Przejdź do głównej zawartości

Indyjskie jedzenie typu fast food lub street food, blog o Indiach

Indyjskie street food czyli indyjskie fast foody
W tej części bloga zamieszczę informację o tkzw. indyjskim jedzeniu typu fast food czy street food sprzedawane na stoiskach ulicznych w wielu miastach i miasteczkach Indii. Wymienię tu najbardziej popularne smakołyki, które są dostępne prawie w każdym mieście Indii, w większości wega oraz te najbardziej smakowite.

Fast foody w Indiach to nie  kebaby, zapiekanki, frytki czy hot dogi, Indian street food to cała masa najróżniejszych mini dań czy przekąsek, które można kupić niezwykle tanio na stoiskach przyulicznych. Są one przyprawione, aromatyczne często pieczone w głębokim oleju z dodatkiem sosów i smakują po prostu niesamowicie. Z mojego punktu widzenia są znacznie zdrowsze niż te dostępne w Europie ze względu na fakt iż są w dużej mierze wega, z dużą ilościa przypraw, które jak wiemy mają ogromy wpływ prozdrowotny oraz są przyrządzane od podstaw w większości bez żadnych półproduktów. 
Indian street food to także doskonały pomysł na odkrycie smaków Indii czy poznanie Indii przez zmysł smaku. Mieszkańcy Indii uwielbiają uliczne smakołyki i  często organizowane są w Indiach festiwale nazywane Indian street food festival. Miejsami, które warto wybrać na wycieczkę po Indiach street food to większe miasta takie jak - Delhi (zwłaszcza Old Delhi), Mumbaj (okolice Colaba) czy surrealistyczne miasto Varanasi. Stolica Indii, jest jednym z najlepszych miejsc na jedzenie na ulicy, Delhi oferuje różnorodne przydrożne stoiska i stragany. 

Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż jedzenie uliczne Indian street food wzbudza wiele kontrowersji wśród obcokrajowców z uwagi na niskie standardy higieny punktów sprzedaży i przekonanie o dużym ryzyku  wywołania przez jedzenie uliczne problemów gastrycznych czy innych chorób. Nie chcę w tym artykule absolutnie zachęcać do tego typu jedzenia zwłaszcza osób, ktorzy po raz pierwszy są w Indiach i chcą uniknąc problemów zdrowotnych.  

Jednakże w Indiach można znaleźć wiele dość dobrze wyglądających stoisk z ulicznym jedzeniem i może właśnie turyści powinni wybierać takie miejsca na  spróbowanie Indian street food łącząc takie doświadczenie z jedzeniem w dobrych restauracjach. 

Trzeba rownież podkreślić iż większość dań przyrządzanych na stoiskach przyulicznych to dania smażone w głębokim oleju poddane obróbce termicznej. Numerem jeden wśród India street food jest niewątpliwie 


1. Samosa - czyli trójkątny pierożek pieczony w głębokim oleju lub czasem w piecu z warzywami i przyprawami z dodatkiem ostrych sosów.
2. Momo - Kuchnia neplalska, ale dostępne w wielu miejscach w Indiach (zwłaszcza w Delhi) - czyli małe mączne pierożki z warzywami lub mięsem przygotowane na parze z dodatkiem sosów.3. Veg lub chicken noodles
Jest to cieńki makaron z warzywami czy kurczakiem przyrządzany w woku z wyborem sosów. W Indiach dostępna jest równiez wersja Maggi czyli makaron z paczki Maggi z dodatkiem świeżych warzyw.4. Aloo tikki


 Czyli najbardziej smakowita przekąska stanu Uttar Pradesh. Składa się z gotowanych ziemniaków i różnych przypraw podawanych na gorąco wraz z sosem.
5. Vada Pao

Mumbai, indyjska wersja burgera i najpopularniejsze potrawy prosto z serca Maharashtra. Vada Pao jest najbardziej lubianym i najważniejszym produktem spożywczym, składa się ze smażonych klusek ziemniaczanych zwanych vada podawanych w bułce,  z dodatkami takimi jak czerwone lub zielone chutney i smażone zielone papryczki chilli. Słynne wegetariańskie danie typu fast food pochodzi z Maharashtra.


6. Chole badhure

Pendżabskie danie, ale bardzo popularne w miastach Indii zwłaszcza w Delhi. Jest to biała cieciorka ze smażonym chlebkiem z mąki maida w głębokim oleju. Chole badhure często spożywane jest z lassii. 7. Idli sambar

Powszechny produkt na śniadanie podawany z połączeniem chutney i sambar. Idli czyli spłaszczone kluski z mąki ryżowej i sferemnowanej soczewicy wraz z sambarem. Sambhar - rodzaj sosu, który tak dobrze smakuje z idlisami  jest zrobiony z tamaryndowca i groszku. 

8. Mirchi bajjis 

Miasta takie jak Hyderbad czy Jodhpur słyną właśnie z Mirchi bajjis - populara przekąska składające się z paryczek chilli w cieście smażonych w głębokim oleju, czasem nadziewana innymi warzywami.
9. Litti Chokha 
To najlepsze śniadanie, lunch i kolacja oraz jeden z najważniejszych przysmaków kuchni Bihar. Przyrządzone z męki pełnoziarnistej nadziewanej sattu (proszek z czarnej chany), ziół i przypraw zapiekany, a następnie skropiony masłem klarowanym ghee.
10 Poha lub poha jalebi 


czyli smażone płatki spłaszczonego ryżu gotowane z cebulą, ziemniakami, liściami curry i kolendrą odpowiednio doprawione.

11. Jalebi czy smażone w głębokim tłuszczu słodycze indyjskie - maida oraz syrop cukrowy.


12.  Bread  omelette czy egg roll - czyli omlet w chlebie czy bułeczki jajeczne sprzedawane na przykład w Kalkucie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede