którego nie można pominąć w dolinie Katmandu.10. Pashupati 
Będąc w Katmandu nie można przegapić wizyty w świętej świątyni Pashupati, położonej nad brzegiem rzeki Bagmati. Świątynia Pashupatinath jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla hinduskich pielgrzymów. Zbudowany w V wieku, a później odnowiony przez królów Malla, główny kompleks świątynny poświęcony jest Panu Shivie. Świątynia jest ograniczona tylko do Hindusów. Kompleks świątynny to dość duży obszar wypełniony malowanymi Sadhu w każdym rogu. Zaintrygował mnie otwarty obszar kremacji na brzegu rzeki Bagmati. Wydało mi się to dość niepokojące, ponieważ ostatnie obrzędy i rytuały ceremonii kremacyjnych są jawnie odprawiane i obserwowane przez turystów.
Jednak aura kompleksu świątyni Pashupati ma silny wpływ na wielbicieli. Tysiące hinduskich pielgrzymów codziennie odwiedza to święte miejsce w Katmandu.
Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką indywidualną lub grupową do Indii lub Neplau. Zajrzyj na naszą stronę: Wycieczki do Indii 'szyte na miarę' przez polsko - indyjskie biuro podróży  www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

  1. Obowiązkowe miejsca to Bhataphur i Patan. Kathmnadu jest rewelacyjne i warto połączyć z trekingiem w Nagarkot.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świątynia kali jest rewelacyjna i klimatyczna, troszkę trzeba jechać z Kathmandu, ale warto

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,