Przejdź do głównej zawartości

ABC Kuchni indyjskiej, blog o Indiach


Kuchnia indyjska, co zamówić, przykładowe manu z restauracji indyjskiej, blog o Indiach
Jaka jest kuchnia indyjska?

Kuchnia indyjska ze względu na fakt, że większość społeczeństwa nie jada mięsa słynie ze smacznych, aromatycznych dań wegetariańskich i wegańskich. Wiele restauracji w Indiach to restauracje pure veg co oznacza wyłącznie wegetariańskie, ​​w takim miejscu nie będziemy mogli kupić mięsa, ryb ani jajek. Obok wegan i wegetarian w Indiach mieszka też wiele różnych grup religijnych (Muzułmanie, Sikhowie, Buddyści) oraz mniej restrykcyjnych w tym temacie Hindusów którzy jedzą  dania z drobiu i baraninę, dlatego tego typu dania można zamówić w wielu restauracjach indyjskich.  Trzeba pamiętać, iż kuchnia indyjska różni się w zależności od stanu czy regionu, na przykład na północy domninują dania typu masala (rodzaj gulaszu) wraz z wyborem chlebów indyjskich, z kolei na południu dominuje kuchnia z warzyw strączkowych z dodatkiem mleka kokosowego. Na północy jada się więcej mięsa, z kolei na południu więcej ryb.  Na południu serwuje się danie na liściu bananowca, na północy dominują okrągłe metalowe talerze. To co łączy wszystkie kuchnie regionalne są z pewnością przyprawy. Najbardziej popularne przyprawy używane w kuchni indyjskiej to: kurkuma, kolendra, kumin, chili, gałka muszkatałowa, cynamon, imbir, kardamon, kozieradka i goździki. Potrawy indyjskie są przygotowywane zgodnie z zasadami medycyny ajurwedyjskiej, dlatego korzystanie z bogactwa przypraw nie jest przypadkowe. Przyprawy mają działanie antybakteryjne, antyrakowe oraz antyseptyczne. 

Czym jest wegetarianizm w Indiach?

Wegetarianizm w Indiach  jest odmianą weganizmu i polega na niejedzeniu mięsa, ryb i jajek. Taka odmiana weganizmu dotyczy około 45 % społeczeństwa wyznania Hinduizmu.  Pozostali Hindusi okazjonalnie lub w określone dni spożywają dania z kurczaka lub baraniny, ryby oraz jajka.  Stosują oni inne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa. Trzeba pamiętać, iż w Indiach mieszkają również dżiniści, którzy unika nie tylko mięsa, ale także warzyw korzeniowych, aby uniknąć zniszczenia całej rośliny, co jest postrzegane jako forma przemocy w teologii dżinizmu.

Co zamówić w restauracji indyjskiej?

Będąc po raz pierwszy w restauracji indyjskiej zasugerowałabym spróbowanie potraw z soczewicy, tj. w menu (dal tadka, dal makhani) lub ciecierzycy (chana masala) wraz z ryżem basmati z indyjskim chlebem Nan (nan z czosnkiem - nan czosnku, zwykły nan lub cheese nan z serem ) lub tańszą wersją chlebka nan - Chapati lub Roti. Warto zamówić również biryani w wersji veg lub chicken biryani czyli ryż basmati z warzywami czy kurczakiem z przyprawami i ziołami serwowane z indyjskim jogurtem.


chana masala


Biryani


Dania z serem paneer

Zdecydowanie warto spróbować potraw z indyjskim serem paneer, np. w menu panner tikka (danie z pieca tandoor), palak paneer (szpinak i ser), matar paneer (groszek i ser) .


Co to masala? 

Większość indyjskich potraw będzie nazywała się masala, na przykład veg masala lub chicken masala, są to dania z warzywami lub mięsem (kurczak, baranina) w gęstym, aromatycznym pikantnym i sosie z przyprawami oraz ziołami. Może nazwać masale przyprawionym gulaszem warzywnym lub mięsnym. Takie rodzaje potraw należy jeść z chapatti/ roti lub chlebem nan i ryżem basmati.                                                                           Veg masala


nan z czosnkiem

Dania mięsne w Indiach

Dania mięsne występujące w Indiach to przede wszystkim dania z kurczaka, baraniny, ryb i owoców morza (południe Indi, Goa). Z dań mięsnych z kurczakiem większość zamawia: Tandoori chicken, butter chicken, chicken biryani (ryż z kawałkami kurczaka z przyprawami) , kofta (szaszłyk z mielonego mięsa), chili chicken czy chicken masala.


tandoori chicken

Dania z ziemniakami

Jeśli ktoś chce spróbować dania z ziemniakami, polecam Jeera Aloo (ziemniaki z kuminem) lub aloo palak (szpinak i ziemniaki).
jeera alooCo na indyjskie śniadanie?

Na typowe indyjskie śniadanie warto zamówić  placek o nazwie aloo paratha z warzywami takimi jak kalafior (gobi paratha), ziemniaki (alu paratha) spożywany z dahai/curd (rodzaj jogurtu) i kwaśnymi i pikantnymi piklami - mango pickle (marynowane mango lub inne warzywa i owoce).

Śnidanie na południu to placki ze sfermentowanej mąki ryżowej z sosem sambar (pikantny sos z tamaryndowca i soczewicy). Dodatkiem jest kokosowy chutney.

Można zamówić również dosę czyli cieński placek z warzywami wraz z wyborem sosów.
dosa

idli

ParathaNapoje 

Ponadto koniecznie wypróbuj indyjskiej herbaty z mlekiem i przyprawami o nazwie ćaj i owocowe lassi czyli mango lassi lub banana lassi. W niektórych miejscach możesz zamówić wodę kokosową.

Jeśli chodzi o alkohole to najpopularniejsze jest piwo Kingfisher oraz whisky (Royal stag, Blender pride, Bagpiper). W Indiach piją też rum,na przykład Old monk, Bacardi.

Wino jest bardzo drogie i należy do rzadkości, a wódka nie jest tak populara.
Potrawy z pieca tandori

Jeśli chcesz uniknąć masala pikantnych potraw w gęstym sosie można zamówić potrawy z pieca tandoor, tj. chleb tanduri nan, tanduri chicken lub paneer tikka.tandoori chicken
                   


Chińskie dania w wersji indyjskiej

Warto również spróbować indyjskiej wersji chińskich potraw, tj. makaron z warzywami (veg noodles lub hakka noodles) makaron z kurczakiem (chicken noodles) - to pyszne i niezbyt pikantne dania z makaronem, lub dania veg manchurian- klopsiki z warzywami bez sosu lub wersja z sosem (gravy) veg manchurian.

veg chow-main

Koniecznie spróbuj 

Będąc w Indiach, koniecznie spróbuj THALI - duża taca z zestawem małych miseczek pełnych indyjskich potraw. Thali składa się z ryżu, indyjskiego chleba, różnych masal, jogurtu , sałatki warzywnej i czasami czegoś słodkiego. Na południu można spotkać Fish Thali.


thali w Bombaju
A co z zupami 

Zupy w Indiach nie są bardzo popularne, ale możesz spróbować pikantnej zupy manchow soup, mniej pikantnej zupy pomidorowej lub zupy kukurydzianej.

Najbardziej popularne zupy to
  • Manchow Soup z Kuchni chińskiej
  • Mixed Vegetable Clear Soup -zupa warzywna 
  • Cream Of Tomato Soup, Indian Style -pomidorowa
  • Makai Shorba, Thick Corn Soup - zupa gęsta kukurydziana
  • Bottle Gourd and Onion Soup - zupa z tykwy
  • Lemon and Coriander Soup - zupa cytrynowa z kolendrą

Indyjskie jedzenie typu street food 

Jedzenie uliczne street food w Indiach na naszym blogu w linku poniżej

Indyjskie fast foody lub Indyjskie street food
https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/04/indyjskie-fast-foody-w-tej-czesci-bloga.html

Przykładowe menu z restauracji w Indiach ponizej:
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede