Przejdź do głównej zawartości

Pushkar perła Radżastanu. Atrakcje miasteczka Pushkar, przewodnik po Pushkar


Pushkar to jedno z niepozornych małych miasteczek w Indiach, znane ze swojej duchowości jako miejsce pielgrzymek zarówno dla Hindusów, jak i Sikhów. Jest tutaj 500 świątyń poświęconych różnym bogom i jedyna w swoim rodzaju świątynia Brahmy, która każdego dnia przyciąga tysiące wiernych i turystów. Uważa się, że Puszkar jest świętym miastem, dlatego zabronione jest  tu spożywanie potraw niewegetariańskich, picie alkoholu czy całowanie w miejscach publicznych:) Pushkar słynie również z corocznych targów Camel Festival, które odbywają się na przełomie października i listopada (data co roku wyznaczana przez astrologów), ta data jest uważana za najlepszy czas na zwiedzanie Pushkar, jednak poza tym miasteczko wita turystów przez cały rok i ma wiele do zaoferowania, więc jeśli planujesz zwiedzić Rajasthan, Pushkar powinien być uwzględniony w twoim planie podróży.

Nazwa Pushkar oznacza kwiat lotosu, zgodnie z bardzo interesującą legendą miasto powstało z kwiatu lotosu, który został upuszczony przez Brahmę. W rzeczywistości jeziora w Pushkar nie można pominąć  podczas wizyty w miasteczku. Możesz tu zrobić naprawdę piękne zdjęcia Ghatów, które otaczają jezioro, a także malowniczych wzgórz.

Atrakcje Pushkar:


1. Spacer po mieście z kilkoma przystankami, aby zwiedzić lokalne świątynie i poczuć specyficzy klimat miasteczka, takie jak: Gurudwara - świątynia Sikhów zwana Gurudwara Sahib, świątynię Brahmy, która podobno jest jedyna tak ważna w Indiach; możesz odwiedzić świątynię Brahmy wieczorem, aby wziąć udział w  wieczornym arti. Następną świątynią jest Savitri temple na szczycie wzgórza. Możesz dotrzeć tam pieszo, albo wjechać kolejką linową, która zabierze Cię prosto na szczyt. Z świątyni Savitri roztacza się przepiękny widok na całe miasteczko oraz jezioro.Dlaczego w Indiach jest tylko jedna tak ważna świątynia Brahmy

Wiąże się to głównie z legendą i klątwą, którą żona Brahmy Savitri rzuciła na Brahme. Rozgniewana bogini przeklęła go, iż nigdy nie będzie czczony w żadnym innym miejscu poza Pushkar kiedy spóźniła się na ceremonię zwaną yajna po tym jak zobaczyła, iż  Brahma zdążył już poślubić inną boginię - Gayatri. Innym powodem mniejszej popularności Brahmy jest fakt, że jest to Bóg narodzin i stworzenia, nie lękają się go tak jak innych bogów (Shiva). Hindusi wolą zadowolić i innych bogów dla  zaspokojenia różnych potrzeb oraz, aby zabiegać o ich względy, w konsekwencji inni bogowie stali się ich ulubionymi. Rywalizacja o dominację zaczęła degradować Brahmę, dlatego Brahma stał się mniej popularny. Jednak, ludzie, którzy czczą go od czasów starożytnych, otrzymają od niego błogosławieństwo.

2. Jedną z największych atrakcji Pushkar jest spontaniczne lokalne zwiedzanie związane z zakupami. Jest tu wiele kolorowych straganów z rękodziełem, odzieżą, biżuterią i pamiątkami. Obok nich znajdują się  restauracje lub bary na dachu z widokiem na jezioro z wakacyjną atmosferą oraz stoiska, w których można zamówić wegetariański posiłek. Pamiętaj, że kupowanie mięsa lub alkoholu w większości miejsc jest zabronione. Jednak, w niektórych miejscach można spróbować słynnego bhang lassi. Polecam takie restauracje, jak restauracja  Garden Raju Terrace lub kawiarnia Laughing Buddha.

3.Kolejną rzeczą, której nie należy pomijać, jest wieczorna ceremonia Aarti zwana Varag ghat. (Latem zaczyna się zwykle ok. 19, zimą około 18). Podczas tej ceremonii słychać śpiewy, dzwonki dochodzące z różnych stron ghatów i poczuć zapachy kadzideł oraz róż. Zostaniesz przeniesiony do innego świata i poczujesz prawdziwego ducha miasta, podziwiającego piękno olśniewającego wieczoru nad jeziorem Pushkar.

4.Nie zapomnij wybrać się na spacer nad jezioro, gdzie można podziwiać piękny zachód słońca. Jezioro Pushkar ma 52 Ghaty. Uważa się również, że święte jezioro ma moce lecznicze i oczyszczające. Pielgrzymka dla Hindusów jest często uważana za niekompletną bez  kąpieli w jeziorze. Zanurzenie się w wodach świętych w przeddzień Kartik Poornima (podczas targów wielbłądów) jest uważane za pomyślne. Spędź chociaż jeden wieczór na ghatach Pushkar słuchając muzyki dochodzącej z różnych stron - kawiarni i świątyń granej przez wielu przypadkowych muzyków w pobliżu jeziora. Obserwuj, jak jezioro zmienia kolory z niebieskiego na  czerwony i wreszcie ginie w blasku nocy. 


5. Jeśli masz więcej czasu, możesz pozostać tutaj trochę dłużej i spróbować lokalnych atrakcji takich jak jazda na rowerze czy skuterem po okolicach czy jazda konno, lot balonem nad miasteczkiem. Jedną z popularnych atrakcji w Pushkar jest nocleg na pustyni połączony z pokazem tańców i przejażdżką na wielbłądzie - camel safari. Podczas takiej atrakcji można dowiedzieć się więcej o życiu miejscowej ludności, miło spędzić czas i cieszyć się pięknym widokiem na pustynię podczas zachodu i wschodu słońca.Jeśli nie planujesz nocy na pustyni w żadnym innym miejscu Camel safari w Pushkar będzie jak najbardziej rekomendowny.


6.Jeśli planujesz odwiedzić Puszkar około października lub listopada, możesz spróbować  odwiedzić coroczne targi Camel Pushkar, które obejmują kupno i sprzedaż wielbłądów i innych zwierząt. Wszystkie wielbłądy są wypielęgnowane i udekorowane, aby móc wziąć udział w zawodach piękności lub sportu. Istnieją również lokalne konkursy ludzi i zwierząt, takie jak na przykład konkurs na najdłuższe wąsy. Możesz zobaczyć też wielu tancerzy, muzyków, którzy pokazują swoje umiejętności podczas tego niesamowitego festiwalu. Podczas pełni księżyca w miesiącu hinduskim Kartik, tysiące wielbicieli przybywają do Pushkar, aby zanurzyć się w wodach świętego jeziora Pushkar. Atmosfera tego miejsca podczas tej nocy jest po prostu niesamowita i niezapomniana. Warto spędzić noc na pustynnym  pod gołym niebem, co jest jedną z atrakcji turystycznych podczas targów Puszkar związaną z pokazami muzyki ludowej i degustacją tradycyjnego jedzenia.

Podsumowując, jeśli jesteś w Indiach i planujesz odwiedzić kilka ważnych i interesujących miejsc, Pushkar powinien zdecydowanie znaleźć się na twojej liście. Wystarczy zarezerwować przyzwoite zakwaterowanie na 1 lub 2 noce w zależności od budżetu, najlepiej w jednej z zabytkowych hoteli w zielonej okolicy w pobliżu centrum miasta i cieszyć się wyjątkowymi atrakcjami miasta Pushkar wraz   z lokalnym zwiedzaniem. Odpoczniesz od hałasu i ruchu ulicznego Indii i odpoczniesz przez chwilę, zanim wyruszysz do następnej indyjskiej destynacji.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede