Skip to main content

3 najbardziej popularnych dania Indii, przepisy indyjskie, blog o Indiach

1. Aloo matar czyli danie z groszkiem oraz ziemniakami w aromatycznych ziołach i przyprawami



¼ szklanki oleju roślinnego
2 średnie cebule, drobno posiekane
2 ząbki czosnku posiekane drobno lub zmiażdżone
1 łyżeczka imbiru w proszku lub drobno posiekany mały kawałek imbiru
1 liść laurowy
4 duże ziemniaki, obrane i posiekane
1 szklanka mrożonego groszku
2 dość duże pomidory lub pół szklanki przecieru pomidorowego
1 ½ łyżeczki garam masala
1 ½ łyżeczki papryki
1 łyżeczka białego cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki posiekanej kolendry

Proces przygotowania:

Krok 1
Rozgrzej olej w garnku (najlepiej garnek typu szybkowar) na średnim ogniu. Dodaj cebulę, czosnek, imbir i liść laurowy. Gotuj, aż cebula będzie miękka. Dodaj ziemniaki i groszek. Przykryj i gotuj, aż ziemniaki będą miękkie, około 15 minut. Usuń liść laurowy.

 Krok 2
Wmieszaj przecier pomidorowy czyli wcześniej zblendowane pomidory, garam masala, paprykę, cukier i sól do mieszanki warzywnej. Kontynuuj gotowanie przez około 10 minut. Dodaj kolendrę i kontynuuj gotowanie przez około 2 minuty.




2. Khichdi - proste aromatyczne danie składające się z ryżu, fasoli Mung oraz przypraw




Składniki:

2/3 szklanki ryżu (najlepiej basmati)
1/3 szklanki Moong Dal 
3½ szklanki wody
1/8 łyżeczki Kurkumy 
1 łyżeczka oleju, opcjonalnie
2 łyżki Ghee
Sól do smaku

Proces przygotowania:

Krok 1
Wsyp 2/3 szklanki ryżu i 1/3 szklanki moong dal do miski, umyj fasolkę w wodzie 3-4 razy, odcedź i przenieś do szybkowaru (pojemność 3-5 litrów). 

2 krok
Dodaj kurkumę w proszku, 1 łyżeczkę oleju, 3½ szklanki wody i soli. Dobrze wymieszaj i spróbuj  w razie potrzeby dodaj więcej soli. Jeśli lubisz bardzo miękkie khichdi (jak gruby sos), dodaj 4 szklanki wody. Zamknij pokrywkę szybkowaru i gotuj dla 4 gwizdków (1 gwizdek na wysokim ogniu i pozostałe 3 gwizdy na średnim ogniu). 

3 krok
Wyłącz płomień i pozwól ciśnienie pary spadnie naturalnie. Zajmie to około 8-10 minut. Jeśli nie zaczekasz i natychmiast otworzysz pokrywkę, khichdi może pozostać niegotowane. Ostrożnie otwórz pokrywkę, dodaj ghee i dobrze wymieszaj. 


3. Chana masala czyli wegetariańskie danie curry z cieciorką 



Składniki:

2 szklanki ugotowanej wcześniej cieciorki ewentualnie cieciorki w puszczce
2 cebule posiekane 
3 pomidory (należy zmiksować w blenderze)
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru
   gotowany ryż basmati, 
   świeża kolendra
 2 łyżki / 30 ml oleju do smażenia
 5 łyżeczek startego świeżgo imbiru
1½ łyżeczki soli
 2  łyżeczki kolendry (przyprawy)
1-1½ łyżeczki ostrego chili
4 łyżeczki kuminu 
1½ łyżeczki kurkumy
 2 łyżeczki garam masala 
100 gram jogurtu greckiego



Proces przygotowania:

Krok1
Podgrzej olej/oliwę w garnku o grubym dnie. Na małym ogniu, często mieszając  podsmaż cebulę aż prawie się zeszkli.
Krok 2
Dodaj posiekany czosnek i starty imbir. Smaż aż cebula całkiem się zeszkli.
Dodaj wszystkie przyprawy i dobrze wymieszaj. Smaż na małym ogniu przez kilka minut często mieszając by przyprawy się nie przypaliły.
Krok 3
Dodaj pomidory wcześniej zmiksowane oraz jogurt grecki. Mieszaj przez 3 minuty. 
Krok 4
Dodaj cieciorkę, sól i około 100-200 ml wody. Gotuj bez przykryca na wolnym ogniu przez 20-30 minut aż sos zgęstnieje.








Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,