Przejdź do głównej zawartości

Goa porą monsunową, blog o Indiach

Czy warto odwiedzić Goa porą monsunową?
Goa porą monsunową

                                     


Wielu z Was zapewne zastanawia się nad odwiedzeniem Goa porą monsunową i z pewnością ma wątpliwości, co do pomysłu odwiedzenia tego miejsca właśnie w tym okresie. 
Jak wygląda pora monsunowa w Goa? Poniżej przedstwię aspekty, które powinny być wzięte pod uwagę przed podróżą do najmniejszego stanu w Indiach. Pora monsunowa w Goa

Pora monsunowa w Goa zaczyna się w połowie czerwca i trwa w teorii do października. Jednakże, najbardziej ulewne dni przypadają na czerwiec oraz lipiec. Od sierpnia w Goa można zaobserwować dużą liczbę dni słonecznych z przelotnymi opadami deszczu często w ciągu dnia lub w nocy, po których robi się słonecznie. Jeśli ktoś chce przyjechać do Goa na dłuższy urlop z pewnością doświadczy wielu dni słonecznych, ale również koniecznością będzie zakup płaszcza przeciwdeszczowego, jeśli nie chcemy spędzić naszych wakacji w pokojach hotelowych. Średnio w  czerwcu mamy 22 dni deszczowe, 27 dni deszczowe w lipcu i 13 dni deszczowe w sierpniu, co czyni lipiec najbardziej mokrym miesiącem w roku.

                                

Plaże podczas monsunu w Goa

Nie wszystkie plaże Goa świeca pustkami. Jest kilka plaż, które są wciąż popularne wśród turystów, zwłaszcza z Indii, którym deszcze nie przeszkadza w spędzaniu mile czasu. Plaże popularne i z żywą atmosferę to w południowej części: Palolem, Colva, Cavelossim, Benaulim, Agonda lub na północy: Baga, Calangute, Candolim możesz nadal cieszyć się dość żywą atmosferą Goa

Trzeba pamiętać o tym, iż plaże porą monsunową nie wyglądają tak urokliwie jak w sezonie turystycznym, są znacznie węższe, a morze jest wzburzone, co może zniechęcić do kąpieli.  Monsun z drugiej strony  nadaje plażom Goa specyficzny charakter, ze względu na brak turystów z Europy wyglądają one bardziej nostalgicznie oraz spokojniej. Można usiąść na plaży wsłuchując się w szum morza obserwując fale, rybaków, przepiękne niebo i przyrodę. Nie ma też tych wszystkich urokliwych knajpek i barów plażowych, gdzie turyści odpoczywają na łóżkach plażowych w cieniu psrasoli czy bambusowych chatek, ale na niektórych plażach można znaleźć restauracje tuż przy plaży z widokiem na morze. W centrum wymienionych kurortów Goa nie ma problemu ze znaleźieniem knajpek oraz restauracji z przepysznym jedzeniem.
Plaże Goa w tym okresie zachęcają również bardziej do spacerów i uprawnienia sportów o zachodzie słońca, aniżeli do leniwego wypoczynku na plaży. Opalanie się na kocu będzie niewątpliwie zwracać uwagę ludności lokalnej, ale nie jest zakazane. 
Zalety pory monsunowej w Goa

Niższe ceny

Plusem pory monsunowej w Goa są niższe ceny, zwłaszcza w popularnych ośrodkach wypoczynkowych SPA czy hotelach 5*. Ceny przelotów z większych miast Indii należą do najniższych. 

Przepiękna i soczysta zieleń Goa

Inną zaletą jest przepiękna zieleń, która powoduje iż Goa wygląda soczyście i kwitnąco.  Uprawy, zwłaszcza  pól ryżowych można dostrzec w całym stanie.  Uprawa ryżu w Goa zabiera od 90 do 110 dni (w zależności od odmiany), w Goa uprawia się 28 odmian ryżu.
Można wypożyczyć skuter i odkrywać stan na własną rękę obserwując i robiąc zdjęcia kwitnącej przyrodzie i ptakom, lub wybrać się na treking z lokalnym przewodnikiem. Niektóre wodospady Goa oraz rezerwaty przyrody właśnie w tym okresie wyglądają najładniej. Wodospad Dudhsagar drugi największy w Indiach o tej porze wygląda spektakularnie. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w Indiach, wznoszący się na szczycie wysokich Ghatów Zachodnich spada z wysokości 600 metrów.

                                       

                                       

                                       

   
                                               

Życie nocne w Goa

Jak wiadomo Goa, zwłaszcza na północy słynie z życia nocnego oraz klubow z muzyką indyjską czy trance. Jest kilka miejsc, gdzie można się zabawić oraz potańczyć nawet w porze deszczowej. Kluby są w większości otwarte w soboty, ale zazwyczaj należy sprawdzić godziny otwarcia oraz wydarzenia na Internecie. Kluby jak do tej pory otwarte w porze monsunowej to w Baga beach takie jak Mambos, Cape Town cafe, w Vagator - Waters, a w Candolim -  Sinq.

Obserwacja lokalych zwyczajów oraz festiwale Goa

Pora monsunowa to również doskonała okazja na obserwację lokalnej ludności oraz turystów z Indii, którzy przylatują do stanu na wakacje czy miesiąc miodowy. Można wziąć udział w festiwalach i imprezach organizowanych w Goa takich jak : festiwal Sao Joao - katolicki festiwal obchodzony w Goa w niecodzienny sposób, z ludźmi skaczącymi i pływającymi w studniach, strumieniach i stawach jako hołd złożony św. Janowi Chrzcicielowi, obchodzony 24 czerwca każdego roku, Chikal kalo -  festiwal błotnistych kąpieli czy Patolleanchem - święto słodyczy Pattoleos w Goa czyli słodycze zrobione z jaggery i ryżu otoczone kurkumą. Oprócz tego są też festiwale regionalne kultury Goa. Przed przyjadem do stanu należy sprawdzić kiedy dany festiwal jest obchodzony. 
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się nad odwiedzeniem Goa porą monsunową możesz to uczynić, ale wybierz jedną z bardziej popularnych plaż Goa wymienioną powyżej oraz miesiąc z większą ilością dni słonecznych czyli sierpień lub wrzesień. Goa w porze deszczowej jest równie ciekawym miejscem i ma dużo do zaoferowania zwłaszcza dla miłośników przyrody. Skorzystasz z tańszych ofert hoteli oraz z pewnością będziesz świetnie się bawić poznając lokalną ludność oraz ich zwyczaje.
                              

                             

                               Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede