Przejdź do głównej zawartości

Blog o Indiach, dlaczego przyjechać do Indii?


Indie, blog o Indiach,przewodnik po Indiach

 Powody dla których warto odwiedzić Indie, blog o IndiachPoniżej zamieszczam listę 9 podstawowych powodów, dla których warto jest przyjechać do Indii.1. Indie mają wiele do zaoferowania pod względem zabytków, ciekawych miejsc, różnorodności kulturowej 


Można tu zobaczyć zarówno znany na całym świecie i kojarzony z Indiami Taj Mahal, ale Indie to także przepiękne świątynie, bogate grobowce, zapierające dech w piersiach pałace i forty, Parki Narodowe, pustynie, jedyne na świecie rozlewiska Kerali, Ocean Indyjski, Himalaje, pola herbaciane, idylliczne Goa, jaskinie skalne, niezliczona ilość zabytków na liście UNESCO, ciekawe miasta i jeszcze ciekawsze miasteczka i wsie. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie dopasowując trasę podróży pod własne zaintersowania czy oczekiwania. Jest tu 29 stanów oraz 7  terytoriów związkowych; każdy stan charakteryzuje się odmiennym ukształtowaniem terenu, inną kulturą, kuchnią oraz językiem. W każdym stanie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia na przykład, w Radżastanie - forty i pałace Maharadżów, w Himachal Pradesh niezwykłe Himalaje oraz bogatą naturę, w Uttara Pradesh symbol miłości Taj Mahal czy surrealistyczne Varanasi, w Goa cudowne rajskie plaże, w Kerali jedyne na  świecie Rozlewiska oraz żyzne pola herbaciane,  na Andmanach dziewicze wyspy, w Maharastra niewiarygodne świątynie skalne.  

2. Energia miejsc oraz aktualność mitów

Trzeba też podkreślić, iż wiele zabytków w Indiach to nie  zabytki nazywane reliktami przeszłości odwiedzane tylko  przez turystów z zachodu. Świątynie indyjskie, na przykład, miejsca kultu, forty i pałace są obiektami pełnymi energii indyjskiej z przewagą ludności lokalnej. W takich miejscach można rzeczywiście poczuć ducha tego kraju, zobaczyć jak toczy się życie ludności lokalnej poczuć dwie przenikające się w Indiach sfery sacrum i profanum. Obserwując mieszkańców lokalnych podczas odprawiania codzinnych rytułałów poczujemy, że mity w Indiach to nie historie należące do przeszłości, lecz  aktualne od wieków ciekawe opowieści o dziejach świata. Mity "ożywają w Indiach i stają się prawdą". 
2. Z Indii się nie wyjeżdża, Indie zostają w nas

Indie to kraj, który bez wątpienia wywołuje emocje oraz stan uniesień. Każdy kto odwiedził Indie nie przeszedł obok tego kraju obojętnie. Jest to związane z kontrastami Indii, które wywołują oczucia od skrajnego zachwytu do odrzucenia, co daje do myślenia oraz głębszej refleksji. Właśnie choćby dlatego warto tu przyjechać, aby skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością wyjść poza ramy eurpopejskie i zastanowić nad światem i jego funkcjonowaniem. Takie tematy niewątpliwie nasuną się podczas podróży do Indii i zostana w nas długo, długo po tym. Kraj ten jest niezwykle skomplikowany powiedziałabym tajemniczy co zmusza nas do dalszych poszukiwań, pogłębiania wiedzy, rekfleksji czy powrotu do Indii po raz kolejny. Z Indii bowiem sie nie wyjeżdża, Indie zostają w nas.  

Przytoczę tu kilka cytatów z znanych książek o Indiach lub z motywami indyjskimi:Tu nie Anglia, nie Nowa Zelandia ani Australia, ani w ogóle nic. To są Indie, stary, Indie. To kraj serca. Tutaj serce jest królem, stary. Pierdolone serce. Dlatego jesteś wolny. Dlatego ten gliniarz oddał ci ten twój lipny paszport. Dlatego możesz chodzić po wolności i nikt cię nie zgarnie, chociaż wszyscy wiedzą, co z ciebie za jeden. Mogli cię wydymać. Mogli wziąć twoje pieniądze, pieniądze Kadira, i puścić cię wolno, a potem inni gliniarze by cię złapali i odesłali w cholerę do domu. Ale tego nie zrobili i nie zrobią, bo dotarłeś do ich serca, stary, do hinduskiego pieprzonego serca. Popatrzyli na to wszystko, co tu zrobiłeś, zobaczyli, jak ludzie z tych slumsów cię kochają i pomyśleli: “No, w Australii spieprzył sprawę, ale tutaj zapieprza z dobrymi uczynkami. Jeśli zapłaci, wypuścimy skurwiela”. Bo tu są Indie, stary. Tak się toczy ten wariacki światek – dzięki sercu. Dwieście, kurwa, języków, miliard mieszkańców. Indie to serce. To serce trzyma nas razem. Nie ma takiego kraju z takim narodem jak mój, Lin. Nie ma takiego serca jak hinduskie serce

Gregory David Roberts, Shantaram

Indie to w każdej dziedzinie nieskończoność bogów i mitów, wierzeń i języków, ras i kultur, we wszystkich i wszędzie, gdzie spojrzeć i o czym pomyśleć, zaczyna się ta o zawrót głowy przyprawiająca nieskończoność.
Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem


"Kto kocha Indie, ten wie, że nie wiadomo dokładnie, dlaczego traci się dla nich głowę. Są brudne, biedne, zakażone: czasami złodziejskie i kłamliwe, często cuchnące, zepsute, bezlitosne i obojętne.
A jednak, jeśli raz się z nimi spotkasz, nie możesz się bez nich obyć. Jeżeli wyjedziesz daleko, cierpisz. Ale taka jest właśnie miłość: instynktowna, niewytłumaczalna, bezinteresowna….
Indie – chyba że się je znienawidzi przy pierwszym zetknięciu – szybko wywołują to uniesienie: tam każdy czuje się częścią stworzenia. W Indiach nigdy nie czujemy się samotnie, nigdy całkowicie odsunięci od reszty. Na tym polega ich urok" - pisał Tiziano Terzani, włoski reporter, wieloletni korespondent „Der Spiegla

3. Ludzie są  niezwykle przyjaźni oraz gościnni

Spotykając się  i rozmawiając z lokalsami można rzeczywiście poznać prawdziwe Indie. Mieszkańcy Indii są bardzo otwarci na obcokrajowców, przyjaźni, pomocni i co najważniejsze wielu z nich zna angielski. Są to też ludzie o bardzo dużym sercu i nieprzeciętnej gościnności. Jeśli masz okazję spędzenia czasu lub pobytu u rodziny indyjskiej  jest to doświadczenie, które niewątpliwie dużo Ciebie nauczy oraz da możliwość poznania i zrozumienia obyczajów, tradycji czy kultury Indii. Jedzenie  oraz przygotowywanie wspólnych posiłków, przyglądanie się obyczajom oraz uczestniczenie w wielu wydarzdeniach i  festiwalach indyjskich pozwoli Tobie wyrobić sobie własną opinię na temat ich  życia, obalić stereotypy, zmieni sposób postrzegania rzeczywistości, poszerzy horyzonty oraz nauczy nowych ścieżek. Biuro w którym pracuje organizuje na przykład wyjazdy dla obcokrajowców połączone z pobytem u rodziny Indyjskiej w ich domu rodzinnym w Himaljach w stanie Himachal Pradesh. Taki pobyt jest oczywiście połączony ze zwiedzaniem okolic, trekingiem  i atrakcjami regionu. Jest to więc wspaniała okazja na połączenie rodzinnego pobytu z eksytującym zwiedzaniem, które na długo pozostanie nam w pamięci. W dalszej części bloga opiszę wraz ze zdjęciami szczegóły dotyczące takiego wyjazdu. 


4. Jedzenie jest jedyne w swoim rodzaju

Jedzenie w Indiach jest na prawdę wyjątowe, kuchnia jest bogata, zróżnicowana, aromatyczna, przyprawiona oraz inna prawie w każdym stanie. Nie brakuje tu również dobrych restauracji czy barów z niedrogim, a przepysznym jedzeniem. W Indiach większość mieszkańców to wegaterianie, jednakże  coraz więcej Indusów je kurczaki, jajka czy dania z baraniny. Po pobycie Indiach wielu z nas zastanowi się nad ograniczeniem lub rzuceniem jedzenia mięsa ze względu na różnorodność pomysłów wykonania dań bezmięsnych oraz smaki dań wega. Warto też wspomnieć o bardzo bogatym wyborze indyjskich fast foodów smażonych w głębokim tłuszczu, które można zakupić niezwykle tanio na stoiskach przyulicznych. Wielu turystów wykupuje w Indiach pakiet wycieczek India fast food, które skupiają się na smakowaniu zróżnicowanych przekąsek fast food w różnych miastach Indii. 
5. Zakupy 

Zakupy w Indiach to przyjemnośc jeśli oczywiście pamiętamy o zasadach targowania. Można tu nabyć wysokojakościowe tekstylia, wyroby ręczne, biżuterię, kosmetyki naturalne, leki ajurwedyjskie, przyprawy czy nawet  meble kolonialne. Zakupy można robić zarówno na bazarach z tańszymi i niższej jakości produktami jak i w wyselekcjonowanych sklepach z cenami, które będziemy musieli często zbić targując się przy herbatce z pracownikami sklepów.
6. Joga

Indie oczywiście to raj dla miłośników jogi ze względu na duchową tradycję oraz co za tym idzie tysiące ośrodków jogi czy aszramów rozsianych po całych Indiach.  Wielu turystów wybiera spośród nich miasteczko położone u podnóża Himalajów Rishikesh znane międzynarodwą stolicę jogi z mnogością yoga centres. W takich ośrodkach można oddać się spokojnej medytacji pod okiem doświadczonego nauczyciela czy guru pogłębiając swoją wiedzę na temat istoty jogi, Buddyzmu czy Hinduizmu. Medytacje niewątpilwie pomogą w osiągnięciu równowagi psychicznej, nauczą dystansu do świata, siebie  i wskażą możliwe ścieżki życia.
7. Ajurweda

Wielu miłośników Indii przylatuje do Indii właśnie na terapię tradycyjną medycyną ajurwedyjską, która ma w Indiach ponad 4000 lat. Ludzie przyjeżdżają do centrów Ajurwedy z mniejszymi lub większymi dolegliwościami i  leczą je w sposób naturalny poddając się pakietom terapii, masaży olejkami medytując oraz przestrzegając diety dopasowanej przez  lekarzy i specjalistów od Ajurwedy. Najbardziej popularnym miejscem jeśli chodzi o Ajurwedę jest stan Kerala, gdzie znajdziemy mnogość różnego rodzju szpiatli czy centrów Ajurwedy. Po takim pobycie czujemy się niewątpliwie nie tylko zdrowsi, ale też bogatsi w wiedzę na temat naszego ciała, stosowania ziół i leków medycyny naturalnej czy odpowiedniej diety. 


8. Lekcja tolerancji 


W Indiach z pewnością można nauczyć się tolerancji. Jest to kraj będący gospodarzem takich wielkich religii jak Hinduizm, Buddyzm, Sikhizm oraz Dżinizm. Oprócz tego w Indiach mieszka ok. 18% Muzułamnów, 2 % Chrześcijan, tysiące grup wyznaniowych i ugrupowań (zaratusztranizm, wyznawcy Hare Kryszna, Bahaizm). Indie dały również schronienie Dalai Lamie oraz tysiącom Tybetańskich uchodźców. Należy podkreślić, iż zagęszczenie ludności w Indiach jest dość duże ok. 400 osób na km2, a mimo tego wszystkie religie, wyznania funkconują od tysięcy lat razem w harmonii. Czasem oczywiście dochodzi do konfliktów, które są najczęściej wynikiem gier politycznych partii Rządzących czy dążacych do władzy. 


W obrębie samego Hinduzimu można zauważyć ogromną tolerancję wyznaniową. Każdy ma prawo wybrać sobie bóstwo czy bóstwa, do których będzie się modlił, którym będzie oddawał cześć, gdyż w samym Hinduizmie mamy milion różnych bogów, których otacza się kultem.

Tolerancję można zauważyć na fladze Indii 

kolor pomarańczowy oznacza Hinduzim, znak na białym tle to koło Dharmy - symbol Buddyzmu, a zielony to Islam. 9. Inspiracja 


Indie to kraj, który z pewnością zainspiruje nie jednego artstę czy fotografa z względu na  wspomnianą różnorodnosć geograficzną, kulturową, wyznaniową, dawkę emocji oraz wspaniałych ludzi, od których można się wiele nauczyć. W Indiach można doświadczyć rzeczy nazywanych "only in India" takie jak np. widok krów na ulicach funkcjonujących w symbiozie z mieszkańcami tego kraju, skosztować przepysznego jedzenia w jednej z milionów restauracji wegetariańskich, zatańczyć bollywood na weselu indyjskim, odwiedzieć niesamowite świątynie poświęcone milionom różnych bóstw czy też wypić ćaj z lokalsami. 

Motywy Indyjskie można zauważyć niemal wszędzie w muzyce,  sztuce, w literaturze, fotografii i poezji. Nie ma chyba na świecie kraju, któremu poświęcono tak dużo książek i wiele filmów jak właśnie o Indiach. To świadczy o tym, iż kraj ten jest niezwykle ciekawy, ekscytujący oraz inspirujący. 

Jeśli jesteś zainteresowany wycieczką indywidualną lub wynajmem samochodu czy większego transportu w Indiach. Zajrzyj na naszą stronę: Wycieczki do Indii 'szyte na miarę' przez polsko - indyjskie biuro podróży  www.paylesstoursindia.pl
Komentarze

  1. Absolutnie zgadzam się z tym wpisem i uważam, że Indie są jedyne w swoim rodzaju i cięzko przejść obok tego kraju z obojętnością.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede