Przejdź do głównej zawartości

Krowy w Indiach, czy rzeczywiście święte? blog o Indiach


 Krowy w Indiach i mitologii hinduskiej 

Indie są domem dla największej populacji zwierząt gospodarskich na świecie, w tym oczywiście świętych krów. Faktem jest, iż krowa w Indiach jest postrzegana jako zwierzę niezwykle szanowane oraz w 20 stanach obowiązuje zakaz ich uboju, a za nielegalny ubój grozi kara pozbawienia wolności, w niektórych stanach nawet do 10 lat oraz kara grzywny. W Indiach restauracje McDonald's jako jedyne na świecie sprzedają wegetariańskie burgery czy wersję z kurczakiem. W pismach Hinduizmu krowa jest związana z bóstwem Prythwi, czyli matkę wszystkich istot żywych lub Kryszną, który było pasterzem krów. Krowa w mitologii hinduskiej przeprowadza ludzi po śmierci przez rzekę aż do niebios. Z kolei byk Nandi jest transportem boga Śiwy. Rogi krowy Kamnhenu symbolizują bogów, cztery nogi krowy-starożytne pisma hinduskie lub „Wedy”, wymiona-cztery cele życia, w tym bogactwo materialne, pragnienie, prawość i zbawienie.
Shiva i jego transport NandiŚwięte krowy w Indiach

Można więc spotkać krowy w Indiach w wielu miejscach takich jak świątynie, plaże, mosty, drogi, a także ulice i uliczki dużych miast takich jak Delhi czy Mumbaj. W Goa krowy na plażach stanowią atrakcję turytyczną i przypominają, iż Goa to wciąż jednak Indie. Krowy są niewątpliwie atrakcją turystyczną oraz wielu z nas nie wyobraża sobie Indii bez krowy czy zdjęcia z krową.Istnieją organizacje takie jak „Gau Rakshak” czy „Gau Rakshak Dal Haryana, "Serve cows", które szczególnie troszczą się o krowy nazywając te zwierzęta boskimi  istotami walcząc o ich prawa i ochronę, inne organizacje zajmują się też udzielaniem pomocy choremu lub poszkodowanemu bydłu - "People for Cattle in India' (PFCI). W wielu miejscach w Indiach sprzedawany jest mocz krowi, który jest stosowany jako lekarstwo na problemy z anemią, skórą czy na choroby nowotworowe. Z odchodów krowy, na przykład robi się mydła na problemy skórne czy repelenty na owady, czy też wykorzystuje się placki krowie przez ludność wiejską do rozpalania ognisk. Rząd zaczął również tworzyć schroniska dla krów oraz hostele dla krów 'cow hostels' w wielu miastach indyjskich w celu ich ochrony.
 Czy krowy w Indiach rzeczywiście takie święte, kontrast INDII 

Istnieje jednak pewna kwestia, która nie do końca godzi się z tym, co się powszechnie o krowach mówi oraz myśli. Można powiedzieć jest to kolejny kontrast INDII.

Skąd bezpańskie bydło na ulicach miast ?


Najprościej można byłoby rzec TII czyli  "This is India". 


Mianowicie, w ciągu ostatnich kilku lat dużo mówi się o bezpańskim bydle powodującym wypadki na ulicach miast. Niektóre z tych zwierząt również wyglądają na niedożywione żywiąc się śmieciami i resztkami rzuconymi na ulice miast, żyją na łasce ludzi, którzy je kochają i troszą się o nie przynosząc trawę czy chlebki ćapati. 

Bezpańskie bydło pada ofiarą wypadków na drogach, a także na torach kolejowych nie mówiąc już, iż powoduje wypadki oraz chaos na ulichach oraz drogach. Powodem takiego stanu rzeczy w większości przypadków są rolnicy, którzy pozbywają się pezproduktywnego bydła pozostawiając je na ulicy, czyli na przykład krowy przestały dawać mleko, a rolnicy nie mają pieniędzy na ich utrzymanie. 

Istnieje również tradycja w Indiach Anna Pratha, według tej tradycji ludzie pozostawiają krowy na ulicach miast w nadziei, iż te zajdą w ciążę i wrócą do ich gospodarstw. Zwolennicy tradycji myślą, więc iż postępują zgodnie z tradycją, a ich działania są usprawiedliwione. Kolejną przyczyną wielu krów i bydła na ulicach miast jest zakaz ich uboju.         
 Indie trzecim na świecie eksporterem wołowiny

Z roku na rok jednak rośnie liczba bydła nielegalnie transportowanego do krajów takich jak Bangladesz czy Birma w celu ich uboju lub stanów indyjskich, gdzie zakaz nie obowiązuje (Zachodni Bengal).  Indie są też trzecim na świecie eksporterem wołowiny. Powodem tego stanu rzeczy jest uznanie mięsa bawoła wodnego (gatunek bawoła) za wołowinę. Około 90 procent mięsa eksportowanego za granicę pochodzi właśnie z tych zwierząt.Kwestia uregulowania kwestii ochrony oraz opieki krów powinna zostać uregulowania przez Rząd, chociażby z tak błahego powodu, jak postrzeganie tych zwierząt jako święte. Rząd powinien zając się tworzeniem odpowiedniej infrastruktury dla tych zwierząt, a nie tylko spychać problem na dalszy plan lub udawać, iż nie istnieje. Z roku na rok jednak widzę coraz mniej ilość bydła na ulicach większych miast oraz jest budowana też większa ilość schronisk dla krów i innych zwierząt, więc jest szansa, że sytuacja tych zwierząt znacznie się poprawi. Póki co pocieszającą rzeczą jest fakt, iż wciąż jest wielu ludzi w Indiach, którzy rzeczywiście troszczą się o krowy i nie traktuje ich wyłącznie jako żródło pożywienia. 

Moja kolekcja zdjęć krów: Cows on the beach in Goa:Krowy na ulicach Delhi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,