Skip to main content

Rishikesh w Indiach czyli miasteczko jogi oraz Beatlesów, blog o Indiach


Rishikesh - międzynarodowa stolica jogi, miasto Beatlesów, blog o Indiach

Rishikesh to miasto będące międzynarodową stolicą jogi leżące w północnej części Indii u podnóża Himalajów nad rzeką Ganges, do którego najlepiej dotrzeć z Delhi samochodem lub nocnym pociągiem. Odległość od Delhi to ok. 250 km (ok 9 h jazdy samochodem). Miasto jest położone w stanie Uttarakhand.
Jest to miasteczko ze specyficznym klimatem, ponieważ oprócz urokliwego położenia oferuje pobyt w jednym z setek aśramów, gdzie praktykują jogę i medytują ludzie z całego świata. Rishikesh oferuje liczne kursy jogi w wielu szkołach oraz aśramach pod okiem doświadczonych mistrzów.  Jest to  również miejsce, gdzie trudno dostać dania mięsne oraz alkohol, jednakże marihuana jest oferowana turystom  na każdym kroku. 
Warto zwiedzić w tym miasteczku następujące miejsca:
 - aśram zespołu the Beatles miejsce, gdzie w latach 60 tych medytowali członkowie zespołu The Beatles będąc na kursie jogi transcendentalnej. Dzięki temu miejsce tu jest tak znaczące i tłumnie odwiedzane. Aśram jest aktualnie udostępniony do zwiedzania oraz w częścowej renowacji. Warto wybrać się do tego miejsca z miejscowym przewodnikiem, który opowie o historii i wskaże "jaskinie" medytacyjne oraz dom założyciela aśramu Maharishi Mahesha Yogi.- pospacerować po Rishikesh odwiedzając świątynie oraz aśramy w okolicach mostu Laxman Jhula między innymi świątynię wielekondygnacyjną poświęconą różnym bóstwom nad brzegiem rzeki Ganges  - Swarg Niwas Mandir oraz Shri Trayanbakshwar Mandir - pospacerować wokół drugiego most Ram Jhula w celu odwiedzenia tamtejszych świątyń, aśramów oraz największych ghatów Triveni ghat. Polecam aśram Parmarth Niketan z ciekawą architekturą oraz wyjątkowym klimatem miejsca. 

- spacer do ghatów nad rzeką Ganges, gdzie Hindusi zażywają kąpieli oczyszczających, polecam także rezerwację raftingu lub rejsu łodzią.
- zrobić zakupy w licznych sklepach oraz zjeść kolacje w knajpce z widokiem na Ganges, których nie brakuje w miasteczku (polecam zakup kosmetyków oraz preparatów ajurwedyjskich, licznych olejków oraz perfumów naturalnych)


- warto udać się też do pobliskiego miasteczka Haridwar - 24 km od Rishikesh na oglądanie uroczystość o zachodzie słońca "Aarti" podczas której są puszczane na wodę oliwne lampki. Konieczie trzeba pospacerować po ghatach nad rzeką Ganges; mieści się tam największy i najważniejszy ghat Har ki Pauri, gdzie podobno Wisznu zostawił na kamieniu odcisk swoich stóp.


W Rishikesh mieści się wiele niedrogich hoteli oraz pensjonatów, a także liczne knajpki z wspaniałym widokiem na rzekę, gdzie można niedrogo zjeść dania kuchni indyjskiej, chińskiej, włoskiej oraz izraelskiej.  Polecam indyjskie thali, falafele oraz do wypicia wieloowocowe lassi. 

Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,