Przejdź do głównej zawartości

Agra - przewodnik, blog o Indiach


Agra miasto Taj Mahal i okolice

Położone w Uttar Pradesh, północno-indyjskim stanie, Agra jest jednym z najchętniej odwedzanych  miast na mapie turystycznej Indii. W odległości 203 km od Delhi, Agra jest domem jednego z siedmiu cudów świata - Taj Mahal, który jest ściśle związany z Imperium Mogołów, szczególnie z Shah Jahanem, który odegrał ważną rolę w podnoszeniu niektórych najbardziej atrakcyjnych zabytków na świecie.  Taj Mahal -  jest to oczywiście dla większości atrakcja numer 1, która nie powinna zostać pominięta podczas zwiedzania Indii. Jest to tez najbardziej znana budowla na świecie kojarzona z Indiami znajdująca się na liście Cudów świata.

Czy rzeczywiście warta zobaczenia?

Z mojego punktu widzenia jest to miejsce mimo dużej ilości turystów na swój sposób wyjątkowe. Wynika to z faktu, iż mauzoleum poprostu olśniewa swym pięknym zwłasza jeśli zwiedzamy go o wschodzie lub zachodzie słońca. Taj mahal zmienia kolory w zależności od światła, np. o poranku  ma różowawy odcień, w południe lekko żółty, mlecznobiały, wieczorem, a wieczorem złoty. Dodatkowo w całości  zdobiony jest półszlachetnymi oraz szlachetnymi kamieniamy w białym najwyższej jakości marmurze z miasta Makrana oddalonego około 370 km od Agry skąd został transportowany do budowy tego wykwintnego dzieła sztuki.
Taj Mahal to także architektoniczny fenomen jeśli chodzi o zachowanie zasad absolutnej symetrii czy doskonałości. Spacerując w kierunku budowli mamy wrażenie iluzji odległości. 
Gdy wchodzisz przez główną bramę jest majestatyczny oraz dość blisko, natomiast gdy zaczynasz iść dalej Taj Mahal kurczy się w swoich rozmiarach. Dokładnie odwrotnie jak byśmy mogli się spodziewać.

To niezwykłe dzieło sztuki zbudowane przez cesarza Mogołów Szah Jehana w XVI wieku leży nad brzegiem rzeki Yamuny w Agrze i nie jest pałacem, ani świątynią tylko mauzoleum wykonanym ku pamięci Królowej Mumtaz ukochanej żony cesarza Shahjehana. Ten pomnik miłości jest jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych zabytków na świecie. Wybudowny w 1648  kosztem 32 milionów rupii. Taj Mahal jest jednym z najdroższych zabytków miłości zbudowanych przez człowieka na ziemi. Ceszrz Szach Jehan nakazał konstrukcję tego pięknego mauzoleum po śmierci swojej  ukochanej żony, która umarła przy porodzie 14 dziecka.Taj Mahal jest więc najbardziej znanym dowodem miłości na  świecie.

Co jeszcze zobaczyć będąc w Agrze,mieście znanym z Taj mahal

- Agra Red Fort - Budynek wojskowy zbudowany przez Akbara w 1565 roku, wykonany z czerwonego piaskowca. Agra fort został częściowo przekształcony w pałac za panowania Szah Jehana. Fort znajduje się na liście UNESCO i jest znacznie bardziej okazały i lepiej utrzymany niż ten w Delhi. Warto odwiedzić ten obiekt z przewodnikiem, który opowie ciekawe historie oraz wskaże miejsca w forcie, taki jak łaźnię królowej czyli pałac luster, perłowy meczet,harem, system naturalnej klimatyzacji, salę telefoniczną:), więzienie Szah Jehana, który spędził ostatnie lata swojego życia w komnacie więziennej na terenie fortu skazany przez swojego własnego syna, skąd rozpościera się przy dobrej pogodzie przepiękny widok na Tak Mahal. Przewodnik wskaże również wpływy architektury hinduskiej na terenie fortu oraz wskaże symbole Hinduistyczne. 

- Groboiec Itmad-Ud-Daulah - należy do ojca Nur Jahan, Ghias-ud-Din Beg. Był Wajirem lub Głównym Ministrem Cesarza Jehangir. Grobowiec może nie być tak atrakcyjny jak Taj, ale architektura i rzeźby przedstawiają kunszt artystyczny.

- Sikandra - W odległości czterech kilometrów znajduje się mauzoleum Akbara. Sam Akbar rozpoczął budowę tego pięknego pomnika. Hinduskie, chrześcijańskie, islamskie, buddyjskie oraz dżinijskie motywy są przedstawione w architekturze budowli.   

Fatehpur Sikri - "miasto widmo" opuszczone z powodu braku wody; położone zaledwie 37 km od Agry, zbudowane w czasach rządów cesarza Mogołów Akbara wykonane głównie w czerwonego piaskowca. Niedobór wody zmusił Akbara do opuszczenia miasta, który zaplanował i zbudował miasto jako stolicę Państwa Mogolskiego.Jeśli szukasz zaufanego lokalnego biura podróży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie wyjazd indywidualny lub grupowy zapraszam na stronę naszego polsko indyjskiego biura podróży www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,