Przejdź do głównej zawartości

Kobieta w podróży po Indiach, kilka rad dla kobietMieszkam oraz podróżuję po Indiach od ponad 7 lat. Obecnie mieszkam w Goa, jednakże wcześniej mieszkałam przez ponad 2 lata w stolicy Delhi i cały czas  podróżuję po Indiach ze względu choćby na fakt, iż pracuję jako organizator wycieczek po Indiach (biuro podróży Indie www.paylesstoursindia.pl)  Przez cały ten czas rzadko czułam się zagrożona i osobiście nie uważam Indii za szczególnie niebezpieczne dla podróżujących kobiet. Powodem, dla którego uwielbiam mieszkać oraz podróżować po Indiach są głównie ludzie, którzy są tutaj bardzo przyjaźni i pomocni. Ten sam sprzedawca na rynku, który stara się wyciągnąć jak najwięcej rupii z twojego portfela będzie pierwszą osobą, która przyjdzie ci z pomocą jeśli coś się stanie.

Atihi Devo Bhava

W Indiach istnieje filozofia znana jako Atithi Devo Bhava co oznacza, że gość jest bogiem. W przeważającej części uważam, że wielu mieszkańców Indii żyje zgodnie z tym mottem i traktuje obcokrajowców z najwyższym szacunkiem.

Kiedy słyszę pytanie, czy Indie są bezpieczne? Odpowiadam: to nie jest właściwe pytanie. Wszystko może się zdarzyć wszędzie. Nie chodzi o to GDZIE podróżujesz, ale JAK podróżujesz.

Jestem wielką zwolenniczką ostrożności,  ale nie  strachu. Media wzbudziły strach wśród wielu podróżujących kobiet i nie sądzę, aby odczuwanie strachu było dobrym sposobem na podróżowanie lub życie. Chociaż nie waham się realizować swoich podróżniczych marzeń w Indiach, zawsze ostrożnie planuję – na przykład, aby nie znaleźć się sama na peronie w środku nocy. Jestem również ostrożna w kwestii mojego ubioru i zachowania.

 Indie są często postrzegane jako miejsce złego traktowania kobiet. Chociaż Indie z pewnością mają swój udział w problemach społecznych i nierówności płci, myślę, że ważne jest, aby zrozumieć różnicę między dorastaniem w Indiach jako kobieta, a odwiedzaniem Indii jako turystka.

Zgadzam się, że Indie muszą zająć się nierównością płci na wielu frontach, a zwłaszcza na najbardziej podstawowym, wewnętrznym poziomie jak na przykład stosunek do kobiet. Kobiety powinny być traktowane z szacunkiem i mieć prawo do życia wolnego od strachu, krzywdy i ucisku. To jest ideał, a Indie powinny dążyć do jego spełnienia pod każdym względem.

Myślę, że ważne jest również, aby zrozumieć, że w grę wchodzi pewna ilość uprzedzeń, media, stereotypy i sensacje. Negatywne zainteresowanie mediów po głośnym gwałcie w 2012  stworzyło image Indii,  który nie jest oparty na statystykach lub rzeczywistości.

Jest to problem z kilku powodów. Po pierwsze, robienie sensacji z tych zbrodni przeciwko kobietom w Indiach wypacza percepcję  i pomija szerszy obraz. Myślę, że sprawia to, że Indie wydają się bardziej niebezpieczne dla podróżujących kobiet niż w rzeczywistości w porównaniu z innymi krajami. Po drugie, odwraca się w ten sposób uwagę od ogólnoświatowego problemu przemocy wobec kobiet. Istnieje ogólnoświatowy kryzys gwałtów, który nie ogranicza się do Wschodu, krajów rozwijających się ani gdzieś „tam”. Większość napaści na kobiety ma miejsce w sferze swojego domu, ze strony partnerów i byłych – nie obcych i  na tym powinniśmy się skupić.

Prawda jest taka, że świat nigdzie nie jest bezpieczny dla kobiet.  Zdecydowanie NIE powinieneś jechać w miejsce, w którym czujesz się niekomfortowo, ale  warto oddzielić medialną sensację i postrzeganie od statystyk i rzeczywistości.Kilka rad dla podróżująchych kobiet

 

1.     Odpowiedni strój oraz podstawy indyjskiej kultury

Ubrania indyjskie są lekkie, wygodne, niedrogie i adekwatne do klimatu i potrzeby skromności. Jeśli nie chcesz nosić ubrań indyjskich weź ze sobą te, które zakrywają nogi (przynajmniej do kolan) oraz ramiona. Warto mieć przy sobie też chustę lub szal.  Zdecydowanie złym pomysłem jest noszenie ubrań odsłaniających zbyt dużo ciała. Mini oraz bluzki z dekoltem lepiej zostaw w swoim kraju, gdyż ubieranie ich w Indiach (wyjątek Goa) jest traktowane jako brak szacunku i jest zwyczajnie niestosowne. Przed wyjazdem do Indii poczytaj o zwyczajach w Indiach oraz dobierz ubrania do miejsc, które masz zamiar odwiedzić. Wiedza ta z pewnością ułatwi Tobie zrozumienie kultury Indii i ułatwi poruszanie się w społeczności tego ogromnego kraju.Stanowczość i pewność siebie 

Praktykowanie bycia pewnym siebie oraz stanowczym jest lepszym podejściem niż bycie zbytnio miłym oraz uległym. W Indiach musisz uważać na to, jak odnosisz się do niektórych mężczyzn – w szczególności do mniej wykształconych mężczyzn pracujących w usługach, transporcie lub hotelarstwie. Innymi słowy, jeśli jesteś zbyt przyjacielski w stosunku do kierowcy autorikszy możesz niechcący dawać mu złe sygnały, może to też być odebrane jako słabość. Niestety cudzoziemki są czasami postrzegane jako bardziej „dostępne” niż Induski. W stosunku do zaczepek, podejrzanych ofert czy podrywów należy być asertywnym oraz stanowczym. Nie bój się rownież poprosić o pomoc jeśli rzeczywiście poczujesz się zagrożona.Powiedz nie jeśli grupa mężczyzn lub mężczyźni poproszą Ciebie o selfie

Wielu mężczyzn będzie chciało zrobić sobie zdjęcie z białą kobietą. Lepiej  wtedy odmówić ze względu na fakt, iż zdjęcie może być pretekstem do dalszych zaczepek, rozmowy czy nawet niechcianego dotyku. W większości są to niegroźne "oferty", jednakże pozowanie do zdjęć może być męczące, więc może lepiej obrać strategię mówienia nie. Jeśli masz ochotę lepiej zapozować z indyjską rodziną czy grupą kobiet. 

Wpatrywanie się

W Indiach bardziej akceptowalne kulturowo jest tak zwane gapienie się. Jako osoby z innego kraju i jako kobiety będziemy musiały się do tego przyzwyczaić. Moja najlepsza rada to zignorowanie tego typu zachowania. W większości przypadków jest to nieszkodliwe. Jeśli jednak masz przeczucie, że coś jest nie tak zwróć uwagę. Zawsze słuchaj swojej intuicji. Oddal się od osoby lub osób, które się wpatrują, a jeśli to konieczne poszukaj pomocy. 

Transport i palnowanie podróży

Zaplanuj podróż tak, aby nie przyjechać w środku nocy; i postaraj się, aby ktoś spotkał się z tobą na stacji kolejowej lub lotnisku. Wiele lokalnych biur podróży w Indiach, hoteli i wycieczek oferuje tę usługę. Zawsze informuj kogoś dokąd się wybierasz i bądź w kontakcie ze znajomymi i kontaktami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ponadto, wychodząc z baru lub restauracji poproś kogoś, aby odprowadził cię do samochodu lub taksówki.

Jeśli szukasz godnego zaufania taxi lub chcesz wynająć samochód na objazd po Indiach wybierz opcję wynajmu samochodu z kierowcą z zaufanego lokalnego biura podróży. Więcej o tej opcji podróżowania w linku https://www.paylesstoursindiablog.com/2022/02/biuro-podrozy-w-indiach-zalety.html lub https://www.paylesstoursindiablog.com/2019/05/zapytaj-kogos-kto-by-w-indiach-ta-osoba.html

Korzystając z transportu publicznego staraj się wybierać miejsca przeznaczone dla kobiet, np. w metrze  są specjalne przedziały dla kobiet.


 Miej przy sobie telefon komórkowy

Uważam, że zdobycie lokalnej karty SIM i noszenie telefonu komórkowego jest niezbędne zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i wygodę, ponieważ Indie to naród mający obsesję na punkcie telefonów komórkowych. . Możesz kupić tani telefon lub otrzymać kartę SIM do zwykłego telefonu, gdy dotrzesz do Indii.

Stawki pre paid są bardzo tanie za tekst czas rozmów. Upewnij się, że masz ze sobą kopię paszportu i wizy indyjskiej oraz zdjęcie paszportowe, gdy idziesz do sklepu po  kartę SIM. W Indiach jest dużo darmowego Wi-Fi, w miejscach takich jak lotniska i kawiarnie, ale do zalogowania się potrzebny jest lokalny numer.

 Nigdy nie szwędaj się sama w mniej turystycznych miejscach, a szczególnie w nocy

Przed wyjazdem do Indii należy zrobić rekonesans miejsc, które chcemy odwiedzić omijając szerokiem łukiem te, które nie są dla turystów bepieczne. Samotne przechadzki w nocy absolutnie się są dobrym pomysłem na odkrywanie Indii. Jeśli podróżujesz sama wybieraj miejsca turystyczne oraz te gdzie można spotkać kobiety. W takich miejscach z pewnością poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. 

 Rozważ podróż w grupie lub z lokalnym biurem podróży

Na pierwszą wycieczkę do Indii polecam wycieczkę indywidualną, grupową lub wyjazd z kimś  kto zna Indie. Podróżowanie po Indiach wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy. Trudno jest nauczyć się JAK podróżować po Indiach w tym samym czasie, gdy masz do czynienia z szokiem kulturowym, upałem, chaosem, tłumami itp. To jest powód, dla którego warto skorzystać z lokalnego biura podróży, które zorganizuje dla Ciebie wyjazd do Indii w rozsądnej cenie, link do polsko indyjskiego biura podróży, które organizuje wycieczki indywidualne oraz grupowe po Indiach  www.paylesstoursindia.pl Większość ludzi obiera trasę  Złoty Trójkąt – Delhi, Agra, Jaipur. Moja rada to pozostać na utartej ścieżce w Indiach i trzymać się trasy turystycznej zwłaszcza jeśli jesteś pierwszy raz w Indiach. Tak więc, poleciłbym Rajasthan, Keralę, Rishikesh, wycieczkę z przewodnikiem, pobyt w aśramie z jogą lub zwiedzanie z Goa. Więcej informacji o trasach w linku:https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/04/indie-po-raz-pierwszy-czy-jaka-trase.html

Dodatkowo oto link do dodatkowych rad dla podróżujących do Indii, rady odnoszą się do wszystkich bez względu na płeć https://www.paylesstoursindiablog.com/2022/09/rady-dla-podrozujacych-po-indiach.htmlJeśli szukasz biura pordóży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie podróż bez problemów, opóźnień i pośpiechu, lub wycieczkę indywidualną z prywatnym kierowcą skontaktuj się z naszym biurem podróży w Indiach. Nasza strona internetowa - biuro podróży w Indiach  to www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

  1. Bardzo przydatne wskazówki oraz blog pełen ciekawych informacji

    OdpowiedzUsuń
  2. Cenne uwagi i dobre spostrzeżenia

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze napisane i wyjaśnione, dokładnie tak to wygląda. Wszędzie jest bezpiecznie i niebezpiecznie jeśli ktoś nie stosuje się do reguł i zasad bezpieczeństwa w danym kraju.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede