Skip to main content

Krótki przewodnik po ghatach w Varanasi. Przewodnik po Varanasi.

Krótki przewodnik po ghatach w Varanasi. Przewodnik po Varanasi.
W Varanasi znajduje się prawie 100 ghatów. Główna grupa zawiera około 25 z nich i rozciąga się z Assi Ghat na północ do Raj Ghat. Ghaty są miejscem rytuałów i pudź (kultu), ale są też dwa ghaty - Manikarnika i Harishchandra ghats, które służą jako miejsca kremacji. Wiele ghatów zostalo wbudowanych w 1700 r. kiedy Varanasi było pod panowaniem Imperium Maratha. Są one powiązane z mitologią hinduską i każdy z nich ma bogatą historię. Assi Ghat - gdzie rzeka Ganges łączy się z  rzeką Assi. Znajduje się na skrajnie południowym krańcu miasta, a więc nie jest tak zatłoczony i chaotyczny jak pozostałe ghaty. Jest to jednak ważny ghat dla Hindusów. Pielgrzymi kąpią się w tym miejscem przed oddaniem czci Śiwie w postaci ogromnego lingamu. Istnieje wiele ciekawych sklepów i przyzwoitych kawiarni (w Vaatika Cafe można przyjść na makaron i pizzę z doskonałym widokiem) w okolicach ghatu.Chet Singh Ghat ma dość historyczne znaczenie. Było to miejsce XVIII-wiecznej bitwy pomiędzy Maharajem Chetem Singhem, który rządził Varanasi, a Brytyjczykami. Chet Singh zbudował małą fortecę na ghatach, ale niestety został pokonany przez Brytyjczyków, którzy zdobyli fort i uwięzili go w nim. Maharadży udało  się uciec za pomocą liny wykonanej z własnefo turbana.

Darbhanga Ghat jest fotograficznym ulubieńcem! To jeden z najbardziej efektownych wizualnie i imponujących architektonicznie ghatów. Ma imponujący pałacowy hotel, w którym można się zatrzymać. Został zbudowany na początku XX wieku przez królewską rodzinę Bihar. Sąsiaduje z nim Munshi Ghat, skonstruowany w 1912 roku przez Śridhara Narayana Munshi, ministra finansów stanu Darbhanga.

Dasaswamedh Ghat jest najważniejszą atrakcją w Varanasi. Jeden z najstarszych i najświętszych ghat w Varanasi, gdzie co wieczór odbywa się słynna Ganga Aarti. Według hinduskiej mitologii  Brahma stworzył ghat, aby powitać  Shivę. Uważa się również, że Brahma wykonał specjalny rytuał poświęcenia koni przed świętym ogniem. Karnawał trwających wydarzeń, z nieustannym napływem pielgrzymów, hinduskich kapłanów, sprzedawców kwiatów i żebraków od świtu do zmierzchu, jest absorbujący. Można  tu siedzieć i obserować godzinami nie nudząc się. Jest tam również ciekawy rynek wokół ghatów.Bardzo stary Varanasi ghat, Man Mandir Ghat wyróżnia się wspaniałą architekturą Rajput. Rajput Maharaja Man Singh z Jaipur zbudował tam swój pałac w 1600 roku. Dodatkowa atrakcją jest obserwatorium załóżone w 1730 roku przez Sawai Jai Singh II. Instrumenty astronomiczne są wciąż w dobrym stanie. Można udać się na przestronny taras, z którego roztacza się wspaniały widok na oba brzegi rzeki Ganges.

Scindhia Ghat jest dość malowniczym i spokojnym miejscem, bez ponurej atmosfery Manikarnika Ghat (ghatu kemacyjnago). Szczególnie interesująca jest częściowo zanurzona w wodzie świątynia Shiva na. Zatonąła podczas budowy ghatu w 1830 roku. Wąski labirynt uliczek ghatu kryje szereg ważnych świątyń Varanasi. Obszar ten nazywa się Sidha Kshetra i przyciąga wielu pielgrzymów.

Charakterystyczny wygląd Bhonsale Ghat został zbudowany w 1780 roku przez króla Maratha Bhonsale of Nagpur. Jest to dość  duza budowla z kamienia z małymi artystycznymi oknami na górze i trzema świątyniami dziedzictwa - Lakshminarayan Temple, Yameshwar Temple i Yamaditya Temple.

Manikarnika (znany również jako ghat kremacyjny) to miejsce, w którym większość zwłok jest skremowanych w Varanasi. Hindusi wierzą, że właśnie tu można uwolnić się  od cyklu narodzin i  śmierci, tutaj otwarcie staniesz twarzą w twarz ze śmiercią w Manikarnika Ghat. Stosy drewna opałowego ciągną się wzdłuż brzegu, a ogniska nieustannie płoną strumieniem martwych ciał, każde ciało zawinięte jest w płótno i wnoszone jest na prowizorycznych noszach. Procesem kremacji zajmuje się kasta niedotykalnych. Możliwe jest oglądanie kremacji za opłatą. Wokół ghatu jest wielu ​​przewodników, którzy zaprowadzą cię na jedno z wyższych pięter pobliskiego budynku.
Mir ghat  - znajduje się tu świąynia zbudowana pzez władców Nepalu, cała ozdobiona rzeźbami erotycznymi.

Harish Chandra Ghat - Drugi ważny ghat kremacyjny od nazwy mitologiczngo króla Chandra, który w nagrodę za uczciwość oraz dobroczynność odzyskał dzięki łasce bogów utracony tron oraz syna.Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,