Przejdź do głównej zawartości

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

Aghori Baba 

W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.

                                   


Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.
                                 
                                                


Wiara Aghori

Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy, głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią  i jego kobiecym odpowiednikiem boginią Kali. Ich ascetyczny sposób życia  praktyki religijne są często postrzegane jako dążenie do osiągnięcia wyższego poziomu duchowości. Wierzą, iż  każdy bóg jest manifestacją Shivy uważanego przez nich jako jedyne bóstwo odrzucając tym samym wilobóstwo charakterystyczne dla Hinduizmu. Według baba bóg jest we wszystkim, nawet tym co powszechnie społeczeństwo uważa za nieczyste czy brudne naruszając tym samym silne w Hinduizmie tabu nieczystości. Aghori poszukują duchowego oświecenia i nie praktykują kultu bożków, zamiast tego polegają na medytacji w połączeniu z piciem alkoholu i paleniem marihuany w celu zwiększenia koncentracji. Twierdzą, że przenosi ich to na inny „poziom duchowy” i przybliża do Boga.
                                           

Kontrowersyjne praktyki religijne 

Aghori sadhu są znani z nekrofilii i innych dziwnych praktyk dotyczących zmarłych. Praktyki te polegają na medytacji nad zwłokami zmarłych, odbywaniem stosunków seksualnych z kobietami podczas miesączki na środku cmentarza, piciem krwi i moczu, jedzeniem rozkładającego się ciała ludzkiego wywołoionego z rzeki i rozsmarowywaniem ludzkiego popiołu na całym ciele. Po kremacji Aghori zbierają również kości oraz czaszki, ktore później wykorzystują do obrzędów oraz medytacji. Wszystkie te rytuały odbywają się tylko w jednym celu - aby przyjąć to, co społeczeństwo uważa za „brudne” i przekroczyć poziom duchowy  w celu dotarcia do Boga.  Aghori odrzuca  tradycyjny podział na dobro i zło całkowicie przewartościowując powszechnie przyjęty kodeks wartości. Twierdzi się, że praktyka wykonywania stosunków seksualnych pośród martwych ciał daje sadhu nadprzyrodzone moce, które pozwalają im ćwiczyć czarną magię oraz  powstrzymują ich  przed używaniem jej na innych. Wierzy się również, iż Aghori Baba znają lekarstwa na wiele nieuleczalnych chorób, jednak z powodów etycznych nie są one dopuszczone do użytku. Można również spotkać wzmianki o ich rekordzie Guinessa dotyczącego leczenia trądowatych.


                              

Pochodzenie kultu

Kult Aghori nie był obecny od bardzo dawna. Ich pochodzenie można przypisać Babie Keenaram, ascecie, który zmarł w połowie XVIII wieku, rzekomo żyjąc 150 lat. Dattatreya był założycielem adi-guru stylu życia Aghori. Uważa się, że Dattatreya była inkarnacją Brahmy, Wiisznu i Shivy, wszystkich trzech bóstw połączonych w jedno. Do tradycji Aghori należą również praktyki tantryczne, a  najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym Aghoris jest aśram Kina Ram w Ravindrapuri w Varanasi. Poza tym cmentarze i miejsca kremacji są również uważane za święte tereny dla ascetów Aghori.

                             

Aghori Baba, a Naga Sadhu

Często myli się Aghori Baba z innymi podobnymi do nich z wyglądu Naga Sadhu, jednakże różnice między tymi 2 sektami są  znaczące.

1. Zarówno aghori, jak i sadhu nagi jedzą mięso, ale tylko sadhu aghori spożywają ludzkie mięso.
2. Sadhu Naga mieszkają w „Akharas” lub w Himalajach i zwykle wychodzą ze swoich kryjówek podczas festiwalu „Kumbh Mela” w Indiach, aby wziąć udział w rytualnych ablucjach w wodach Gangesu.
3. Aghori baba zwykle żyją jak koczownicy i częściej przebywają w pobliżu krematoriów, ponieważ kąpią się w popiołach z kremacji, jedzą zgniłe mięso zwłok i piją z ludzkich czaszek. Medytują także nad zwłokami, które symbolizują ich wzrost z „shava” do „shiva”
4. Sadhu Naga zwykle chodzą nago. Sadhu Aghori zwykle noszą odzież ze skóry zwierząt lub inną tkaninę przykrywającą dolną część ciała.
5. Nagowie są zwykle znani jako sadhu wojownicy i są gotowi do potyczek intelektualnych lub walki w dowolnym momencie.
Aghorowie zajmują się głównie medytacją i czarną magią.Naga Sadhu i Aghori posiadają nadludzkie moce, jednka ci drudzy wykorzystują również czarną magię oraz wiele praktyk jest związana z osobami zmarłymi. 

Mimo iż  Aghori baba wzbudzają wiele kontrowersji, a także obrzydzenie czy strach ciężko jest ich nazwać szaleńcami czy po prostu nekrofilami, byłoby to zbyt duże uproszczenie z uwagi na duchowy oraz mistyczny wymiar ich praktyk religijnych, które wykonują z całkowitym poświęceniem wyrzekając się rodziny i cakowicie doczesnego świata materialnego  wychodząc poza powszechne ramy społeczne i moralne. 

Film na U tube o Aghori Baba poniżej 




Jeśli szukasz zaufanego lokalnego biura podróży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie wyjazd indywidualny lub grupowy zapraszam na stronę naszego polsko - indyjskiego biura podróży www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,