Przejdź do głównej zawartości

Interesujące fakty o Indiach , ciąg dalszy

Fakty o Indiach 


1. Tygrys bengalski jest jego narodowym zwierzęciem Indii

Tygrys bengalski został uznany jako symboliczne zwierzę Indii w 1972 roku. Rezerwat tygrysów Corbett ma największą populację tygrysów bengalskich dla odwiedzających, którzy mają nadzieję rzucić okiem na Park Narodowy Bandipur w Karnatace.

2. Trzecie miejsce pod względem liczby miliarderów

Indie szczycą się obecnie 6884 osobami o bardzo wysokich dochodach z aktywami przekraczającymi 30 mln USD i twierdzą, że mają 140 miliarderów, co plasuje kraj na trzecim miejscu na świecie pod względem miliarderów, za USA i Chinami.

3. Nie tylko jeden język

W Indiach nie ma jednego języka narodowego – konstytucja mówi o 23 językach urzędowych. Chociaż hindi jest najczęściej używanym językiem rządu centralnego w Indiach, żaden język nie jest bardziej oficjalny niż inne. Zgodnie z konstytucją każdy z 22 języków lokalnych plus angielski ma jednakowe znaczenie.

4. Zamordowano jedyną kobietę premiera Indii

Indira Gandhi była pierwszą i jedyną kobietą-premierem Indii. Była córką Jawaharlala Nehru – pierwszego premiera Indii, a nie córką przywódcy Mahatmy Gandhiego jak mogłoby sugerować jej nazwisko. Służyła w latach 1966-1977 i została ponownie wybrana w 1980 r., zanim została zamordowana w 1984 r., gdy jeszcze sprawowała urząd.

5. Symboliczne znaczenie sari Matki Teresy 

Matka Teresa po raz pierwszy założyła swoje słynne sari w 1948 roku; to teraz mundur dla zakonnic w jej zakonie, Misjonarek Miłosierdzia. Urodzona w Macedonii w 1910 r. Matka Teresa – znana również jako św. Teresa z Kalkuty – była zakonnicą rzymskokatolicką i misjonarką. Poświęciła swoje życie pomaganiu ubogim w mieście Kalkuta, choć jej metody były przez niektórych uważane za kontrowersyjne.

6. Początki szachów

Twierdzi się, że gra w szachy powstała w Indiach około 1500 lat temu. Mówi się, że opiera się na grze wojennej z VII wieku zwanej chaturanga, która rozwijała się wówczas w północno-zachodnich Indiach.

7. Potęga Kolei Indyjskich

Indian Railways to jeden z najlepszych pracodawców na świecie. Z oszałamiającą liczbą 1,4 miliona pracowników, państwowa sieć kolejowa Indii obsługuje ogromną rozległą sieć, która rozciąga się na terenie całego kraju na setki tysięcy mil. Każdego dnia ta rozległa sieć transportuje około 23 miliony pasażerów.

8. Herbata z 750 r. p.n.e.

Herbata rosła w Indiach od wieków, zanim Brytyjczycy rozpoczęli jej komercyjną uprawę. Pierwsza wzmianka o herbacie w kraju pochodzi z 750 r. p.n.e. i podobno spożywano ją również jako danie warzywne, smażone na oleju z czosnkiem. Kiedy Brytyjczycy przybyli w XVIII wieku zaczęli uprawiać herbatę na skalę komercyjną, aby zmniejszyć swoją zależność od kupowania herbaty z Chin.

9. Najstarsza kuchnia w historii ludzkości

Kuchnia indyjska może być najstarszą, nieprzerwanie przygotowywaną kuchnią w znanej historii ludzkości. Oczywiście to, co w domu znamy jako „indyjskie jedzenie”, różni się znacznie w zależności od miejsca w samym kraju. Od inspirowanych Portugalią potraw z Goa po piece tandoori z Pendżabu, podczas wycieczki do tego kraju można odkryć mnóstwo różnych potraw

10. Alkohol jest zabroniony w niektórych stanach 

Spożywanie alkoholu jest zabronione w pięciu indyjskich stanach; w pozostałych przypadkach wiek picia waha się od 18 do 30 lat. Jeśli podróżujesz do Gujarat, Bihar, Nagaland lub Terytorium Unii Lakshadweep, wiedz, że nie będziesz mógł kupić alkoholu. Ponadto wiele stanów praktykuje „dni suche” podczas głównych świąt religijnych, kiedy sprzedaż alkoholu jest zabroniona

11. Ulubione danie Wielkiej Brytanii ma indyjskie korzenie

Chicken tikka masala stała się jedną z narodowych potraw Wielkiej Brytanii – niektórzy twierdzą, że wyprzedziła Fish and Chips. Chociaż istnieją rozbieżności co do tego, jak to ulubione curry pojawiło się w Wielkiej Brytanii – niezależnie od tego, czy zostało stworzone w latach 70. przez szefa kuchni z Bangladeszu w Glasgow, czy po prostu zainspirowane kurczakiem w maśle – część tikka powstała około 5000 lat temu w Indiach. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede