Skip to main content

Świątynia szczurów w Indiach, blog o Indiach
Świątynia Szczurów w Indiach - Karni Mata Temple, blog o IndiachŚwiątynia Karni Mata miejsce, które niewątpliwie wzbudza kontrowersje zwłaszcza wśród turystów z zachodu ze względu na charkter przeznaczenia miejsca i stworzenia w niej mieszkające. Karni Mata (czyli awatar wojowniczej boginii Durgi) popularnie znana również jako „Świątynia Szczurów” to miejsce położone ok. 30 km od miasteczka Bikaner blisko granicy z Pakistanem mające około 600 lat. Mówi się, że w  świątyni mieszka od 25 tysięcy szczurów. Ludzie przyjeżdżają w celu złożenia im hołdu, gdyż szczury uważane są za wyjątkowe, można powiedzieć święte a związane jest to z dwoma legendami. 
wejście do świątyni szczurów

Pierwsza legenda mówi  iż bóg Laxman, który był pasierbem Karni Maty po tym jak utopił się w stawie reinkarnował się do szczura wraz z wszystkimi dziećmi Karni Mata. Była to łaska boga Jamy po tym jak Karni Mata poprosiła boga o przywrócenie Laxmana do  życia.


Inna legenda mówi, iż szczury  przed reinkarnacją to żołnierze armii, którzy popełnili niegdyś grzech dezercji. Nie zostali oni zabici, lecz Mata Karni zamieniła ich w szczury, które od tamtego mometu służa świątyni.


Świątynia Karni Mata jest również godna uwagi ze względu na architekturę, na którą wpłynął styl budownictwa Mughal. Piękna świątynia ozdobiona jest fantastyczną marmurową fasadą i marmurowymi rzeźbami, które dodatkowo dodają uroku temu miejscu. Chociaż cała koncepcja tej świątyni może wydawać się niektórym obrzydliwa lub dziwna, jest to jednak wyjątkowe doświadczenie i jest czymś, czego nie można przegapić. Większość szczurów jest spokojna i przejedzona pokaremem przynoszonym przez pielgrzymów. Jedynymi osobami bez pokarmu dla szczurów, to turyści z zachodu, którzy z kolei są zaabsorbowani robieniem photek i widać, że robią co mogą, aby przypadkiem ich nie zdepnąć. Wchodzimy do środka na boso lub z nakładkami na stopy, co ułatwia turystom nieindyjskim przełamanie strachu czy obrzydzenia.


Dzielenie się jedzeniem, które zostały zjedzone przez szczury, takie jak mleko i zboża, jest uważane za „prasad” i mówi się, że przynosi szczęście. 

W świątyni przebywa kilka białych szczurów, więc  przypadkiem jest spotkanie białego szczura, uważa się, że to Karni Mata i jej synowie, którzy są reinkarnowani do  szczurów. Zobaczenie białego szczura uważa się za niezwykle pomyślne, a ludzie nawołują je oferując słodycze.Warto wspomnieć, iż przypadkowe nadepnięcie jednego z małych mieszkańców świątyni może skutkować koniecznością ufundowania złotego lub srebrnego posągu.
ołtarzyk w świątyni szczurów


Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,