Przejdź do głównej zawartości

Czym jest duchowe doświadczenie Kumbh Mela, Allahabad 2025


Święta Kumbh Mela o ogromnym znaczeniu duchowym będą uświetniać brzegi Triveni Sangam w Prayag (Allahabad) od 14 stycznia do 26 lutego 2025 r. Jest to wielkie wydarzenie oczekiwane przez miliony ludzi na całym świecie, obiecuje przemienianę duchową dla tych którzy biorą w nim udział.


W 2025 roku miejscem Kumbh Mela będzie Prayag (Allahabad), gdzie wielbiciele ze wszystkich zakątków globu zgromadzą się, aby wziąć udział w świętych rytuałach i wykąpać się w oczyszczających wodach rzek Ganges, Jamuna i Saraswati w Triveni Sangam. Niebiańskie ułożenie gwiazd i pozycji planet określa pomyślny moment tego świętego wydarzenia.
Znaczenie Kumbh Mela
Znaczenie Kumbh Mela przekracza granice religijne, jednocząc ludzi z różnych środowisk we wspólnym dążeniu do duchowego oświecenia i wewnętrznego spokoju. Jest świadectwem bogatego dziedzictwa kulturowego Indii i trwałego dziedzictwa starożytnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Najważniejszym wydarzeniem Kumbh Mela są Shahi Snans, czyli Łaźnie Królewskie, prowadzone przez szanowanych Akharas (zakony). Te ceremonialne kąpiele, odbywające się w określonych terminach według hinduskiego kalendarza księżycowego, przyciągają miliony pielgrzymów, którzy pragną oczyścić się ze swoich grzechów i osiągnąć zbawienie
Kalendarz Kumbh Mela 2025
Podczas Kumbh Mela 2025 najważniejsze kąpiele odbędą się 14 i 19 stycznia oraz 3 lutego. 13 stycznia oraz 4, 12 i 26 lutego, będą miały miejsce także ważne kąpiele.

Harmonogram Shahi Snans i innych ważnych dni kąpieli w Maha Kumbh w 2025 r. przedstawia się następująco:

Makar Sankranti (1. Shahi Snan) – 14 stycznia 2025 r.: Pierwsza królewska kąpiel zbiega się z pomyślnym dniem Makar Sankranti, oznaczającym przejście słońca do znaku zodiaku Koziorożca.
Mauni Amavasya (2. Shahi Snan) – 29 stycznia 2025 r.: Druga łaźnia królewska przypada na dzień Mauni Amavasya, uważany za dzień najbardziej sprzyjający rytualnej kąpieli i medytacji.
Basant Panchami (3. Shahi Snan) – 3 lutego 2025 r.: Trzecia łaźnia królewska odbywa się na Basant Panchami, zwiastując nadejście wiosny i świętując boginię Saraswati.

Oprócz Shahi Snans, w trakcie Kumbh Mela przebiega kilka innych znaczących dni kąpieli:

Paush Purnima – 13 stycznia 2025 r.: Wielbiciele zbierają się, aby się wykąpać w dzień pełni księżyca hinduskiego miesiąca Paush, szukając błogosławieństw i duchowego odmłodzenia.
Achla Saptami – 4 lutego 2025 r.: Siódmy dzień fazy woskowania księżyca w miesiącu Magha ma szczególne znaczenie dla rytualnej kąpieli i pokuty.
Maghi Purnima – 12 lutego 2025 r.: W dzień pełni księżyca miesiąca Magha gromadzi się wielbicieli poszukujących boskiej łaski i błogosławieństw.
Maha Śiwratri – 26 lutego 2025 r.: Kulminacja Kumbh Mela zbiega się z pomyślną nocą Śiwy, naznaczoną modlitwami, postem i uwielbieniem.

Przygotowania do Kumbh Mela trwają z zapałem i zaangażowaniem. Władze niestrudzenie pracują, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i duchowe spełnienie milionom, które mają wziąć w nim udział. Rozwój infrastruktury, środki sanitarne i ustalenia logistyczne są szczegółowo planowane, aby zapewnić wszystkim uczestnikom płynne i bogate doświadczenie.
Kumbh Mela w 2025 r. będzie doniosłym wydarzeniem będącącym połączeniem duchowości, kultury i tradycji na niespotykaną dotąd skalę. Uczestnicy z niecierpliwością czekają na możliwość zanurzenia się w boskiej aurze Kumbh Mela i wyruszenia w podróż prowadzącą do samopoznania i oświecenia.

Kąpiele Kumbh Mela
Głównym rytuałem Kumbh Mela jest kąpiel. Ci, którzy uczestniczą, wierzą, że kąpiel w świętych rzekach zmyje ich grzechy i uwolni ich od procesu odrodzenia.

Kąpiele te odbywają się codziennie, jednak najbardziej cenione dni kąpieli znane są jako Shahi Snan, czyli „Łaźnie Królewskie”. W te dni pielgrzymi będą czekać na uroczystą kąpiel mahantów, przywódców trzynastu akhara (klasztorów hinduskich). Okazje te charakteryzują się imponującą, tętniącą życiem procesją, podczas której muzyczne dźwięki rogów i trąb towarzyszą słoniom i koniom maszerującym pod ogromnymi sztandarami i flagami, a za nimi podążają mahanty, często nagie, pokryte popiołem i ubrane we wspaniałe nagietki. Wielu mahantów będzie również nosić symboliczne przedmioty związane z ich sektami, takie jak trójzęby, laski i flagi. Święta te to nieliczne okazje kiedy sadhu, święci hinduscy mężowie, opuszczają swoje klasztory oraz "kryjówki" wystawiając się na widok publiczności, dlatego wielu pielgrzymuch przychodzi do nich, aby uzyskać  duchowe przewodnictwo i instrukcje. Sadhu przekazują zgromadzonym pielgrzymom głębokie nauki duchowe, biorą udział w dyskusjach filozoficznych i udzielają wskazówek w sprawach duchowości i praktyki religijnej.
Podczas festiwalu wyrastają niezliczone, kolorowe Kalagramy, wioski namiotowe prezentujące rodzimą sztukę indyjską i rękodzieło, podczas których odwiedzający mogą podziwiać tradycje rzemieślnicze z każdego zakątka Indii. Festiwal obejmuje również tętniące życiem  występy tradycyjnego tańca klasycznego i muzyki.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o duchowych aspektach festiwalu i jego lokalizacji dostępne są rejsy łodzią po świętej rzece i spacery z przewodnikiem do starożytnych świątyń i miejsc kultu religijnego, które leżą w pobliżu. Następnie, gdy zachodzi słońce, wiele wieczorów ozdobionych jest urzekającymi pokazami światła laserowego, które malują niebo blaskiem.Jedzenie i picie
Prawie codziennie przez cały czas trwania festiwalu odbywają się uroczyste uczty, podczas których uczestnicy siedzą w rzędach i dzielą wspólny posiłek zwany bhandara. Jedzenie jest opłacane przez organizatorów, sponsorów, przygotowywane przez wolontariuszy i rozdawane bezpłatnie każdemu uczestnikowi festiwalu, jednak zachęca się, aby uczestnicy niebędący Hindusami ofiarowali datki w zamian za jakąkolwiek zjedzoną żywność.
Podczas festiwalu pojawiają się także uliczne stragany i namioty z jedzeniem oferujące przysmaki z całego kraju, w tym samosy, kachoris i pakoras. Na wielu stoiskach festiwalu dostępna jest także rozgrzewająca chai, czyli czarna herbata parzona z aromatycznymi przyprawami, takimi jak cynamon i kardamon, mleko i cukier.

Gdzie się zatrzymać podczas Kumbh Mela
Podczas gdy wielu uczestników Kumbh Mela decyduje się na prowizoryczne namioty, które można rozbić za darmo, istnieje mnóstwo wiosek namiotowych dostępnych dla tych, którzy pragną bardziej komfortowego doświadczenia. Doskonałym wyborem są namioty oferowane przez TUTC. Namioty te zapewniają bezpieczne, odporne na warunki pogodowe i przyjazne dla środowiska zakwaterowanie, w którym goście mogą korzystać z udogodnień, takich jak całodobowa obsługa pokoju, bieżąca ciepła woda oraz śniadanie, lunch i kolacja all-inclusive.

Organizacja Kumbh Mela
Biuro Paylesstoursindia www.paylesstoursindia.pl oferuje wachlarz pakietów wycieczek  indywidualnych szytych na miarę, dla tych z Państwa, którzy mają ochotę uczestniczyć w Kumbh Mela 2025. Napisz do nas , a my przedstawimy odpowiednią ofertę biorącą pod uwagę zwiedzanie Indii oraz uczestnictwo w niesamowitym Kumbh Mela 2025 według odpowiedniego zakwaterowania, atrakcji oraz transportu z kierowcą. 


Komentarze

  1. Wbijamy w przyszłym roku.. oj będzie się działo i do tego hordy Aghori baba:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede