Przejdź do głównej zawartości

Indie, podstawowe informacje, blog o Indiach
Wycieczka indywidualna Indie
W zaśnieżonych górach Himalajów rozległych pustyniach Jaisalmer, błyszczących miastach i dziewiczych plażach Goa Indie są jednym z najpiękniejszych krajów świata. A jeśli nie są jeszcze na twojej liście, powinny być. Jeśli myślisz o planowaniu podróży do Indii, oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć:

Indie są krajem o wielu klimatach
ale w większości są gorące. Spakuj przewiewne, luźne ubranie, które przykrywają ręce i nogi, zwłaszcza przez kilka dni, podczas których planujesz odwiedzić świątynie lub inne miejsca kultu religijnego.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupami zostaw pustą połowę walizki. Jedna wizyta na targu  w sklepach sprawi, że życzysz sobie przywieźć kolejną walizkę tylko po to, by zabrać do domu przyprawy, tekstylia, odzież oraz wyroby ręczne.

Przed zwiedzaniem aplikuj krem ​oraz załóż kapelusz z rondem, spakuj tylko aparat, telefon, portfel, paszport i małą butelkę wody. Nawet zwykłe przedmioty, takie jak kosmetyki, papierosy, jedzenie i długopisy mogą być uważane za kontrabandę w większości atrakcji turystycznych i jeśli je przywieziesz będziesz musiał je wyrzucić.

Wystarczy wiza elektroniczna
Ubieganie się o elektroniczną wizę turystyczną jest łatwe. Odwiedzający Indie potrzebują co najmniej dwóch pustych stron w paszporcie, a paszporty muszą być ważne przez co najmniej sześć miesięcy od daty przyjazdu. Informacje wizowe znajdziesz w linku 


Jedzenie w Indiach jest zróżnicowane w zależności od stanu
Odkrywanie smaków Indii jest trochę podobne do przeniesienia kubków smakowych do czwartego wymiaru. Myślisz, że wcześniej jadłeś curry, ale nigdy nie spożywałeś takiego curry. Każdy z 29 stanów Indii ma wiele kuchni i złożonych smaków z różnymi składnikami. Na północy znajdziesz bogate mięsiste gulasze, a na południu znajdziesz pikantne wegetariańskie curry. Warto dodać, iż większość potraw indyjskich to dania wegetariańskie oraz wegańskie, co jest związane z religią - Hinduizmem. Z dań mięsnych najbardziej popularne są dania z kurczakiem lub baraniną. Na południu w stanie Goa czy Kerala można zamówić przepyszne dania rybne lub z owocami morza. Więcej o danich indyjkich a linku:


Belly Delhi
Wielu podróżników z Indii doświadcza pewnego rodzaju dyskomfortu trawiennego (potocznie zwanego „Belly Delhi”). Przed podróżą udaj się do lokalnego sklepu ze zdrową żywnością, aby zaopatrzyć się w ekstrakt z nasion grejpfruta, probiotyk i inne witaminy wzmacniające odporność. Kiedy już będziesz w Indiach, trzymaj się zasady „obieraj, gotuj lub zostaw”, jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa. Właściciele sklepów i mieszkańcy nieuchronnie zapraszają na filiżankę herbaty lub posiłek, ale ty po prostu grzecznie odmawiaj. Wszystkie posiłki powinny być spożywane w restauracjach i hotelach, ale jeśli jesteś poważnym fanatykiem street foodów trzymaj się smażonych potraw gotowanych we wrzącym gorącym oleju. Więcej o jedzeniu typu street food w linku:


Wskazówka poufna: wbrew powszechnemu przekonaniu,  toalety są łatwe do znalezienia.  Toalety kucane są powszechne, ale większość toalet publicznych na lotniskach, przystankach, restauracjach i atrakcjach turystycznych będzie miała obie opcje.

Odwiedzanie Indii może być bolesne
W miastach i miejscach turystycznych zobaczysz ludzi (nawet małe dzieci) proszących o pieniądze. Jeśli zdecydujesz się dać bądź dyskretny. Jeśli nie, bądź uprzejmy, ale stanowczy, w przeciwnym razie możesz czuć się nękany. Jeśli chcesz pomóc znajdź organizację charytatywną, która przekaże darowiznę.

Luksusowy pobyt w hotelu jest wart swej ceny
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, Indie oferują jedne z najlepszych na świecie luksusowych hoteli podczas w których będziesz miał okazje poczuć klimat czasów Maharadżów. Jednak nie musisz być królem, aby godnie podróżować. W Indiach można znaleźć również wiele hoteli 3 * lub pensjonatów z przyzwoitą obsługą oraz pokojami z klimatyzacją. Przed rezerwacją rekomendowane jest przeczytanie recenzji gości na temat danego hotelu. Jeśli ktoś chce postawić na troszkę więcej luksusu może zdecydować się na hotele klasy 4*. Podstawowy (ale luksusowy) pokój w 5-gwiazdkowym hotelu w mieście (jak Oberoi Mumbai) kosztuje w niektórych przypadkach poniżej 200 USD. Kultowe pałacowe kurorty takie jak Oberoi Rajvilas i Taj Lake Pałacu są nieco droższe, ale otoczenie, obsługa i jedzenie są niespotykane nigdzie indziej na świecie. W Agra Oberoi Amarvilas to komfortowa oaza po intensywnym dniu zwiedzania Taj Mahal. Jeśli łączysz wysokiej klasy hotele z hotelami o niskiej lub średniej klasie, pamiętaj, aby zostawić luksusowe miejsca na koniec pobytu. Możesz też wybrać opcję spędzenia swojego urlopu w niekonwencjonalny sposób u rodziny indyjskiej 
Większość odwiedzających Indie będzie chciała zobaczyć więcej niż tylko miasto, do którego przylatują. Mumbaj i Delhi są świetnym wprowadzeniem do kraju, ale jest jeszcze wiele do zobaczenia. Podróż pociągiem może być ekscytująca, ale bądź przygotowany na chaos na stacji kolejowej oraz opóźnienia. Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej celów podróży w stosunkowo krótkim czasie najlepszą opcją jest wynajęcie samochodu z kierowcą Indie oraz podróż samolotem na dłuższych trasach. Wynajmij samochód z kierowcą Indie korzystając z jednej ze znanych lokalnych firm tranportowych lub agencji podróży. Wynajem samochodu z kierowcą Indie to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią komfort i bezpieczeństwo oraz nie przepadają za czekaniem w kolejkach na lokalny transportem czy opóźnionym pociągiem, zwłaszcza jeśli przylecieliśmy do Indii tylko na 2 tygodnie. Dodatkowo kierowca często pełni funkcję przewodnika, który doskonale zna lokalne atrakcje, doradzi odpowiednią restaurację oraz pokaże ciekawe miejsca na trasie. Więcej o zaletach podróży samochodem z kierowcą indie w linkuNa dłuższych trasach doskonale sprawdza się samolot. Loty krajowe rezerwowane z wyprzedzeniem nie muszą być drogie. Polecane linie lotnicze to Indigo, Spice jet.

Przejazd pociągiem
Jest rekomendowany na ciekawych i malowniczych odcinkach lub w miejscach, gdzie stan dróg pozostawia dużo do życzenia. Przykładowe malownicze trasy pociągiem to Kalka – Shimla, Kanyakumari – Mahabaliburam czy Jalpaiguri do Darjeling. Pamiętajmy, że bilety na pociąg należy zakupić z wyprzedzeniem (nawet kilkumiesięcznymnajlepiej przez Internet lub lokalne biuro podróży. Przykładowe trasy w linku 
http://www.paylesstoursindia.pl/india-tourist-places/pociagindyjski

Zawsze staraj się zorganizować transfery lotniskowe z wyprzedzeniem przez hotel, zwłaszcza podczas pierwszej nocy w Indiach.

Wskazówka poufna: jeśli pomysł poruszania się po Indiach jest trudny istnieją lokalne firmy turystyczne, które oferują wycieczki indywidualne oraz grupowe z ustalonymi kreatywnymi planami podróży i niestandardowymi trasami. Zadbają o wszystkie transfery lotniskowe, zakwaterowanie, atrakcje, abyś mógł skupić się na odkrywaniu nowego kraju. Polecane biuro turystyczne to http://www.paylesstoursindia.pl/  , gdzie zatrudnieni są Polacy.


 Wycieczka indywidualna Indie.
Jeśli to twój pierwszy raz w Indach nie próbuj wszystkiego się dowidzieć. Indie są wyjątkowe jak nigdzie indziej na świecie, a przy odrobinie planowania i elastyczności będziesz w stanie zaplanować fantastyczną podróż.

https://www.paylesstoursindiablog.com/2019/05/zapytaj-kogos-kto-by-w-indiach-ta-osoba.html

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,