Przejdź do głównej zawartości

Krótki przewodnik po ghatach w Varanasi. Przewodnik po Varanasi.

Krótki przewodnik po ghatach w Varanasi. Przewodnik po Varanasi.
W Varanasi znajduje się prawie 100 ghatów. Główna grupa zawiera około 25 z nich i rozciąga się z Assi Ghat na północ do Raj Ghat. Ghaty są miejscem rytuałów i pudź (kultu), ale są też dwa ghaty - Manikarnika i Harishchandra ghats, które służą jako miejsca kremacji. Wiele ghatów zostalo wbudowanych w 1700 r. kiedy Varanasi było pod panowaniem Imperium Maratha. Są one powiązane z mitologią hinduską i każdy z nich ma bogatą historię. Assi Ghat - gdzie rzeka Ganges łączy się z  rzeką Assi. Znajduje się na skrajnie południowym krańcu miasta, a więc nie jest tak zatłoczony i chaotyczny jak pozostałe ghaty. Jest to jednak ważny ghat dla Hindusów. Pielgrzymi kąpią się w tym miejscem przed oddaniem czci Śiwie w postaci ogromnego lingamu. Istnieje wiele ciekawych sklepów i przyzwoitych kawiarni (w Vaatika Cafe można przyjść na makaron i pizzę z doskonałym widokiem) w okolicach ghatu.Chet Singh Ghat ma dość historyczne znaczenie. Było to miejsce XVIII-wiecznej bitwy pomiędzy Maharajem Chetem Singhem, który rządził Varanasi, a Brytyjczykami. Chet Singh zbudował małą fortecę na ghatach, ale niestety został pokonany przez Brytyjczyków, którzy zdobyli fort i uwięzili go w nim. Maharadży udało  się uciec za pomocą liny wykonanej z własnefo turbana.

Darbhanga Ghat jest fotograficznym ulubieńcem! To jeden z najbardziej efektownych wizualnie i imponujących architektonicznie ghatów. Ma imponujący pałacowy hotel, w którym można się zatrzymać. Został zbudowany na początku XX wieku przez królewską rodzinę Bihar. Sąsiaduje z nim Munshi Ghat, skonstruowany w 1912 roku przez Śridhara Narayana Munshi, ministra finansów stanu Darbhanga.

Dasaswamedh Ghat jest najważniejszą atrakcją w Varanasi. Jeden z najstarszych i najświętszych ghat w Varanasi, gdzie co wieczór odbywa się słynna Ganga Aarti. Według hinduskiej mitologii  Brahma stworzył ghat, aby powitać  Shivę. Uważa się również, że Brahma wykonał specjalny rytuał poświęcenia koni przed świętym ogniem. Karnawał trwających wydarzeń, z nieustannym napływem pielgrzymów, hinduskich kapłanów, sprzedawców kwiatów i żebraków od świtu do zmierzchu, jest absorbujący. Można  tu siedzieć i obserować godzinami nie nudząc się. Jest tam również ciekawy rynek wokół ghatów.Bardzo stary Varanasi ghat, Man Mandir Ghat wyróżnia się wspaniałą architekturą Rajput. Rajput Maharaja Man Singh z Jaipur zbudował tam swój pałac w 1600 roku. Dodatkowa atrakcją jest obserwatorium załóżone w 1730 roku przez Sawai Jai Singh II. Instrumenty astronomiczne są wciąż w dobrym stanie. Można udać się na przestronny taras, z którego roztacza się wspaniały widok na oba brzegi rzeki Ganges.

Scindhia Ghat jest dość malowniczym i spokojnym miejscem, bez ponurej atmosfery Manikarnika Ghat (ghatu kemacyjnago). Szczególnie interesująca jest częściowo zanurzona w wodzie świątynia Shiva na. Zatonąła podczas budowy ghatu w 1830 roku. Wąski labirynt uliczek ghatu kryje szereg ważnych świątyń Varanasi. Obszar ten nazywa się Sidha Kshetra i przyciąga wielu pielgrzymów.

Charakterystyczny wygląd Bhonsale Ghat został zbudowany w 1780 roku przez króla Maratha Bhonsale of Nagpur. Jest to dość  duza budowla z kamienia z małymi artystycznymi oknami na górze i trzema świątyniami dziedzictwa - Lakshminarayan Temple, Yameshwar Temple i Yamaditya Temple.

Manikarnika (znany również jako ghat kremacyjny) to miejsce, w którym większość zwłok jest skremowanych w Varanasi. Hindusi wierzą, że właśnie tu można uwolnić się  od cyklu narodzin i  śmierci, tutaj otwarcie staniesz twarzą w twarz ze śmiercią w Manikarnika Ghat. Stosy drewna opałowego ciągną się wzdłuż brzegu, a ogniska nieustannie płoną strumieniem martwych ciał, każde ciało zawinięte jest w płótno i wnoszone jest na prowizorycznych noszach. Procesem kremacji zajmuje się kasta niedotykalnych. Możliwe jest oglądanie kremacji za opłatą. Wokół ghatu jest wielu ​​przewodników, którzy zaprowadzą cię na jedno z wyższych pięter pobliskiego budynku.
Mir ghat  - znajduje się tu świąynia zbudowana pzez władców Nepalu, cała ozdobiona rzeźbami erotycznymi.

Harish Chandra Ghat - Drugi ważny ghat kremacyjny od nazwy mitologiczngo króla Chandra, który w nagrodę za uczciwość oraz dobroczynność odzyskał dzięki łasce bogów utracony tron oraz syna.Komentarze

  1. Dość szczegółowy opis ghantów, aż chce się tam być ...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede