Przejdź do głównej zawartości

Bhang lassi - marijuana drink in India, blog about India


Czym jest napój Bhang lassi?

Bhang lassi czyli napój Shivy  w mieście Udaipur - proces przygotowywania lassi z liści oraz kwiatów konopii indyjskich uwieczniony na filmiku poniżej.

Tradycja konopii indyjskich w Indiach jest zakorzeniona kulturowo i pierwsze wspomnienia o stosowaniu napoju można znaleźć w Wedach ok 2000 lat przed naszą erą, gdzie jest przedstawiony jako napój boski - Soma. Napój spożywany jest jednak nie tylko przez wyznawców Shivy czy śwętych mężów Sadhu w celach rytualnych czy oczyszczenia umysłu. 
Napój marihuany przedstawiony w filmiku to mieszanka 3 składników - woda, limonki, cukier oraz liście konopii,  jednakże bardziej popularną formą jest napój mleczny czyli w formie lassi.
Bhang lassi  można nabyć legalnie w sklepach oznaczonych Govermnent shops na terenie stanu Radżastanu (Jaisalmer, Pushkar czy Udaipur) czy  na przykład w Varansi - popularny tu jako blue lassi. W Indiach napój ten jest wykorzystywany w celach religijnych rytułalnych - ma na celu wprowadzić nas na przykład w stan transu, oczyścić umysł oraz pozbyć się złych mocy, jest też wykorzystywany w celu rozrywki na przykład chętnie pity podczas święta Kolorów Holi. Dodatkowo można znaleźć wzmianki o wykorzystywaniu konopii w celach medycznych w walce z malarią, gorączką czy problemami gastrycznymi.

Spożywanie konopii indyjskich w Indiach jest w Indiach zakorzenione kulturowo stąd nie  jest napietnowane społecznie jednakże trzeba pamiętać iż uprawa marihuany jest niezgodna z prawem i karalna.  

Czego się spodziewać po wypiciu Bhang lassi?

Na efekty trzeba czekać około 1 do 2 godzin, a stan utrzymuje się nawet 12 h. Napój jest mocny w swoim działaniu, trochę psychodeliczny w porównaniu z paleniem marihuany i może ściąć z nóg, dlatego poproście najlepiej wersję not so strong lub wypijcie pół szklanki. W żadnym wypadku nie pijcie 2 szklanek!

Po wypiciu najlepiej udać się gdzieś w spokojne miejsce, jeśli w Udaiprze, to polecam restauracje z widokiem na miasto i jezioro, jeśli Varanasi, to ghaty  lub wycieczkę łodzią podczas ceremonii podarowania bogom świateł Aarti. 
Zakupcie też butelkę wody oraz coś do jedzenia;)

Jeśli chodzi o interakcje z ludźmi, to lepiej ich unikać chyba,że wypiliście napój w grupie znajomych i czujecie się podobnie. Reakcje mogą być różne od stanu wesołości do stanu poczucia braku kontroli i lęku. Z mojego punktu widzenia należy być wyluzowanym i nie spinać sie zby bardzo, nie kreować w głowie strachu, negatywizmu,  który może mieć wpływ na  po wypiciu napoju. Bhang lassi potęguje zmysły i wyzwala stany emocjonalne. Jeśli masz depresję bhang lassi raczej nie jest dla Ciebie, ale opinie w tym temacie są podzielone.

Wasz sen będzie również bardzo głęboki i z pewnością kolejnego dnia będziecie czuli się w pełni wyspani i zrelaksowani. Możecie czuć efekt również kolejnego dnia jeśli wypijecie strong full glass of bhang lassi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,