Przejdź do głównej zawartości

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik 

Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach


W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych. 


 Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple).


Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru, smogu, przeludnienia, ciągłego ruchu ulicznego, nie wspominając o korkach. Pomimo wszystkich niedogodności jakie możesz napotkać w tak wielkim mieście jak Bombaj, naprawdę warto tu pobyć co najmniej 2 dni lub dłużej zwiedzając i powoli zakochując się w tym niesamowitym miejscu.

Miasto jest niezwykłe z kilku powodów, które zamierzam określić, umieszczając zdjęcia i filmy

Mumbaj co zobaczyć?

1 powód, Kontrasty miasta Bombaj
Mumbaj to miasto, które najbardziej pokazuje kontrasty Indii , które to można dostrzec nawet z lądującego samolotu.


Bardzo wysokie wieżowce, drapacze chmur, brytyjski urok XIX wieku obok prostych chatek i rozrastających się slumsów, które zajmują 7% całkowitej powierzchni miasta.
Warto dodać, że ceny nieruchomości w Bombaju znajdują się na liście dziesięciu najdroższych na świecie. Ludzie, którzy chcą zakupić nieruchomość w Bombaju są zmuszeni albo zapłacić ogromną sumę pieniędzy za zakup lub wynajem mieszkania w jednym z wieżowców, spróbować wynająć tańsze zakwaterowanie, dojeżdżać do pracy z odległych przedmieść, co zajmuje dużo czasu szczególnie w godzinach szczytu lub zamieszkać w jednej z prostych chatek w okolicy slumsów.

2 powód, Postkolonializm w Mumbaju
W Bombaju można bez wątpienia poczuć atmosferę czasów kolonialnych z czasów brytyjskich. Istnieje wiele dobrze utrzymanych zabytków, budynków i domów, dzięki czemu dzielnica Colaba jest jedną z najbardziej klimatycznych na świecie. Możesz znaleźć miejsca takie jak:


Brama do Indii

Słynny i nadal używany dworzec kolejowy zwany dawniej Victoria StationWieża zegarowa Uniwersytetu w Mumbaju (Chhatrapati Shivaji Terminus)Hotel Taj Mahal

3, Niesamowita lokalizacja miasta Bombaj
Miasto nazywa się miastem siedmiu wysp połączonych ze sobą łańcuchem mostów. Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu nad Morzem Arabskim. Widok na morze można szczególnie podziwiać na słynnej długiej promenadzie Marine Drive mającej 3,6 km. Są tu też również niesamowite mosty, które sprawiają, że jazda samochodem jest niezapomnianym przeżyciem. Jeden ze słynnych mostów nazywa się Bandra – Worli Sea Link, który jest mostem łączącym Bandra na zachodnich przedmieściach z południową częścią miasta, uważaną za serce miasta.4, Atmosfera i ludzie w Bombaju
Atmosfera miasta jest naprawdę wyjątkowa i nie można jej porównać do żadnego miasta na świecie. Jest to związane z wyżej wymienioną lokalizacją, widocznym kontrastem i ludźmi. Ludzie są tu naprawdę przyjaźni, wyjątkowo wyluzowani i tolerancyjni. Należy pamiętać, że miasto ma około 22 milionów mieszkańców i nieustający ruch, gęstość  zaludnienia 21000 na km2 i jest niezwykle wielokulturowe. Oprócz większości Hindusów żyją tu od lat muzułmanie, Żydzi, chrześcijanie, Dżiniści, Buddyści, Sikhowie i największa na świecie populacja Zoroastrian, która wynosi około 75000 osób (połowę światowej populacji).5, Jedzenie w Bombaju
Próbowanie pysznych potraw w Bombaju jest rzeczą, której nie powinniśmy przegapić. W mieście znajduje się zarówno szeroka gama restauracji kuchni  swiata, jak i przyuliczne stragany z niedrogimi indyjskimi fast foodami. Możesz wybrać słynny bar i restaurację przy ulicy Colaba opisaną w słynnej książce Shantaram - kawiarnia Leopold, napić się herbaty w słynnym 5-gwiazdkowym hotelu Taj z widokiem na Bramę do Indii. Możesz po prostu wybrać się na słynny veg burger Mumbai o nazwie Vada Pao lub zjeść thali w jednym z indyjskich punktów fast food lub stoisk.

6, Odwiedź Dobi ghat czyli pralnie w Bombaju
Nie pomiń zwiedzania słynnej pralni w Bombaju zwanej Dobi ghat. Jedna z najbardziej znanych pralni znajduje się obok stacji kolejowej Mahalaxmi i można ją łatwo zobaczyć z mostu na estakadzie stacji Mahalaxmi. Setki ubrań z całego Bombaju są prane, szorowane, farbowane i wybiele właśnie tutaj w łańcuchu setek korytarzy. Niektóre z nich są wyposażone w pralki i suszarki, ale większość ubrań jest po prostu prana ręcznie.


Krótki filmik z Dobi ghat
7, Odwiedź największe azjatyckie slumsy Dharavi w Bombaju

Lokalna wycieczka po slumsach Dharavi lub po prostu zwiedzanie okolicy slumsów z lokalnym przewodnikiem to niezapomniane przeżycie, które zmieni wój punkt widzenia i myślenie o tym miejscu. Wbrew powszechnemu przekonaniu slumsy w Bombaju to nie miejsce skrajnej nędzy i rozpaczy, ale miejsce tysięcy manufaktur produkcyjnych przynoszących roczny dochód w wysokości około 1 miliarda dolarów. 
Spacerując po slumsach Dharavi można zobaczyć  ludzi pracujących w branżch jak tekstylia, recykling,gastronomia, ceramika, piekarnie i wiele innych.

Naprawdę trudno jest tu znaleźć tak zwanych żebraków, bezrobocie wynosi zaledwie 10 procent, a wskaźnik wykształcenia około 80 procent.  Ludzie może nie mieszkają w drogich mieszkaniach ze wszystkimi udogodnieniami, ale widać, że mają dostęp do podstawowych udogodnień, są nawet lokalne szkoły, miejsca kultu, sklepy i stragany z jedzeniem. W wielu miejscach można dostrzec śmiejące się dzieci biegające i grające w krykieta, a także osoby pracujące we różnych branżach w mniejszych lub większych manufakturach.

Można powiedzieć, że pominięcie takiego miejsca jak Dharavi slums może oznaczać utratę szansy na zobaczenie prawdziwej twarzy tego miejsca, którą można nazwać miastem w mieście. Jeśli chcesz zobaczyć jedne z największych slumsów na świecie wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem prowadzoną przez lokalne biuro podróży lub wybierz niezawodnego kierowcę z Mumbaju, który zna realia okolicy. W biurze podróży Paylesstoursindia organizujemy na życzenie zwiedzanie slumsów Dharavi z kierowcą z Mumbaju.


8, Świątynie skalne na liście UNESCO, Jaskinie Kanheri
W całym Bombaju są setki jaskiń buddyjskich i hinduskich. Najbardziej znane znajdują się na wyspie Elephanta, gdzie można dostać się łodzią z  The Gates of India. Jaskinie na liście UNESCO zostały zbudowane między V a IX wiekiem. Pozostałe znajdują się w Parku Narodowym Gandhi w liczbie 109 małych jaskiń medytacyjnych.

9, Zakupy w Bombaju
Odwiedź takie miejsca jak  Chor Bazar, gdzie można znaleźć wszelkiego rodzaju sklepy z antykami. Jeśli chcesz kupić markowe i naprawdę niedrogie ubrania możesz udać się do Bazaru Andheri. Możesz także wybrać się  w stronę Colaba Causeway, aby odwiedzić różne butiki lub po prostu kupić tekstylia na przyulicznych stoiskach. Inną znaną ulicą jest Crawford Market i Zaverri Bazar, jeśli jesteś zainteresowany zakupem biżuterii.

10, Życie nocne, Mumbaj nocą
Jeśli znajdziesz energię na dalsze zwiedzanie miasta Mumbaj koniecznie zostaw ją na wieczór. Mumbaj w nocy  to miasto niezwykle klimatyczne dzięki oświetleniu, wciąż bardzo żywe i mające niezwykły urok. Możesz oczywiście wybrać się na wycieczkę po pubach, klubach i barach Mumbaju poznając życie nocne miasta i ich mieszkańców, tańcząc przy brzmieniach indyjskiej muzyki, poznając lokalsów czy próbując indyjskich potraw. 


Możesz też wybrać opcję bardziej ekonomiczną czyli wybrać się na relaksacyjną przechadzkę lub przejażdżke po znanych miejscach w Bombaju. Konieczne odwiedź Marine Drive, Dworzec Victoria Station oraz okolice Gates of India z hotelem Taj. Możesz wybrać się na jedną ze znanych plaż typu Juhu beach lub Chowpatty beach w celu obserwacji życia ludności lokalnej i próbując lokalnych smakołyków czyli Indian street food.


Blog o Indiach


Lokalne biuro podróży www.paylesstoursindia.plKomentarze

  1. Ciekway wpis, który zachęca do podróży do Indii, a z pewnością do odwiedzenia Mumbaju

    OdpowiedzUsuń
  2. Bombaj jest extra na 2 dni pobytu i spokojnego zwiedzania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede