Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie z rodziną indyjską w Himalajach, blog o IndiachOdkryj Indie inaczej czyli podróż do Indii  w Himalaje wraz z pobytem u rodziny Indyjskie


Jeśli ktoś z Was ma okazję zamieszkać lub pobyć jakiś czas z rodziną Indyjską pod jednym dachem z pewnością uzna takie doświadczenie za niezwykle budujące oraz ciekawe. Jest to nie tylko doskonała okazja do poznania bliżej ludzi, kultury kraju, ale także świetny sposób poznania prawdziwych Indii wraz z ich  nieprzeciętną gościnnością. Podczas takiego pobytu macie szansę poznać zwyczaje i tradycje panujące w Indiach, obalić stereotypy oraz spędzić czas niezwykle interesująco i nietuzinkowo.Rodzina Sharma i ich dom 

Podczas wielu z moich wizyt w domu rodzinnym Sharma w stanie Himachal Pradesh około 30 km od miasteczka gdzie mieszka sam Dalajlama i tybetańscy uchodźccy - Dharamshala spędziłam cudowne chwile, które pozostaną na długo w mojej pamięci. Rodzina u której spędziłam swój pobyt w Indiach z pewnością miała ogromny wpływ na to jak teraz postrzegam Indie jako kraj oraz ludzi w nim mieszkający. Wszyscy członkowie rodziny Sharma to cudowni skromni ludzie o dużym sercu i niezwykłej gościnności oraz tolerancji. Gospodarze czyli Prakash wraz z żoną są osobami zawsze pogodnymi z wspaniałą energia i chęcią pomocy. Pozostali członkowie rodziny Mithun wraz z żoną Simpi to bardzo pracowici i pomocni ludzie dbający o dom, dzieci i panującą atmosferę. Dodam tu, iż dom jest często odwiedzany przez braci i siostry gospodarzy domu, a także znajomych, którzy wpadają na herbatkę ciaj, plotki czy w innym wyższym celu. Widać jak ważne  i mocne są w Indiach relacje w rodzinie, wzajemna pomoc i poszanowanie tradycji. W domu panują zasady i jest podział obowiązków jednakże wszystko dzieje się naturalnie bez oporów i sprzeciwu. Widać ogólny szacunek i pozytywne relacje między członkami rodziny co również ma wpływ na atmosferę panującą w ich domu. Obowiązki kobiet to niewątpliwie wszystkie obowiązki związane z gospodarstwem domowym. Synowa - Simpi jest obsobą bardzo pracowitą i ambitną i oprócz obowiązków w domu chodzi codziennie do pracy; jest nauczycielką Informatyki w miejscowej szkole prywatnej. Chodzenie do pracy przez kobiety  oraz chęć edukacji w tak małej miejscowości  jest niewątpliwie rzadko spotykane, a jadnak podczas mojego pobytu w domu rodzinnym poznałam wiele pracujących kobiet, co również otworzyło mi oczy na pewne sprawy i kierunki myślenia, które ulegają w Indiach zmianom zwłaszcza wśród ludzi należących do tkzw. młodej generacji.


Dom rodzinny Sharma to uroczo położona posiadłość z  8 pokojami w uroczej miejscowości Jughar niedaleko Dharamshali z dużym ogrodem wśród bujnej roślinności z widokiem na Himalaje, które można dostrzec podczas lokalnego trekingu czy z pierwszego piętra ich domu. Przy wjeździe do domu lekko pod górkę mijamy  małą świątynie boga Shani Dev -  bóstwo sprawiedliwości, któremu poświęcona jest świątyńka. Ów budowla została wybodowana przez głowę rodziny Sharama Pana Prakasha w celach nie tylko religijnych, ale także jak on sam powiedział "dla dobrej karmy". Codziennie rano przed wschodem i zachodem słońca rodzina  często  z osobami z zewnątrz zbiera się w  świątyni w celu modlitwy i oddania czci bogom. Jest to bardzo ważny rytuał, któremu towarzyszą mantry, kadzidła, dzwonki oraz muzyka bębnów. Widać jak w Indiach  ważne jest poszanowanie tradycji i obrzędów, które są zakorzenione głęboko w ich kulturze i świadomości. Każda modlitwa czy rytuał jest odprawiany z zaangażowaniem i skupieniem i ma na celu pozbycie się złej energii, a przywołanie tej dobrej, oczyszczenie duchowe bez którego nie sposób zacząć dnia.  W celu oddania czci bogom rodzina budzi się przed wschodem słońca, następnie po obmyciu ciała udaje się do świątyni na spotkanie z bóstwem. Szczególnie ważna jest sobota, gdyż właśnie w ten dzień przychodzą do światyni mieszkańcy miejscowości w celu oddania czci bóstwu przynosząc że sobą dary w postaci ryżu, soczewicy, kadzideł; czasem zostawiają też pieniądze.Brama wjazdowa do domu


świętynia Shani Dev


W 100 % eko dom

Dalej znajduje się ogród  w którym uprawiane są owoce takie jak liczi, drzewa mango, cytrynowiec, kukurydza, niektóre znane zioła używane w kuchni indyjskiej przez Panie domu. Dodatkiem do wszystkiego jest mała zagroda w której pasie się krowa. Gospodarstwo więc jest w 70 % pełni samowystarczalne. Większość pożywienia pozyskują z plonów, a mleko, ser paneer czy dahi (jogurt z sfermentowanego mleka) od pasącej się krowy:)Warto podkreślić, iż rodzina Sharma jest w 100 % pure veg co oznacza, iż nie spożywa się w ich domu mięsa, ryb oraz jajek. Jeśli jednak są goście rodzina robi co może, aby ich godnie ugościć i przugotowuje dania non veg z kurczaka, ryb czy jajek. W domu rodzinnym często goszczeni są obcokrajowcy, którzy mieszkają na 1 piętrze budynku spędzając czas w harmonii z naturą poznając tajniki życia i kultury kraju. Na parterze mieszka rodzina Sharma czyli syn Mithun z żoną Simpi oraz 2 dzieci, Pani domu Shakundle oraz Pan domu - Prakash. 


Wszystkie pokoju w domu są duże i urządzone w stylu indyjskim z wyjściem na przestronny taras z widokiem na ogród i Himalaje.W wielu pokojach znajduje się obowiązkowo duży obraz z wizerunkiem bóstw. Więszość czasu jednak spędzamy na odkrywaniu uroków i kultury  Indii zwiedzając, jedząc wspólne posiłki czy rozmawiając z członkami rodziny, ponieważ bez nich i atmosfery, która tworzą Ci niezwykli ludzie dom byłby jedynie pustym budynkiem.

W tym wątku nie można zapomnieć również o miejscu tuż za ich domem, ktore przez miejscowych nazywane jest Patta ze względu na rosnące tam krzewy curry patta  czyli liście curry używane w kuchni indyjskiej. Z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na góry - pasmo górskie Dhauladhar; można też przejść się tam w celu photek zachodu i wschodu słońca, trekingu, jogi czy obserwacji pięknej dziewiczej przyrody i ptactwa.

Kilka photek z tego wspaniałego miejsca tuż za domem rodzinnym Sharma:Codziennie pyszne i pełnowartościowe posiłki są przygotowywane przez Panie domu. Jest to niewątpliwie obowiązek kobiet, który wykonują z namaszczeniem oraz zaangażowaniem. Codzinne przygotowywanie posiłków dla całej rodziny to proces trwający


kilka godzin. Wszystkie posiłki w rodzinie czyli śniadanie, lunch oraz kolacja są  świeże, ekologiczne przyrządzane bez żadnych gotowych produkuktów czy półproduktów i składają się z kilku dań. Goście domu często uczestniczą w procesie przygotowań pomagając w wyrabianiu ciasta na chlebki ćapati czy ucząc się gotowania w stylu indyjskim. Atrakcje regionu

Jedzenie jest jedzone na dużym ganku z widokiem na ogród, często nie przy stole. Rodzina Sharma spożywa posiłki zgodnie z tradycją Indii siedząc na podłodze,  ze skrzyżowanymi nogami używając palców prawej ręki niekiedy  pomagając  sobie łyżką. Goście z Europy czy innych krajów natomiast jedzą zawzwycaj przy stole siedząc przy stole na krzesłach lub sofie używając sztućcy. Bedąc gościem u rodziny Sharma można również uczestniczyć w szergu imprez kulturalnych oraz rodzinnych takiej jak urodziny synów, śluby członków rodziny lub przyjaciól  czy celebracja indyjskich festiwali. Wielu gości rodziny Sharma została zaproszona na  ślub indyjski czy ma okazję zobaczyć inne znane święta Indii - festiwal Diwali czy  święto kolorów Holi. Dodatkowo atrakcją jest możliwość odwiedzin innych domów w okolicy; mieszkańcy miejscowości czyli znajomi rodziny chętnie zapraszają obcokrajowców na różne imprezy rodzinne, poczęstunek czy herbatkę ćiaj. 
Kilka photek z clebracji indyjskich festiwali: święto Shivaratri, urodziny, święto Lori, Holi. Podczas przygody z rodziną indyjską nie można zapomnieć również o atrakcji zwiedzania i odkrywania okolic. Pan domu ma do dyspozycji samochody, którymi obwozi gości po niezwykłych Himalajskich okolicach. Dodatkowo do dyspozycji jest motor oraz skuter używany do lokalnego rekonesansu.Numerem 1 jest oczywiście wspomniana Dharmashala czy miejsowość nazywana Małą Lassą ze względu na fakt zamieszkania jej terenów przez samego Dalaj Lamę oraz uchodźców z Tybetu. Miasto przyciąga co roku tysiące turystów, podróżników czy Buddystów. W miejscowości mieszczą się Klasztory Buddyjskie, muzea, ciekawe świątynie, wodospady, parki, a nawet stadion krykieta. Jest to również doskonałe miejsce na jogę, masaż, treking czy zakupy. Mimo dużej ilości lokalsów oraz turystów czuć tutaj niewątpliwie atmosferę spokoju i duchowości.Numer 2 to 

Zwiedzanie okolicznych i uroczono położonych świątyń. 
Są to świątynia z przepiępnym widokiem na góry Jakhani Mata temple, kompleks świątynny wykuty w skale Masur temples
(UNESCO) czy też bardzo stara świątynia Shivy usytułowana nieco na wzgorzu tuż przy rwącej rzece Bejnath temple. Wspomniane miejsce są absolutnie niekomercyjne, mało turytyczne i czuć w nich prawdziwego ducha Indii. Dodatkowo położenie wśród wysokich Himalajów i bujnej soczystej roślinności dodaje tym miejscom dodatkowy urok.
Numer 3 to niewątpliwie jedyna w swoim rodzaju atrakcja w dolinie Bir Biling, gdzie można spróbować atrakcji paralotni. Wrażenia gwarantowane! 


 Numer 4 to pobyt w ośrodku ajurwedyjskiem usytułowanym przepięknie na łonie natury. Ceny pakietów leczniczych są bardzo przystępne.

Numer 5 to zwiedzanie okolicznych strumyków, klasztorów buddyjskich. rzek, zapor, plantacji herbaty. Codziennie można też udać się na długi spacer czy treking wraz z członkiem rodziny Sharma (przewodnikiem)  czy nawet wycieczkę na skuterze czy rowerze. Szlaki trekingowe w okolicy biegną wśród okolicznych wiosek, rzek, lasów i strumyków zawsze w otoczeniu przepięknych Himalajów. Numer 6 to treking i niezliczona ilość tras trekingowych, które można obrać będą na przykład w Dharmashali.

Numer 7 to 
Liczne miasteczka i trochę dalsze zwiedzanie miast w stanie Himachal Pradesh. Poleciłabym zwiedzanie takich miast jak:

Shimla
Manali
Daloughi
Kasol 
wieś Malana 


Sami widzicie, iż atrakcji  oraz możliwości spędzenia czasu jest co nie miara. W biurze podróży (www.paylesstoursindia.pl), z którym wspópracuje rodzina Sharma organizuje na życzenie tak zwany pakiet specjalny z pobytem u rodziny indyjskiej. Podczas takiej wycieczki możecie  zobaczyć nie tylko znany na całym świecie Taj Mahal czy złotą świątynię w Amritsar, ale także pobyć w  ekologicznym domu rodzinnym Sharma odkrywająć uroki oraz smaki Indii oddając się trekingom oraz lokalnemu zwiedzaniu pięknych okolic.  Przykładowy plan wycieczki w linku http://www.paylesstoursindia.pl/india-tour-plans/duchoweindie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,