Przejdź do głównej zawartości

Rajski rejs po rozlewiskach Kerali, blog o Indiach

Rozlewiska Kerali czy cud natury i niezapomniany, rajski rejs życia, blog o IndiachW tym poście pragnę przyblić Was do atmosfery, która panuje na łodzi podczas rajskiego rejsu po jedynych na świecie rozlewiskach Kerali - Kerala backwaters. Rozlewiska Kerali niewątpliwie cud natury na który składa się  sieć  lagun i jezior leżących równolegle do wybrzeża Morza Arabskiego, a także kanałów, rzek tworzących labirynt rozległy na  900 km.

Housboat w Kerali 

Jeśli wybieracie się właśnie w te strony nie zapomnijcie o spędzeniu przynajmniej jednej nocy na łodzi podczas wspaniałego i jedynego w swoim rodzaju rejsie z noclegiem wraz z wszystkimi udogodnieniami, osobistą obsługą i kucharzem, który rozpieszcza swoich gości daniami z owoców morza oraz przekąskami kuchni Keralskiej. Możesz wynająć łódź mieszkalną w Alleppey i z tego miejsca zostaniesz zabrany do różnych rozlewisk, takich jak Kumarakum, Kottayam lub Alukadavum. Najlepszą opcją na 1 noc  jest wybór trasy Allpazuha oraz Kumarakum, gdyż połączenie tych dwóch kierunków da Ci możliwość zobaczenia rezerwatu ptaków, luksusowych hoteli, na trasie Kumarakum jest też mniej łodzi i jest spokojniej. Dystans, jaki pokonuje łódź wynosi około 40 lub 50 km każdego dnia. Na każdej łodzi mieszkalnej znajduje się co najmniej jeden pokój, a także łazienka i jadalnia, w której serwowane są dania szefa kuchni. Wszystkie pokoje są klimatyzowane i gustownie urządzone, a na niektórych bardziej luksusowych łodziach można znaleźć wannę jacuzzi. Jeśli jesteś w grupie, możesz wynająć większą łódź dwupoziomową  z kilkoma sypialniami dla każdej pary.
 Wykonanie łodzi w Kerali 

Łodzie czy tkzw Houseboat są ekologiczne, co oznacza, że do ich budowy wykorzystywane są przyjazne dla środowiska i łatwo dostępne materiały, takie jak włókna kokosowe, tyczki bambusowe, liny, maty bambusow drzewa chlebowca, drewno palmowe. Łódź jest wykonana przez wiązanie  desek z drewna za pomocą włókna kokosowego.
Czego się spodziewać na łodzi?

Podczas rejsu będziecie mieli okazję nie tylko zrelaksować się obserwując przepiękną przyrodę Kerali, ptactwo, okoliczne wsie, łowiących rybaków oraz ludność lokalną,  ale także spróbować dań wykonanych przez Kucharza łodzi, zapisać się na masaż ajurwedyjski podczas postojów,  łowić ryby, a także podziwiać przepiękny zachód i wschód słońca. Wszystkie łodzie muszą zacumować na postój  na noc o godzinie 17.30, aby nie przeszkadzać łowiącym rybakom. Jest to postój, podczas którego zjecie kolację przyrządzona przez kucharza łodzi oraz spędzicie noc. Podczas postoju można zejść z łodzi i przejść się po okolicach robiąc zdjęcia polom ryżowym, lokalnej ludności i idyllicznym okolicom.Czy warto wynająć łódź w Kerali?

Chociaż za atrakcę spędzenia 1 nocy na łodzi zapłacimy znaczniej więcej niż za nocleg w średniej klasy hotelu, to zdecydowanie atrakcja jest warta swej ceny. Mamy do wybory zarówno łodzie z jedną sypialnią, ale także z wieloma sypialniami idealne dla grupy. Ceny zależą od ilości osób, standardu łodzi, ilości posiłków oraz dodatkowych udogodnień i wahają się między ok.200 USD, a 400 USD za dobę (łódź z 2 sypialniami).Wynajmując łódź mieszkalną, dokładnie sprawdź recenzje i  opis dotyczący łodzi (co jest zawarte w cenie itp.), aby uniknąć rozczarowania, ponieważ niektóre z nich są w naprawdę złym stanie. Myślę,że warto zapłacić trochę więcej i  wybrać łódź o podwyższonym standardzie. W końcu takich rejs zdarza się tylko raz w życiu! Rejs zazwyczaj zaczyna się w godzinach południowych ok. 12 lunchem na łodzi  i kończy o godzinie 9.00 śniadaniem w stylu Kerala style.Wspomnienia z pobytu są naprawdę przyjemne, niewątpliwie warte swojej ceny i sprawiają, że pokochasz Indie oraz Kerale jeszcze bardziej. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede