Przejdź do głównej zawartości

Udaipur czyli romantyczne miasto jezior,blog o Indiach

 Udaipur, co zobaczyć?

 informacje o mieście Udaipur

Blog o Indiach
Udaipur to absolutnie numer 1 jeśli chodzi o piękno miast stanu Radżastan - najbardziej kolorowego stanu w Indiach. Zwane także  Białym miastem od koloru budynków, miastem Jezior" lub Kaszmirem Radżastanu jest ważnym miastem, gminą miejską i administracyjną siedzibą w indyjskim stanie Radżastan. Miasto jest historyczną stolica królestwa Mewar, założone zostało w 1553 roku przez Maharana Udai Singh II z klanu Sisodia kiedy Król przeniósł  stolicę z miasta Chittorgarh do Udaipur po tym, jak Chittorgarh  (miasto z równie okazałym fortem) został oblężony przez muzułmanów. Pozostał on stolicą do 1818 r. kiedy stał się brytyjskim księstwem, a następnie prowincja Mewar stała się częścią Radżastanu, kiedy Indie uzyskały niepodległość w 1947 r.Udaipur znajduje się w południowej części stanu Radżastan, tuż przy granicy z Gujarat. Otoczony jest pasmem gór Aravali, które oddziela go od pustyni Thar. To jest około 655 km od Delhi i około 800 km od Bombaju, miasto umieszczone prawie w środku dwóch głównych miast.  Poza tym łączność z portami Gujarat zapewnia Udaipur strategiczną przewagę geograficzną. Poza tym Udaipur jest dobrze skomunikowany z pobliskimi miastami i państwami za pomocą transportu drogowego, kolejowego i lotniczego, w tym lotniska Maharana Pratap. Udaipur rozciąga się na obszarze 200 km2 i jest czwartym co do wielkości miastem w Radżastanie o populacji ok. 800000  tysięcy mieszkańców. 
Udaipur jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, znanym z historii, kultury, malowniczych miejsc i pałaców z  czasów Rajputów. Jest znany jako Miasto Jezior ze względu na wyrafinowany system jezior. Pięć z głównych jezior, mianowicie Fateh Sagar Lake, Lake Pichola, Swaroop Sagar Lake, Rangsagar i Doodh Talai Lake zostały włączone do projektu odbudowy Narodowego Planu Ochrony Jezior rządu Indii. Oprócz jezior, Udaipur jest również popularny ze względu na ogromne historyczne forty i pałace, muzea, galerie, naturalne miejsca i ogrody, świątynie, a także tradycyjne targi, festiwale.


Najważniejsze zabyki miasta to:
City palace:
Na wschodnim brzegu jeziora Pichola stoi kompleks pałaców wzniesionych w różnym czasie od 1559 r. Główne wejście prowadzi przez potrójnie łukowatą bramę - Tripolię, zbudowaną w 1725 r. Brama ta prowadzi do szeregu dziedzińców nachodzących na tarasy, korytarze i ogrodów. W pałacu mieści się obecnie muzeum z wieloma antykami, obrazami, meblami dekoracyjnymi i akcesoriami z czasów królewskich.Lake palace
Pałac nad jeziorem został wybudowany na wyspie na jeziorze Pichola, aby służyć jako królewski letni pałac. Zbudowany z białego marmuru  jest obecnie luksusowym hotelem 5-gwiazdkowym, działającym pod szyldem "Taj Hotels Resorts and Palace".
Świątynia Jagdish
Duża hinduistyczna świątynia w środku Udaipur, zbudowana przez Maharana Jagata Singha I. To kluczowe miejsce turystyczne w mieście.

Sahelion ki Bari 
Duży ogród i popularny obiekt turystyczny w północnej części miasta. Ogród z fontannami, lotosowym basenem i marmurowymi słoniami został założony dla grupy czterdziestu ośmiu młodych kobiet, które towarzyszyły księżniczce podczas spacerów. 

Jag Mandir
Pałac zbudowany na wyspie na jeziorze Pichola. Znany również jako "Lake Garden Palace", został zbudowany przez trzch Maharadżów z królestwa Mewar. Budowa rozpoczęła się w 1551 r., a ukończono ją w 1652 r. Rodzina królewska wykorzystała pałac jako letnią miejscowość wypoczynkową i miejsce rozrywki.

Pichola 
Sztuczne jezioro słodkowodne i jedno z kilku sąsiednich jezior w mieście Udaipur. Okolice jeziora i kilka wysepek w jeziorze rozwinęły się na przestrzeni wieków: pałace, marmurowe świątynie, rodzinne rezydencje, ghaty kąpielowe (Gangaur Ghat, Ambrai Ghat, Hanuman Ghat) i chabutaras (podniesiona platforma, zwykle na dziedzińcu)


Fatehsagar
Sztuczne jezioro położone w północno-zachodniej części Udaipur. Jezioro zostało pierwotnie zbudowane przez Maharana Jai ​​Singh, a później zrekonstruowane i rozbudowane przez Maharana Fateh Singh. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście dla turystów i mieszkańców miasta. Mieści się tu także akwarium o nazwie "Under the Sun", zainaugurowane w 2017 roku.
W mieście Udaipur należy spędzić przynajmniej dwa dni zwiedzając tamtejsze zabytki, spacerując po wąskich uliczkach miasta rozkoszując się widokami połyskujących jezior oraz białej architektury budynków, robiąc zakupu u miejscowych artystów (malarstwo miniaturowe), a także jedząć pyszne dania kuchni indyjskiej na tarsie jednego z wielu hoteli z cudownym widokiem na miastoKomentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede