Przejdź do głównej zawartości

Indie Południowe, niezwykłe Świątynie Indii PołudniowychJeśli chodzi o świątynie w południowych Indiach dominuje stan Tamil Nadu ze swoimi starożytnymi, wysokimi arcydziełami Drawidów, które często mają jaskrawo pomalowane rzeźby na gopuram (wieżach). Świątynie te prezentują jedne z najwspanialszych budowli świątynnych w Indiach, stanowią kręgosłup kultury tamilskiej. Tutaj znajdziesz najwspanialsze świątynie południowych Indii. Wiele z tych miejsc ma więcej niż jedną świątynię:

 

01 Maduraj, Tamil Nadu -  świątynia Minakszi

W starożytnym Madurai w stanie Tamil Nadu znajduje się najbardziej imponująca i najważniejsza świątynia w południowych Indiach – świątynia Meenakshi. Jeśli chcesz  zobaczyć tylko jedną świątynię południowoindyjską wybierz właśnie tę. Kompleks świątynny zajmuje powierzchnię 15 akrów i ma 4500 filarów oraz 12 wież – jest ogromny! Najbardziej zdumiewające ze wszystkiego są liczne rzeźby. Każdego roku w kwietniu w Madurai odbywa się 12-dniowy festiwal Chithirai, podczas którego odtworzone jest niebiańskie wesele boga i bogini świątyni. 02 Thanjavur (Tanjore), Tamil Nadu

Kompleks świątyni Brihadeshwara (świątynia Brihadisvara), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Thanjavur (Tanjore).Thanjavur wyłonił się jako twierdza kultury tamilskiej w XI wieku, z królem Chola Raja Raja I na czele. Potężni Cholas zbudowali w Thanjavur ponad 70 świątyń, z których najwybitniejszą jest świątynia Brihadeswara (znana jako Wielka Świątynia). Świątynia ta jest jedną z trzech Wielkich Żywych Świątyń Chola znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2010 roku skończyła 1000 lat, co czyni ją jedną z najstarszych świątyń poświęconych Śiwie w Indiach. Zbudowana wyłącznie z kamienia, jej kopuła wznosi się na ponad 60 metrów, a przejście wokół sanktuarium zdobią freski Chola.

03 Kumbakonam i Gangaikonda Cholapuram, Tamil Nadu

Pozostałe dwie świątynie Chola wpisane na listę UNESCO znajdują się w Gangaikonda Cholapuram i Kumbakonam, około godziny na północny wschód od Thanjavur. Królewska świątynia w Gangaikonda Cholapuram została zbudowana niedługo po Wielkiej Świątyni Thanjavur w XI wieku, kiedy Rajendra Chola I przeniósł tam stolicę Chola, aby uczcić zwycięstwo. Jej konstrukcja jest podobna do Wielkiej Świątyni, ale w mniejszej skali i zawiera ogromnego kamiennego Nandi (byka). Na zachód od Kumbakonam, w Darasuram, XII-wieczna świątynia Airavatesvara wyróżnia się sztuką i wykwintnymi, misternymi rzeźbami w kamieniu. Kumbakonam obfituje w świątynie i jest fantastycznym miejscem do "skakania" po świątyniach! Jeśli masz czas, aby zobaczyć tylko kilka, największe wrażenie robi XIII-wieczna świątynia Sarangapani (poświęcona Panu Wisznu) ze świątynią w kształcie rydwanu konnego.

 04 Kanchipuram, Tamil Nadu

Kanchipuram, popularnie zwane „Miastem Tysiąca Świątyń” słynie nie tylko z charakterystycznych jedwabnych sari. Położone około dwóch godzin na południowy zachód od Chennai przy głównej drodze do Bangalore było niegdyś stolicą dynastii Pallava. Dziś pozostało tylko około 100 świątyń, wiele z nich ma wyjątkowe piękno architektoniczne. Na szczególną uwagę zasługuje ich różnorodność. Znajdują się tu zarówno świątynie Śiwy, jak i Wisznu, zbudowane przez różnych władców (Cholowie, królowie Widźajanagar, muzułmanie i Brytyjczycy również rządzili tą częścią Tamil Nadu), z których każdy dopracował projekt. 05 Rameshwaram, Tamil Nadu

Cechą szczególną świątyni Ramanathaswamy w Rameshwaram jest otaczający jej obwód zadziwiający korytarz z kolumnami, uważany za najdłuższy w Indiach. Pozornie niekończące się rzędy rzeźbionych filarów mają hipnotyzujący malowany sufit. Świątynia położona jest zaledwie 100 metrów od morza (Agni Theertham) i pielgrzymi kąpią się tam najpierw, a następnie wchodzą do świątyni i kąpią się w jej 22 studniach. Woda uważana jest za świętą i oczyszczającą umysł i ciało. Rameshwaram, położone na małej wyspie na krańcu Półwyspu Indyjskiego, zajmuje szczególne miejsce w mitologii hinduskiej, ponieważ to tutaj Lord Ram zbudował most przez morze, aby uratować Sitę ze szponów demona Ravana na Sri Lance.

 06 Chidambaram, Nataraja, Tamil Nadu

Nataraj Chidambaram znajduje się poza szlakiem turystycznym i ludzie kierują się tam głównie, aby odwiedzić świątynię Nataraj, poświęconą  Śiwie w kosmicznym tancu. Ta starożytna świątynia jest dość niezwykła, ponieważ przestrzega rytuałów wedyjskich ustanowionych przez mędrca Patanjalego, w przeciwieństwie do innych świątyń Śiwy w Tamil Nadu, których rytuały agamiczne opierają się na pismach sanskryckich. Rytuały wedyjskie skupiają się na ogniu, a jagna (ofiara ogniowa) jest składana każdego ranka w ramach pudży w Kanaka Sabha (Złotej Sali). Nie-Hindusi mogą to zobaczyć. Dotrzyj tam około 8:00 rano. Mówi się, że kapłani świątynni, znani jako Podu Dikshitars, zostali sprowadzeni z siedziby Śiwy przez samego Patanjalego! Pobliskie namorzyny Pichavaram są również pomysłem na  interesującą wycieczkę.

 


07 Tiruvannamalai, Tamil Nadu, Świątynia Arunachaleswar

Świątynia Arunachaleswar położona jest u podnóża świętej góry Arunachala w Tiruvannamalai około czterech godzin na południowy zachód od Chennai. To kolejny duży kompleks świątynny, z dziewięcioma wieżami i trzema wewnętrznymi dziedzińcami. Śiwa jest tam czczony jako żywioł ognia. Pielgrzymi przybywają do miasta w każdą pełnię księżyca, aby spacerować po górach. Wzdłuż ścieżki można znaleźć liczne kapliczki i sadhu (hinduskich świętych mężów). Raz do roku podczas festiwalu Karthikai Deepam podczas pełni księżyca od listopada do grudnia na szczycie góry rozpala się ogromny ogień, który płonie przez kilka dni. To święte miasto ma w sobie silną duchową energię, szczególnie niektóre jaskinie medytacyjne, które można znaleźć w różnych miejscach w górach.

 
08 Tiruchirappalli (Trichy), Tamil Nadu

W Tiruchirappalli czyli Trichy jak się ją nieformalnie nazywa, znajduje się największa świątynia w Indiach – świątynia Sri Ranganathaswamy na wyspie Srirangam. Jest poświęcona leżącej postaci Wisznu, chociaż tylko Hindusi mogą go zobaczyć w wewnętrznym sanktuarium. Ta niezwykła świątynia sięga 2000 lat. Zajmuje gigantyczne 156 akrów i ma 21 gopuram (wież). Główna wieża, która ma 73 metry wysokości, jest drugą co do wysokości wieżą świątynną w Azji. Ponadto nie przegap kompleksu świątynnego Rock Fort zbudowanego w spektakularnym stylu na skalistym wzniesieniu nad miastem. Jak można się spodziewać, zapewnia panoramiczny widok. Kompleks składa się z trzech świątyń hinduistycznych i fortu. Najstarsza z tych świątyń została wykuta w skale przez króla Pallava Mahendravarmana I w VI wieku.
 09 Belur, Karnataka, Świątynia Chennakeshava

W Belur, jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Karnatace znajduje się wspaniała XII-wieczna świątynia Chennakeshava zbudowana przez rządzącą dynastię Hoysala dla upamiętnienia jej zwycięstwa nad Cholas i poświęcona Wisznu. Jego ukończenie zajęło długie 103 lata i jest ozdobiona niektórymi z najbardziej znanych rzeźb w Indiach. W Belur znajdziesz wiele innych świątyń należących do imperium Hoysala, ponieważ ich stolica znajdowała się tam przed jego upadkiem w wyniku ataku Mogołów w XIV wieku.

10 Tirupati, Andhra Pradesh

Niezwykle popularna wśród pielgrzymów, rozległy kompleks świątynny  Venkateswary (Wisznu) położony jest nad Tirupati w południowej części stanu Andhra Pradesh. Ci, którzy mogą, mogą pokonać 4000 schodów na wzgórze prowadzące do świątyni, co zajmuje od dwóch do czterech godzin. Inaczej łatwiej można dojechać autobusem. Świątynia jest jedną z najczęściej odwiedzanych i najbogatszych w Indiach o czym świadczy jej pozłacana kopuła. Przez lata patronowali mu różni władcy i królowie. Ostatnio gwiazdy Bollywood, Abhishek Bachchan i Aishwarya Rai modliły się w świątyni po ślubie w 2007 roku. Należy pamiętać, że odwiedzanie świątyni Tirupati wiąże się z wieloma wyzwaniami, w tym ogromnymi tłumami, co sprawia, że ​​jest ona odpowiednia tylko dla nielicznych pielgrzymów.

 11 Pattadakal, Karnataka

Grupa pomników w Pattadakal jest jednym z mało znanych miejsc światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Indiach. Składa się z dziewięciu świątyń hinduistycznych i sanktuarium dżinizmu, otoczonych wieloma mniejszymi świątyniami. To, co jest w nim szczególnie uderzające, to mistrzowskie połączenie stylów architektury świątynnej Dravidian (południowy) i Nagara (północny). Wyróżniającą się świątynią jest świątynia Virupaksha, zbudowana w VIII wieku przez królową Lokamahadevi z dynastii Chalukya dla upamiętnienia zwycięstwa jej męża nad Pallavami z Kanchipuram w Tamil Nadu. Jego wnętrze pokryte jest pięknymi rzeźbami i rzeźbami, w tym epizodami z Ramajany i Bhagawadgity. 12 Aihole, Karnataka

Niedaleko Pattadakal, dawna stolica Chalukya Aihole ma ponad 100 świątyń. Jednakże,  zostały zbudowane znacznie wcześniej niż te w Pattadakal, a ich projekty uważane są za eksperymentalne, a nie tak wyrafinowane. Centralnym punktem jest kompleks świątynny Durga. Znajduje się tu 12 świątyń hinduistycznych pochodzących z VI-VIII wieku. Kolejną atrakcją jest świątynia jaskiniowa Ravana Phadi z VI wieku, znajdująca się pod górę od kompleksu świątynnego Durga. Zawiera duże panele rzeźbiarskie i jest uważany za najwcześniejszy pomnik Badami Chalukyas. Pattadakal i Aihole można odwiedzić podczas wycieczki z Hampi.

13 Pudukottai, Tamil Nadu, Świątynia Sikkanathaswamy

Na uboczu historyczny kompleks świątynny Kudumiyanmalai skupia się wokół nagiego granitowego wzgórza w pobliżu Pudukottai, nieco ponad godzinę na południe od dwóch godzin na północny wschód od Tiruchirappalli. Dwie główne budowle to starożytna, wykuta w skale świątynia jaskiniowa, lokalnie zwana Melakkoil i duża świątynia Sikkanathaswamy poświęcona  Śiwie. Był budowany etapami przez wielu władców, od Cholas po Nayaks, i jest ozdobiona rzeźbami. Na ścianach świątyń znajduje się ponad 100 inskrypcji. Najważniejsze jest inskrypcja muzyczna z VII wieku wyryta w skale z boku świątyni w jaskini. Jest uznawany za jedno z najwcześniejszych zachowanych źródeł indyjskiej notacji muzycznej i przedstawia nuty  muzyki karnatycznej.

 14 Vellore, Tamil Nadu, Złota świątynia Sripuram

Bez wątpienia słyszałeś o Złotej Świątyni w Amritsar, ale czy wiesz, że w Tamil Nadu jest też złota świątynia? Ta olśniewająca współczesna świątynia została zbudowana przez organizację duchową, na której czele stoi Śri Śakthi Amma (znana również jako Narayani Amma) i ukończona w 2007 roku. Mówi się, że jest to jedyna świątynia na świecie całkowicie pokryta złotem – całe 1500 kilogramów złota To! Nawet bóstwo, bogini Mahalakshmi, jest ozdobione złotą i diamentową biżuterią. Świątynię pokryto złotem, aby przyciągnąć gości i przekazać przesłania duchowej mądrości, które są zapisane na długiej ścieżce prowadzącej do wejścia do świątyni.

 15 Lepakshi, Andhra Pradesh

Monolityczny Nagalinga wysoki na osiemnaście stóp na dziedzińcu świątyni Virabhadra w Lepakshi w stanie Andhra Pradesh.Małą wioskę Lepakshi w dystrykcie Anantapur w południowym stanie Andhra Pradesh można odwiedzić podczas spokojnej jednodniowej wycieczki z Bangalore w Karnatace. Słynie z architektury w stylu Vijayanagar, w szczególności ze świątyni Veerabhadra, której początki sięgają XVI wieku. Wśród atrakcji znajduje się kolosalny, monolityczny kamienny posąg Nandi (byka), niezwykły filar zwisający z dachu świątyni i jedne z najwspanialszych malowideł ściennych przedstawiających królów Widźajanagar. Jeśli szukasz biura pordóży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie podróż do Indii Północnych lub Południowych bez problemów, opóźnień i pośpiechu, lub wycieczkę indywidualną  z prywatnym kierowcą skontaktuj się z naszym biurem podróży w Indiach. Nasza strona internetowa biuro podróży w Indiach  to 
www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

  1. Super przewodnik po świątyniach Indii Południowych, jestem zainspirowany

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede