Przejdź do głównej zawartości

Świątynia szczurów w Indiach, blog o Indiach
Świątynia Szczurów w Indiach - Karni Mata Temple, blog o IndiachŚwiątynia Karni Mata miejsce, które niewątpliwie wzbudza kontrowersje zwłaszcza wśród turystów z zachodu ze względu na charkter przeznaczenia miejsca i stworzenia w niej mieszkające. Karni Mata (czyli awatar wojowniczej boginii Durgi) popularnie znana również jako „Świątynia Szczurów” to miejsce położone ok. 30 km od miasteczka Bikaner blisko granicy z Pakistanem mające około 600 lat. Mówi się, że w  świątyni mieszka od 25 tysięcy szczurów. Ludzie przyjeżdżają w celu złożenia im hołdu, gdyż szczury uważane są za wyjątkowe, można powiedzieć święte a związane jest to z dwoma legendami. 
wejście do świątyni szczurów

Pierwsza legenda mówi  iż bóg Laxman, który był pasierbem Karni Maty po tym jak utopił się w stawie reinkarnował się do szczura wraz z wszystkimi dziećmi Karni Mata. Była to łaska boga Jamy po tym jak Karni Mata poprosiła boga o przywrócenie Laxmana do  życia.


Inna legenda mówi, iż szczury  przed reinkarnacją to żołnierze armii, którzy popełnili niegdyś grzech dezercji. Nie zostali oni zabici, lecz Mata Karni zamieniła ich w szczury, które od tamtego mometu służa świątyni.


Świątynia Karni Mata jest również godna uwagi ze względu na architekturę, na którą wpłynął styl budownictwa Mughal. Piękna świątynia ozdobiona jest fantastyczną marmurową fasadą i marmurowymi rzeźbami, które dodatkowo dodają uroku temu miejscu. Chociaż cała koncepcja tej świątyni może wydawać się niektórym obrzydliwa lub dziwna, jest to jednak wyjątkowe doświadczenie i jest czymś, czego nie można przegapić. Większość szczurów jest spokojna i przejedzona pokaremem przynoszonym przez pielgrzymów. Jedynymi osobami bez pokarmu dla szczurów, to turyści z zachodu, którzy z kolei są zaabsorbowani robieniem photek i widać, że robią co mogą, aby przypadkiem ich nie zdepnąć. Wchodzimy do środka na boso lub z nakładkami na stopy, co ułatwia turystom nieindyjskim przełamanie strachu czy obrzydzenia.


Dzielenie się jedzeniem, które zostały zjedzone przez szczury, takie jak mleko i zboża, jest uważane za „prasad” i mówi się, że przynosi szczęście. 

W świątyni przebywa kilka białych szczurów, więc  przypadkiem jest spotkanie białego szczura, uważa się, że to Karni Mata i jej synowie, którzy są reinkarnowani do  szczurów. Zobaczenie białego szczura uważa się za niezwykle pomyślne, a ludzie nawołują je oferując słodycze.Warto wspomnieć, iż przypadkowe nadepnięcie jednego z małych mieszkańców świątyni może skutkować koniecznością ufundowania złotego lub srebrnego posągu.
ołtarzyk w świątyni szczurów


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede