Przejdź do głównej zawartości

Indie, podstawowe informacje, blog o Indiach


        Podstawowe informacje - INDIE, przewodnik przed wyjazdem do IndiiWiza indyjska 

Wiza indyjska e-wiza jest nalepszym, najtańszym i najszybszym sposobem na otrzymanie turystycznej wizy indyjskiej. Wniosek w języku angielskim należy wypełnić online na stronie :

 https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html

Jest to strona, na której po wypełnieniu wniosku należy uiścić opłatę w zależności od wyboru wizy. Poniżej znajdziecie Państwo zbiór informacji potrzebnych do wypełnienia wniosku oraz odnośnie płatności.

Rodzaje wiz turystycznych w roku 2020:

a) wiza na 30 dni, dwurkrotny wjazd (kwiecień - lipiec 10 USD)

b) wiza 30 dni (lipiec - marzec 10 USD)

c) 1 rok, 3 krotny (40 USD) z zastrzerzeniem, iż pobyt jednorazowy nie może przekraczać 90 dni

d) 5 lat, wielokrotny  (80 USD) z zastrzerzeniem, iż pobyt jednorazowy nie może przekraczać 90 dni

Wymagane dokumenty oraz dane:

 - aktualne zdjęcie paszportowe biometryczne (3, 5 X 4,5 cm)

- skan paszportu najważniejszej strony z danymi osobobowymi w formacie Pdf min 10kb, max 300 kb

- ważność paszportu - przynajmniej 6 miesięcy 

- wolne miejsce w paszporcie przynajmniej 2 strony 

- wypełniony oraz podpisany wniosek w języku angielskim (nieprawidłowo wypełnione wnioski będą odrzucane!) Link do wnioski online

https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html

- kopię biletu elektronicznego z datą powrotu (te dane potrzebne również we wniosku o wizę)

- miejsce pobytu w Indiach  (dane potrzebne do wniosku - można podać adres hotelu w pierwszych dniach pobytu w Indiach) 

Kiedy ubiegać się o wizę onlie

Minimum 4 dni przed datą wylotu z oknem 120 dni O wizę online możesz się ubiegać podróżując na następujące lotniska:
Ahmedabad, Amritsar,Bagdogra, Bengaluru, Clicut, Chennai, Chandigarh, Cochin, Coimbatore, Delhi, Gaya, Goa, Guwahati, Hydrabad, Jaipur, Kalkuta, Lucknow, Mangalore, Mumbaj, Nagpur, Pune, Tiruchairapalli, Trivandrum, Varanasi
Płatności za wizę możesz dokonać po wypełnieniu wniosku online: 
Są dostępne 2 opcje. Pierwsza opcja 
a) Narodowy Bank w Indiach - płatność kartą kredytową Visa, Mastercard oraz Paypal, doliczana prowizja 2.5 %
b)Bank Axis - karta kredytowa i debotowa Visa i Mastercars. Doliczana prowizja 3,5 %
Po dokonaniu płatności otrzymacie Państwo maila zazwyczaj po 24h z informacją o przyznaniu wizy.  Dokument należy wydrukować ze strony poniżej po zalogowaniu https://indianvisaonline.gov.in/evisa/PrintApplication

Można również skorzystać z usług znanych firm pośredniczących, jednakże trzeba tu pamiętać o opłacie za usługę zwykle w kwocie ok 150 zł.

Środki ostrożności, pieniądze
Indie to kraj przyjazny turystom, jednakże jak wszędzie trzeba zachować środki ostrożności, znać podstawy kultury Indii oraz respektować tutejsze zwyczaje szczególnie podczas zwiedzania miejsc świętych dla Indusów. 

Pieniądze, karty kredytowe, dokumenty i wartościowe rzeczy najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu (w pasie zakładanym na biodra lub torebce noszonej na szyi). W miejscach zatłoczonych należy zachować wzmożoną uwagę oraz nie eksponować publicznie gotówki. Warto mieć również ze sobą drobne rupie indyjskie przy dokonywaniu drobnych zakupów. W niektórych hotelach można przechowywać pieniądze, dokumenty w sejfach hotelowych. W pociągach i autobusach istnieje zwyczaj przywiązywania swoich pakunków, toreb do siedzeń. Przy zakupach na bazarze powinniśmy się targować, a przy płatności kartą obserwować i sprawdzić transakcje, to samo tyczy się płatności za towary gotówką. Najlepiej uzgodnić cenę  przed zakupem, aby później uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz oszustw.

Dress code przede wszystkim odnosi się niestety do kobiet. Kobiety w podróży po Indiach powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednią garderobę, aby nie zwracać zbytnio uwagi i narażać się tym samym na komentarze czy zaczepki. Bardzo dobry strojem dla  jest tunika oraz spodnie typu legginsy/indyjskie lungi lub po prostu długie zwiewne spodnie oraz t-shirt. Wszystkie ubrania można tez niedrogo kupić na miejscu. Można też dodatkowo założyć szal, na przykład indyjską dupattę. Przed wejściem do świątyń oraz meczetów należy zakryć ramiona oraz nogi. W niektórych miejscach na przykład w świątyni Sikhów trzeba zakryć głowę; niektóre zakazy odnoszą się również do mężczyzn.

Warto też wspomnieć o miejscowych oszustach oraz oraz popularnych azjatyckich przekrętach, które czyhają na naiwnych turystów. Chodzi tu głównie o nieuczciwych naganiaczy  w miejscach turystycznych, oszustwa finansowe, sprzedaż rzeczy po znacznie zawyżonych cenach, oszustwa związane z wynajęciem lokalnego transportu, popularne przekręty wśród żebrujących dzieci oraz  te związane z zakupem biletów na pociąg.  W celu uniknięcia takich sytuacji najlepiej zrobić rekonesans przed wylotem do Indii dotyczący cen usług, wynajmu transportu szczególnie jeśli przylatujemy do Indii bez wcześniejszych rezerwacji  i planujemy zaaranżować wszystko na miejscu. Można również dokonać rezerwacji transportu czy hotelu jakiś czas przed wylotem do Indii korzystając usług lokalnych firm trasportowych czy zaufanych agencji turystycznych  (www.paylesstoursindia.pl) Za ich pośrednictwem możecie Państwo wypożyczyć samochód z kierowcą,  wynająć przwodników lokalnych, zakupić bilety lotnicze czy dokonać rezerwacji hotelowej. Dzięki tej opcji zaoszczędzicie Państwo czas i nerwy oraz będziecie się czuć bezpiecznie skupiając uwagę wyłączniu na zwiedzaniu i odkrywaniu Indii. Pierwsza opcja wymaga czasu, asertywności, wiedzy oraz doświdczenia i wciąż nie będziemy mieli pewności czy  nie zostaniemy oszukani.  

Druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza oraz wygodniejsza  polecana dla osób, które przylatują do Indii na krótki okres i pragną zwiedzić i doświadczyć jak najwięcej unikając nieprzyjemnych sytuacji, oszustów i zbędnego zamieszania.


Pieniądze
Najlepszą opcją jest zaopatrzenie sie w dolary, które można wymienić na miejscu na Rupie w kantorach z korzystnym dla nas kursem. Na lotnisku i w hotelach kurs zazwyczaj jest dla nas niekorzystny. Warto mieć przy sobie jak najwięcej drobnych (10, 20, 50 RSP)  na wydatki typu woda, riksza, przekąski.W większych miastach nie ma też problemu z bankomatami, a niektóre sklepy, hotele oraz restauracje akceptują karty kredytowe. W  małych turystycznych miasteczkach oraz wsiach lepiej  wcześniej zaopatrzyć się w rupie.

100 RSP w przeliczeniu na PLN - to ok. 6 zł

Przykładowe ceny w Indiach: ceny są średnio o połowę tańsze niż w Polsce
Hotel średniej klasy *** od 1000/1500  RSP ze śniadaniem (2 osoby)
Obiad w restauracji średniej klasy  ( 300 RSP/400 RSP)
Jedzenie uliczne (0d 10 RSP)
Samosa z baru ulicznego - 10 /20 rsp
Momos (pierożki z warzywami) -  20/30 rsp
Piwo w restauracji w Delhi ( 150 RSP, nawet do 300 RSP)
Chleb – 20 RSP
Woda mineralna 1 l – 20 RSP
Wstęp do Taj Mahal dla turystów zagranicznych – 1300 RSP
Kilogram bananów -  40 RSP
Woda z kokosa - 20 RSP


Przykładowy cennik dań indyjskich w restauracji 
Karta telefoniczna
Kartę można zakupić w sklepach” kioskach” głównie z telefonami lub na lotnisku. Firmy, które polecam to  Airtel, Vodafone lub Idea. Karty najbardziej popularne są o pojemności 30 GB na miesiąc, ok 1 GB na dzień.  Trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania zdjęcia paszportowego (możliwość zrobienia zdjęcia na miejscu) oraz paszportu.  Aktywacja karty trwa od jednego dnia do trzech dni. Zazwyczaj trzeba zadzwonić na numer podany na karcie, potwierdzić swoje dane osobowe i po tym karta zostaje aktywowana w ciągu 24h. 

Jedzenie
Indie ze względu na kulturę nie jedzenia mięsa oraz jajek słyną z smakowitych dań wegetariańskich, wegańskich i nie tylko. Najbardziej popularne są tu dania z soczewicy (dal) wszelkiego rodzaju chlebki indyjskie (nany, ćapati, roti, puri), warzywa w cieście (samosa, pakora), szeroki wybór dań typu masala z warzywami lub mięsem  (matar masala, veg masala, gobi masala, chicken masala), a także dania z dodatkiem sera paneer (panner tikka, palak paneer ze szpinakiem). W rejonie południowym bardzo popularnym daniem jest masala dosa (rodzaj placka z warzywami z wyborem sosów) oraz thali (zestaw indyski w wersji wega, non wega).Jeśli chodzi o tzw „street foody” godna polecenia jest  samosa (warzywa w cieście)  i momos (przypominają nasze pierogi, tylko, że znacznie mniejsze) w miejscach, gdzie higiena jest w miarę zachowana. Prawdą jest, iż uliczne „bary” nie wyglądają zbyt czysto i jedzenie przygotowywane jest tam w oparciu o niskie standardy higieniczne; większość jednak dań street food jest pieczona w głebokim oleju przez co jedzenie jest poddane obróbce termicznej. 

Woda
Na pewno jednak należy unikać picia wody z kranu .  Woda jest rzeczywiście  zanieczyszczona i może przyczynić się do poważnych chorób. Kupujemy więc tylko wodę butelkowaną i przed wypiciem należy sprawdzić czy korek butelki nie został wcześniej naruszony. Zdarzają się  czasem przypadki oszustw. Niektórzy myją również zęby używając wody butelkowanej, co może i nie jest przesadą.   Całkowicie bezpieczne jest picie herbaty indyjskiej czy kawy (woda przegotowana).Należy uważać na soki wyciskane z owoców i sprzedawane na ulicy. Czasem są bowiem mieszane z wodą. 

 Dezynfekcja rąk
W miejscach bez dostępu do bierzącej wody, mogę doradzic używanie płynow antybakteryjych lub chusteczek zapachowych działających dezynfekująco.  

Dania mięsa

W niektórych miasteczkach, wsiach w Indiach nie sprzedaje się mięsa i prawie wszędzie można spotkać restauracje z napisem pure veg co oznacza, iż nie zakupimy w takich restauracjach dań mięsnych, alkoholu oraz jajek.

 Jednakże, coraz więcej mieszkańców Indii spożywa dania z mięsa, a szczególnie z  kurczaka.  W wielu restauracjach można też zamówić rybę, baraninę czy owoce morza. Danie z kurczaka zachwalane przez obcokrajowców to na przykład butter chicken lub tandori chicken. W Indiach raczej trudno jest dostać wołowinę chociaż w niektórych stanach na przykład w Goa dostaniemy danie z wołowiny w wielu restauracjach turystycznych. Ciekawostką jest, iż w KFC można kupić wegetariańską wersję dań z kurczaka. W Mc Donaldzie również serwowane są fast foody wegetariańskie(veg burgers).


Alkohol
Generalnie sytuacja przedstawia sie inaczej niż w Polsce. Piwo oraz inne trunki można zakupić w specjalnych sklepach „beer and wine” otwartych zazwychaj do 21.00/22.00 i zamykanych podczas świąt czy też podczas ważniejszych wydarzeń jak na przykład wybory prezydenckie.  Jak już wcześniej wspomniałam, w niektórych miasteczkach czy wsiach jest duży problem z zakupem czegoś mocniejszego. W niektórych restauracjach nie sprzedają wcale piwa, w niektórych można je  dostać pod ladą, a w niektórych płaci się niemal tak samo jak za pełne danie( 150 RSP, 200 RSP, czasami nawet 300 RSP za piwo 0, 3 l)W sklepach monopolowych przy centrach handlowych np w Delhi można dostać alkohole importowane z całego świata.W Goa można zakupić alkohol po bardzo niskich cenach i jest to chyba jedyny stan w Indiach z szerokim dostępem do alkoholu. Sklepy monopolowe oraz bary są widoczne niemal wszędzie.

Przyprawy
Dania indyjskie są dość porządnie przyprawione.  Szczególnie są aromatyzowane kardamonem, przyprawiane kurkumą oraz oczywiście zielonym chilli.  Badania amerykańskich naukowców potwierdziły silne działanie antynowotworowe kurkumy, wchodzącej w skład większości mieszanek curry i dodawanej do każdej niemal potrawy. To prawdopodobnie dzięki niej Hindusi prawie nie chorują na raka, mimo iż palą bardzo dużo papierosów. Inne przyprawy, jak kolendra, kmin, kardamon, cynamon, imbir, koper włoski, czy asafetyda, mają zbawienny wpływ na żołądek, pomagają w dolegliwościach gastrycznych i regulują przemianę materii. Cynamon i imbir mają ponadto silne właściwości antyseptyczne, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jeśli zaś chodzi o papryczkę chili, powszechnie wiadomo, że to doskonały środek antydepresyjny. Zawarta w niej substancja chemiczna – kapsaicyna – pobudza wydzielanie endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Endorfiny działają jak naturalny środek znieczulający i powodują uczucie błogostanu, dlatego też niektórzy traktują chili jak naturalny środek psychoaktywny i przestrzegają przed uzależnieniem. Przy stosowaniu wszystkich aromatycznych przypraw lepiej zachować umiar, ale z pewnością warto urozmaicić nimi codzienny jadłospis.   W sklepach można kupić przyprawy pod dane indyjskie danie np, przyprawę do dania Dal Masala, Alu Masala, Paneer Masala, Garam masla itd.

 Pogoda , ogólne informacje
Termin wyjazdu powinien być uzależniony od rejonu, do którego się wybieramy. Myślę, że większość terytorium Indii najlepiej zwiedzić między październikiem, a kwietniem. Inaczej z wysokimi górami (Himalaje, Karakorum) – okres najlepszy między kwietniem, a wrześniem. Najbardziej upalne dni w Delhi przypadają na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec, a także sierpień.  W Indiach mamy również porę monsunową ( czerwiec  - wrzesień). Deszcz na przemian  słońce, deszcz; wilgotność powietrza jest wtedy bardzo wysoka. Czasem są to krótkie ulewy po których robi się upalnie, czasem ulewne deszcze trwające kilka dni - wszytko zależy od regionu. Turystów nie brakuje w Indiach przez cały rok. Grudzień,styczeń i luty są miesiącami najchętniej polecanymi na odwiedzenie Indii, jednakże dość chłodnymi. Dni są czasem szare, a bez ogrzewania w murach hotelowych jest dość zimno.Bardzo ciekawą opcją jest wtedy podróż w rejony południowe : Kerala, Goa. Jeśli chodzi o Goa to najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Goa to miesiące między październikiem, a kwietniem. Maj jest bardzo upalny, w czerwcu zaczynają się monsuny trwające w teorii do września,  jednakże sierpień jest już miesiącem stosunkowo suchym z mniejszą ilością opadów i coraz większą ilością dni słonecznych. 

Rozrywka, życie nocne, atrakcje
Puby oraz kluby nocne można znaleźć w dużych miastach takich jak Bombaj, Delhi, Bangalore. Kluby, dyskoteki są zazwyczaj zamykane o 1.00 lub 2.00. Znanym miejsce w Delhi z wieloma klubami oraz pubumi to Hauz Khas village. Alkohol można wypić najczęściej w restauracjach. W wielu miejscach można znaleźć beer bary serwujące  piwo oraz trunki z całego świata. Atrakcji turystycznych w Indiach jest jednak co nie miara. Sam oczywiście pobyt w tym kraju oraz obserwacja tutejszych zwyczajów z możliwością zrobienia photek  jest dla wielu atrakcją samą w sobie. Jednakże, do bardzo popularnych atrakcji należy: noc na pustyni połączona z trekingiem na wielbłądach (Pushkar, Jaisalmer), water- rafting (Manali, Risikesh), obserwacja przyrody (Rathambore, Sariska), safari, lekcje gotowania, wróżby, masaże lecznicze, joga, zaproszenie na ślub hinduski, pobyt w ośrodku ajurwedyjskim lub aszramie.Jeśli chodzi o rozrywkę typowo dla młodzych ludzi, to polecam pobyt w Goa - plaże Anjuna, Aramboll,  Baga lub Calangute. Niektóre plaże w Goa oferują na plaży  już niemal od rana zabawę w klubach przy  brzmieniach muzyki electro i nie tylko. Na miejscu również wiele atrakcji takich jak sporty wodne, joga na plaży, wycieczki fakultatywne (obserwacja krokodyli, delfinów, wodospad, plantacja przypraw itd).

Dodatkowe informacje o Indiach


Napiwki – jest to kwestia, która w jakiś sposób jest indywidualna. W Indiach wielu ludzi utrzymuje się właśnie z napiwków, które nie są doliczane do rachunku jako service charge. Trzeba więc pamiętać o konieczności zostawienia napiwku w wielu miejscach takich jak hotele, restauracje, usługi turytyczne, przewodnikom lokalnym, kierowcom, masażystom itd.


w hotelach/restauracjach 5 lub 10 % kwoty rachunku, bagażowym w hotelu 20-100 RSP , przewodnik lokalny za cały dzień od  500 rsp w zależności od satysfakcji i portfela osoby podróżującej. 


Dla kierowców z prywatnym samochodem - ok 2 USD  na dzień


Masażystom - 200 RSPOpieka medyczna – Indie znane są z dość dobrej opieki medycznej na poziomi europejskim. W hotelach jest dostępny lekarz na wezwanie. Kosze wizyty między 30/50 USD .


Napięcie – 230 V, wtyczki brytyjskie, jednakże z możliwością włożenia wtyczek dosępnych w Polsce. Można ze sobą zabrać dodatkowo adapter z gniazdkiem.


Szczepienia- Szczepienia są zalecane, natomiast nie wymagane. Można zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, polio, żółtaczce A,B, Niektórzy przyjmują także szczepienia przeciw wściekliźnie, żółtej febrze oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. 


Malaria/ denga - myślę, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed tymi chorobami jest spryskiwanie się środkami przeciw komarom i spanie w pomieszczeniach z moskitierą. Można dodatkowo przyjmować środki doustne przeciw malarii, jednakże nie dają one 100 -procentowej ochrony i mają skutki uboczne. 


Co zabrać do Indii 

Listę rzeczy należy uzależnić od charakteru podróży, jednakże poniżej podaje w punktach najbardziej przydatne
- krem z filtrem, kapelusz/nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne- podstawowe lekarstwa na zatrucia, oparzenia, zranienia- polisę ubezpieczeniową- poszwę na poduszkę/kołdrę oraz prześcieradło lub turystyczny śpiwór (w niektórych hotelach nakrycia czasem wyglądają nieestetycznie)- kłódkę z linką (podróż pociągiem/autobusem)- latarka, scyzoryk/zapalniczka (trekking)- mapa/przewodnik- ponczo/nakrycie przeciwdeszczowe (pora monsunowa)- turystyczny czajnik elektryczny - przejściówkę do gniazdka indyjskiego - mały plecak turystyczny- repelenty przeciw komarom - chusteczki/płyny dezynfekujące do rąk
Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,