Przejdź do głównej zawartości

Rishikesh w Indiach czyli miasteczko jogi oraz Beatlesów, blog o Indiach


Rishikesh - międzynarodowa stolica jogi, miasto Beatlesów, blog o Indiach

Rishikesh to miasto będące międzynarodową stolicą jogi leżące w północnej części Indii u podnóża Himalajów nad rzeką Ganges, do którego najlepiej dotrzeć z Delhi samochodem lub nocnym pociągiem. Odległość od Delhi to ok. 250 km (ok 9 h jazdy samochodem). Miasto jest położone w stanie Uttarakhand.
Jest to miasteczko ze specyficznym klimatem, ponieważ oprócz urokliwego położenia oferuje pobyt w jednym z setek aśramów, gdzie praktykują jogę i medytują ludzie z całego świata. Rishikesh oferuje liczne kursy jogi w wielu szkołach oraz aśramach pod okiem doświadczonych mistrzów.  Jest to  również miejsce, gdzie trudno dostać dania mięsne oraz alkohol, jednakże marihuana jest oferowana turystom  na każdym kroku. 
Warto zwiedzić w tym miasteczku następujące miejsca:
 - aśram zespołu the Beatles miejsce, gdzie w latach 60 tych medytowali członkowie zespołu The Beatles będąc na kursie jogi transcendentalnej. Dzięki temu miejsce tu jest tak znaczące i tłumnie odwiedzane. Aśram jest aktualnie udostępniony do zwiedzania oraz w częścowej renowacji. Warto wybrać się do tego miejsca z miejscowym przewodnikiem, który opowie o historii i wskaże "jaskinie" medytacyjne oraz dom założyciela aśramu Maharishi Mahesha Yogi.- pospacerować po Rishikesh odwiedzając świątynie oraz aśramy w okolicach mostu Laxman Jhula między innymi świątynię wielekondygnacyjną poświęconą różnym bóstwom nad brzegiem rzeki Ganges  - Swarg Niwas Mandir oraz Shri Trayanbakshwar Mandir - pospacerować wokół drugiego most Ram Jhula w celu odwiedzenia tamtejszych świątyń, aśramów oraz największych ghatów Triveni ghat. Polecam aśram Parmarth Niketan z ciekawą architekturą oraz wyjątkowym klimatem miejsca. 

- spacer do ghatów nad rzeką Ganges, gdzie Hindusi zażywają kąpieli oczyszczających, polecam także rezerwację raftingu lub rejsu łodzią.
- zrobić zakupy w licznych sklepach oraz zjeść kolacje w knajpce z widokiem na Ganges, których nie brakuje w miasteczku (polecam zakup kosmetyków oraz preparatów ajurwedyjskich, licznych olejków oraz perfumów naturalnych)


- warto udać się też do pobliskiego miasteczka Haridwar - 24 km od Rishikesh na oglądanie uroczystość o zachodzie słońca "Aarti" podczas której są puszczane na wodę oliwne lampki. Konieczie trzeba pospacerować po ghatach nad rzeką Ganges; mieści się tam największy i najważniejszy ghat Har ki Pauri, gdzie podobno Wisznu zostawił na kamieniu odcisk swoich stóp.


W Rishikesh mieści się wiele niedrogich hoteli oraz pensjonatów, a także liczne knajpki z wspaniałym widokiem na rzekę, gdzie można niedrogo zjeść dania kuchni indyjskiej, chińskiej, włoskiej oraz izraelskiej.  Polecam indyjskie thali, falafele oraz do wypicia wieloowocowe lassi. 

Komentarze

  1. Rishikesh i Haridwar to rewelacja, jeśli joga to tylko tam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede