Skip to main content

Indie, jak się mieszka w Delhi, blog o Indiach
W dzisiejszym poście chciałam przedstawić najważniejsze aspekty mieszkania w tak ogromnym mieście jak Delhi czyli stolicy Indii.

Osobiście mieszkałem tam ciągiem przez około 3 lata i aktualnie jest to miasta, do które często przyjeżdżam w celach zawodowych, ale również prywatnych po przeprowadzeniu się do miejsca znacznie spokojniejszego czyli stanu Goa. Link do opisu plusów oraz minusów
 https://www.paylesstoursindiablog.com/2018/06/goa-opis-stanu.html

1. Zróżnicowanie kulturowe oraz lekcja tolerancji

Mieszkając w tak kosmopolitycznym i ogromnym mieście jak Delhi z pewnością daje możliwość poznania ludzi pochodzących z różnych krajów, ale także wielu wyznań i kultur; w mieście z ogromnym zagęszczeniem ludzi na metr kwadratowy trzeba nauczyć się bycia cierpliwym, tolerancyjnym oraz wyrozumiałym nawet jeśli wiele rzeczy może wydać nam się być dziwaczne i nielogiczne. Próby zmiany świata nie są dobrym podejściem i zazwyczaj kończą się porażką. W Indiach w walce ze światem stań po stronie swiata. Jeśli chcemy tu zdobyć przychylność ludzi i zrozumieć funkcjonowanie tej ogromnej aglomeracji musimy zacząć funkcjonować podobnie i wyzbyć się kontekstu europejskiego. Musimy odłożyć na półkę europejski sposób postrzegania rzeczywistości czyli przyzwyczaić się do panującego na ulicach chaosu, ciągłego hałasu klaksonów, bezpańskich zwierząt na ulicach, braku jakichkolwiek zasad drogowych, odmiennego klimatu i różnorodności kulturowej oraz wyznaniowej. W Delhi oprócz Hindusów, mieszkają Muzułmananie, Buddyści, Sikhowie, uchodźcy tybetańscy, a także niezliczona ilość innych wyznań. Mieszkając w tak ogromnym mieście z pewnością nauczysz się prawdziwej tolerancji, poszerzysz horyzonty oraz wyjdziesz poza ramamy kultury europejskiej. Poznając ludzi różnych kultur i środowisk odwiedzając liczne miejsca wiary poszerzysz wiedzę na temat religii świata oraz zaczniesz patrzeć na  świat globalnie biorąc pod uwagę wiele punktów widzenia. 
Dodatkowo nauczysz się gotowania w stylu indyjskim i dowiesz się dużo o tajnikach kuchni indyjskiej i być może przejdziesz na dietę wegetariańską. 
Mieszkanie w Delhi spowoduje, że nabędziesz umiejętność poruszania się w ogromnej aglomeracji korzystając z przeróżnych środków transportu od tuk tukow, taxi aż do metra. Podróżując po mieście wejdziesz w wiele interakcji z ludźmi, poznasz wiele ciekawych osobowości, a także nauczysz się eliminować i rozmawiać z tymi, którzy nie koniecznie mają dobre intencje. 2.Kilka faktów na temat Delhi, które dla Europejczyków są mega dziwne oraz, do ktrych musisz się przyzwyczaić jeśli tu mieszkasz

1. Zostałam prawie wyrzucona z wynajmowanego mieszkanie po tym jak usmażyłam jajka. Właścicielka poczuła zapach i zrobiła awanturę. Duży procent Hinduistów nie je oprócz mięsa również jajek!  Wtedy myślałam, że tylko mięsa ...:) Do tego najważniejszą kwestią przed podpisaniem umowy najmu było pytanie czy jestem wega? Odpowiedziałam tak, gdyż w naszym kraju jedzenie jajek na diecie wega jest ok. Niestety niekoniecznie w Indiach :)

2. Hałas klaksonów jest normą! i służy w Indiach jako informator w stylu Jestem na drodze. Chcąc poruszać się po indyjskich drogach musimy nauczyć się ich używać.

3. W wielu miejscach będziemy oszukiwani tylko dlatego, że jasny kolor skóry oznacza nieograniczone zasoby pieniędzy. Musimy więc nauczyć się targowania oraz koniecznie należy zrobić rekonesans w cenach. Osobiście lubiłam chodzić do centrów handlowych,gdzie ceny były klarowne tkzw. fixed prices.

4. Brak chodników w wielu miejscach może być przeszkodą, gdyż w Indiach poruszanie się na własnych nogach jest kojarzone z byciem ubogim. Jeśliby chcesz iść na spacer idź do parku, jeśli będziesz poruszać się po chaotycznych drogach zaczepki od strony kierowców są normą. Na szczęście nie brakuje parków i jest centrum New Delhi.

5. Mieszkania, hotele bez okien
Wiele mieszkań i pokojów hotelowych w Delhi to lokale bez okien, z małymi okienkami lub oknami wychodzące na klatkę schodową. Panuje w nich ciemność i czai się depresja.:) Mieszkańcy Indii są do tego typu zabudowań przyzwyczajeni i nie widzą w tym nic złego. Są też oczywiście mieszkania w oknami, jednak trzeba się troszkę naszukać i zawyczaj zapłacić za wynajem troszkę więcej.

7. Późne posiłki. Większość spożywa najważniejszy posilek w godzinach późnowieczornych. Śniadanie jest lekkie, lunch dość obfity, a kolacja najbardziej obfita. Trzeba również przyzwyczaić się do jedzenia prawą ręką i często nie przy stole. 

8. Brak papieru toaletowgo i kucane toalety. W Indiach wiele toalet jest wciąż kucanych oraz zamiast papieru jest albo wiaderko lub w lepszych toaletach słuchawka bidetowa. W sklepach i aptekach oczywiście można kupić papier toaletowy, ale może nawet po głębszej analizie ich sposób jest bardziej higieniczny.

9. Alkohol dostępny tylko w sklepach wine and beer shop otwartch do godziny 22.00. Alkohol jest również drogi, ceny win powalają. Czasem podczas ważniejszych wydarzeń typu wybory lub święta wprowadzana jest prohibicja.

10. Zabawa w klubach i barach w Delhi jest bardzo droga. Życie nocne w Delhi jest droższe niż w wielu klubach w Polsce. Trzeba się przygotować na duży wydatek jeśli pragniemy zabawić się w klubach i barach miasta Delhi. Do cen alkoholi oraz jedzenia doliczany jest również niezrozumiały dla nas podatek. 

11. Ceny niektórych produktów zwłaszcza  produktów importowanych są droższe niż w Polsce, na przykład ceny ryb, mięsa, serów, makaronów, niektórych słodyczy, win, produktów sanitarnych. 

12. Musimy przyzwyczaić się również do odległości, gdyż wszystko w Delhi jest oddalone od siebie o kilka km, a podróż w korkach zajmuje dużo czasu. Czasem najlepszą opcją jest korzystanie z Delijskiego metra. 

13. Klimat w Delhi należy do bardzo skomplikowych, zimy są dość chłodne i temperatury spadają nawet w nocy do 0, a lata są mega gorące z temperaturą powyżej 45 stopni. W Indiach nie ma centralnego ogrzewania, więc zimą wieczorne i nocne temperatury mogą być uciążliwe. Można używać piecyka lub zakupić klimatyzację z opcją grzania. Dodatkowo mamy porę monsunowa, która trwa średnio 3 miesiące.

14. Zanieczyszczenie powietrza. Jest to główny powód, dla którego wyprowadziłam się z tego fascynującego miasta. Wiele osób cierpi z tego powodu na różne choroby układu oddechowego, a także są okresy smogu kiedy odwołują loty, zamykają szkoły i całe miasto jest "komorą gazową".

Na szczeście w Delhi jest też kilka mega rzeczy, które powodują,  że chcesz tu  zostać troszkę dłużej.  Oprócz wspomnianej na początku różnorodności kulturowej i wyznaniowej, które nauczą Ciebie prawdziwej tolerancji oraz poszerzą horyzonty są to:


1. Niezliczona liczba zabytków oraz parków

Mimo tego, iż miasto Delhi jest skupiskiem ogromnych mas ludzkich jest tu też miejsce na zieleń. W tak dużym mieście mamy około 25 parków. Oprócz parków są tu też oczywiście ciekawe zabytki, świątynie oraz grobowce, meczety, forty. Przewodnik po Delhi w linku

https://www.paylesstoursindiablog.com/2018/06/delhi-informacje-co-zwiedzic.html


3. Jedzenie w restauracjach oraz street food

Jedzenie w Delhi to raj dla miłośników kuchni. Są tu niezliczone restauracje indyjskie z przepysznym jedzeniem, ale także Delhi słynie z jedzenia ulicznego
https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/kuchnia-indyjska-ze-wzgledu-na-fakt-ze.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/04/indyjskie-fast-foody-w-tej-czesci-bloga.html


4. Zakupy

Delhi to również raj dla osób kochających zakupy. Można kupić tu wszystko od markowych ubrań, indyjskich ubrań, antyków, kolonialnych mebli, kosmetyków ajurwedyjkich itp. 

5. Festiwale  i wydarzenie kulturowe


W Delhi co roku organizowane są przeróżne ciekawe festiwale i wydarzenia związane z bogatą kulturą.  Są to takie eventy jak bardzo widowiskowa parada w  Dzień Republiki 26 stycznia, ale także festiwale takie jak na przykład na rok 2020 (wiele festiwali odwołanych z powodu koronawirusa).

 • The Grub Fest – 1st-3rd Nov 2020
 • NASVI Street Food Festival – 25-29 Dec 2019
 • Asian Hawkers Market – Nov 2020
 • Great Indian Food Festival – Jan 2020
 • The Palate Fest – Feb/Nov 2020
 • London Market – 1st April 2020
 • Wedding Asia – 22nd-25th Nov 2020
 • Dastkar Nature Bazaar – TBA
 • Dastkar Asia Bazaar – Nov 2020
 • The Fairytale’ss – 28th April 2020
 • New Delhi World Book Fair – Nov 2020
 • The Delhi Flower Show – Feb 2020
 • Qutub Festival – Nov 2020
 • Comic Con Delhi
 • Delhi International Jazz Festival – Sep 2020
 • Kite Flying Festival – Jan 2020
 • International Mango Festival – July 2020
 • Lil Flea Delhi Edition – Feb 2020
 • Horn-Ok-Please Street Food Festival – Nov 2020Jak widzicie, życie w Delhi nie jest łatwe, ale pomimo wszystkich niedogodności, naprawdę warto tu zamieszkać, przynajmniej przez jakiś czas, aby zdobyć ciekawe doświadczenie, poznać prawdziwe Indie, obalić stereotypy i poszerzyć wiedzę na temat kraju. Jeśli dobrze się przygotujesz, znajdziesz fajne mieszkanie z oknami :),  a może masz tu kilku zaufanych przyjaciół, którzy mogą być idealnymi lokalnymi przewodnikami, życie w Delhi powinno być naprawdę interesującym doświadczeniem.

Comments

Popular posts from this blog

Who are Aghori Babas? Controversial and mysterious monks or maybe dreadful Neckrophiles?

Aghori Baba In India, one can come across countless different denominations and sects, as well as the associated with them monks called Sadhus or Babas, who usually play the role of holy men or gurus.                                    One of the most mysterious communities in India is Aghori Baba (in Hindi Aghori means h orrible, frightful, hateful: also vile, filthy, disgusting, loathsome  ) or members of a small sect (we speak of the number of several hundred followers) who belong to the ascetic tantric movement. They are associated with posthumous rituals and cremation. Most of Aghori Baba live in cremation sites and cemeteries. They can also be found in Varanasi, where smeared with human ashes and a human skull in their hand are sometimes noticed on the ghats in Varanasi or Pasupaniath in Nepal.                                                                                    Aghora's Faith Aghoris are worshipers of Shiva deity, mainly the avatar of Bhairawa -  the form of th

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Mumbaj, co zobaczyć? Blog o Indiach

Mumbaj, co zobaczyć, przewodnik  Niesamowite miasto o wielu obliczach, blog o Indiach, blog o Indiach W tym poście chciałabym podzielić się moim osobistym doświadczeniem z wielu wizyt w Mumbaju - największym mieście w Indiach i 12 najbogatszym na świecie, znanym również jako Bombaj. Jest to jendo z moich ulubionych miast w Indiach, do którego zawsze  przylatuje z uśmiechem i nutką ekscytacji zazwyczaj  w celu pracy czyli oprowadzenia wycieczek, odwiedzin przyjaciół czy też załatwienia spraw urzędowych.   Nazwa miasta została zmieniona na Mumbai w 1995 r. ze względu na fakt, że poprzednia nazwa Bombaj była kojarzona z brytyjskim kolonializmem. Aktualna nazwa wywodzi się od boginii Mumby (awatar  żony Shivy Parvati), która jest patronką miasta i w południowej części miata znajduje się nawet świątynia poświęcona owej bogini (Bhuleswar, Maumba Devi temple). Panuje powszechne przekonanie, że duże miasta powinny być pomijane z powodu nieustającego hałasu i gwaru,