Przejdź do głównej zawartości

Jaipur co zobaczyć? Blog o Indiach


Jaipur - różowe miasto z setką zabytków


znane również jako Różowe Miasto najbardziej kolorowego stanu Radżastan, stolica tego stanu absolutnie warta odwiedzin zwłaszcza jeśli lądujemy w Delhi i mamy w planch odwiedzić ciekawe miasta w nie tak dużej odległości. Miasto jest oddalone 280 km od stolicy Indii i ma bardzo dużo do zaoferowania pod względem kulturowym, architektonicznym, rozrywki, zakupów oraz atrakcji. Jest to również miasto, które należy do tkzw. Złotego trójkąta obok Delhi oraz miasta Taj Mahal Agry.Miasto zostało założone w 1727 roku przez jednego z największych królów klanu Kachhawaha Sawai Jai Singha. Miasto, które jet najczęściej wybierane spośród złotego trójkąta na turystycznej mapie Indii zostało zbudowane w różowym kolorze na cześć wizyty  księcia Walii w 1876 r. Jest ono godne uwagi wśród pre-nowoczesnych indyjskich miast pod względem szerokości i regularności ulic.Jaipur, którego kultura jest tak kolorowa jak jego zabytki  słynie z wielu słynnych targów i festiwali. Festiwal słoni (Holi- hinduski festiwal kolorów), targi Sitla Mata i targi Chaksu; podczas tych wydarzeń można podziwiać różne kolory Indii.
Atrakcje w Jaipur:
Jaipur oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym forty, pałace, muzea i świątynie. Najważniejsze zabytki i miejsca to:
Hawa Mahal:
Ten Mahal był w zasadzie używany jako zasłona przez królewskie damy dworu, aby obserwować życie toczące się na ulicach. Jest to jedna z najbardziej popularnych, popularnych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Jaipur. Budowla ma prawie 1000 okienek i została wzniesiona w 1799 r.City Palace:
City Palace jest jednym z najwspanialszych przykładów połączenia architektury Mughal i Rajput. Część pałacu jest obecnie wykorzystywana jako muzeum, które posiada ogromny zbiór broni, dywanów, kostiumów z Mughal oraz miniatur Rajasthani, a takżerzadkich manuskryptów z tamtych czasów. Na terenie obiektu znajduje się również aktualny dom rodziny Królewskiej.


Jantar Mantar:
Zbudowany w 1718 roku przez Sawai Jai Singh, Jantar Mantar to kolejny wspaniały obiekt  do odwiedzenia. Obserwatorium Jantar Mantar jest jednym z pięciu obserwatoriów zbudowanych przez króla, który sam był astronomem. Obserwatorium zostało zbudowane z kamienia i marmuru, aby obserować  gwiazdy i planety.


Fort Bursztynowy:
Położony 10 km od miasta Jaipur w miasteczku Amber, jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście. Jest to kompleks pałacowy, w którym znajduje się sztuczne jezioro. Usytuowany w południowej części miasteczka Amber, fort słynie z połączenia hinduskiej i muzułmańskiej architektury i oferuje przejażdżki słoniami od miasta aż po pałacu.
Fort Jaigarh:
Fort Jaigarh oferuje wspaniałe widoki na przedgórze pasma Aravalli, a także takie atrakcje jak ogromne podziemne zbiorniki wodne. Ten fort znajduje się na wzgórzach nad kompleksem Bursztynowego Pałacu. Można podziwiać tam największe rzekomo działo na świecie.Galta Ji - znana jeko świątynia małp znajdująca się na przedmieścich Jaipur. Jest to urokliwe miejsce położone wśród wzgórz, z którego roztacza się widok na miasto. Teren tłumnie zamieszkiwany przez wiele gatunków małp. Warto zwiedzić tam świątyne poświęcone  różnym bogom, z których najważniejszy jest bóg małp Hanuman. Znajdują się tam również zbiorniki z "świętą" wodą, w której Hindusi zażywają oczyszczających kąpieli.Gaitor tombs - Grobowce Króli, na terenie obiektu znajdują się przepięknie wykonane grobowce Królewskie dynastii rządzącej w Jaipur. Miejce bardzo spokojne i niekomercyjne, doskonałe na odpoczynek po zwiedzaniu miasta.Pałac na wodzie - w języku hindi Jal Mahal, była to niegdyś letnia rezydencja Maharadźy. Aktualnie ten ciekawy pałac jest pustym budynkiem, ale w przyszłość ma zostać przekształcony na luksusowy hotel. Pałacu nie można zwiedzać od środka, natomiast można zrobić zdjęcie z odległości. Miejsce warte przystanku w drodze do Fortu Amber.

Dodatkowe atrakcje Jaipur to fort Nahargarh, muzeum Albert Hall,  świątynia z połyskujące marmuru Birla Mandir oraz ogrody królewskie Sisodia Rani ka Bagh Maharani gardens. Warto spędzić w Jaipur minmum 2 dni, ale tak naprawdę można tu spędzić nawet kilka dni nie nudząc się i odkrywając miasto i jego atrakcje.Nie można oczywiście zapomnieć o zakupach, które w tym miejscu niewątpliwie warto zrobić. Polecam kupno tekstylii, antyków, ceramiki, biżuterii, marmurów oraz pamiątek z wyjątkowego stanu Rajasthan. Jaipur słynie z techniki barwienia tkanin drewnianym stemplami z użyciem naturalnych barwników.Dodatkowo  musicie koniecznie spędzić chociaż jedną noc w jednym z zabytkowych hoteli w stylu haveli lub rezydencji Maharadży, których w mieście nie brakuje,a  wyglądają jak na zdjęciach poniżej


Wiele z nich oferuje zakwaterowanie w bardzo przystępnuch cenach.

Oprócz oczywiście stylowych i jednynych w swoim rodzaju hoteli mamy też szerg restauracji z muzyką Radżąstani i pokazami tańca. Doskonała opcja dla osób lubiących rozrywkę, taniec, dla tych z was chcących poznać zwyczaje tego kolorowego i niewzykłego stanu oraz spędzić miło czas bawiąc się przy egzotycznych rytmach i brzmieniach bębnów.
Jeśli szukasz zaufanego lokalnego biura podróży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie wyjazd indywidualny lub grupowy zapraszam na stronę naszego polsko indyjskiego biura podróży www.paylesstoursindia.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede