Przejdź do głównej zawartości

Indie informacje przed wyjazdem, środki ostrożności, pieniądze, jedzenie itp.

Informacje przed wyjazdem do Indii

 Informacje wizowe w linku
https://www.paylesstoursindiablog.com/search?q=wiza

Środki ostrożności, pieniądze
Indie to kraj przyjazny turystom, jednakże jak wszędzie trzeba zachować środki ostrożności, znać podstawy kultury Indii oraz respektować tutejsze zwyczaje szczególnie podczas zwiedzania miejsc świętych dla Indusów. 
Pieniądze, karty kredytowe, dokumenty i wartościowe rzeczy najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu (w pasie zakładanym na biodra lub torebce noszonej na szyi). W miejscach zatłoczonych należy zachować wzmożoną uwagę oraz nie eksponować publicznie gotówki. Warto mieć również ze sobą drobne rupie indyjskie przy dokonywaniu zakupów. W niektórych hotelach można przechowywać pieniądze, dokumenty w sejfach hotelowych. W pociągach i autobusach istnieje zwyczaj przywiązywania swoich pakunków, toreb do siedzeń. Przy zakupach na bazarze powinniśmy się targować, a przy płatności kartą obserwować i sprawdzić transakcje, to samo tyczy się płatności za towary gotówką. Najlepiej uzgodnić cenę  przed zakupem, aby później uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz oszustw.
Dress code przede wszystkim odnosi się niestety do kobiet. Kobiety w podróży po Indiach powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednią garderobę, aby nie zwracać zbytnio uwagi i narażać się tym samym na komentarze czy zaczepki. Bardzo dobry strojem dla  jest tunika oraz spodnie typu legginsy/indyjskie lungi lub po prostu długie zwiewne spodnie oraz t-shirt. 

Warto też wspomnieć o miejscowych oszustach oraz oraz popularnych azjatyckich przekrętach, które czyhają na naiwnych turystów. Chodzi tu głównie o nieuczciwych naganiaczy  w miejscach turystycznych, oszustwa finansowe, sprzedaż rzeczy po znacznie zawyżonych cenach, oszustwa związane z wynajęciem lokalnego transportu, popularne przekręty wśród żebrujących dzieci oraz  te związane z zakupem biletów na pociąg.  W celu uniknięcia takich sytuacji najlepiej zrobić rekonesans przed wylotem do Indii dotyczący cen usług, wynajmu transportu szczególnie jeśli przylatujemy do Indii bez wcześniejszych rezerwacji  i planujemy zaaranżować wszystko na miejscu. Można również dokonać rezerwacji transportu czy hotelu jakiś czas przed wylotem do Indii korzystając usług lokalnych firm trasportowych czy zaufanych agencji turystycznych http://www.paylesstoursindia.pl/ Za ich pośrednictwem możecie wypożyczyć samochód z kierowcą,  wynająć przwodników lokalnych, zakupić bilety lotnicze czy dokonać rezerwacji hotelowej. Dzięki tej opcji zaoszczędzicie  czas i nerwy oraz będziecie się czuć bezpiecznie skupiając uwagę wyłączniu na zwiedzaniu i odkrywaniu Indii. Pierwsza opcja wymaga czasu, asertywności, wiedzy oraz doświdczenia i wciąż nie będziemy mieli pewności czy  nie zostaniemy oszukani. Natomiast, druga opcja jest znacznie bezpieczniejsza oraz wygodniejsza,  polecana dla osób, które przylatują do Indii na krótki okres i pragną zwiedzić i doświadczyć jak najwięcej unikając nieprzyjemnych sytuacji, oszustów i zbędnego zamieszania.

Przeczytaj również o zaletach wycieczki indywidualnej po Indiach

https://www.paylesstoursindiablog.com/2019/05/samochodem-po-indiach-wynajem-taxi.html

Pieniądze
Najlepszą opcją jest zaopatrzenie sie w dolary, które można wymienić na miejscu na Rupie w kantorach z korzystnym dla nas kursem. Na lotnisku i w hotelach kurs zazwyczaj jest dla nas niekorzystny. Warto mieć przy sobie jak najwięcej drobnych (10, 20, 50 RSP)  na wydatki typu woda, riksza, przekąski.W większych miastach nie ma też problemu z bankomatami, a niektóre sklepy, hotele oraz restauracje akceptują karty kredytowe. W  małych turystycznych miasteczkach oraz wsiach lepiej  wcześniej zaopatrzyć się w rupie.

100 RSP w przeliczeniu na PLN - to ok. 6 zł
Przykładowe ceny w Indiach, ceny są średnio o połowę tańsze niż w Polsce

Hotel średniej klasy z klimatyzacją (1 noc)*** od 1500/3000 RSP ze śniadaniem (2 osoby)
Obiad w restauracji średniej klasy na osobę  ( 300 RSP/ 1000 RSP)
Jedzenie uliczne (0d 10 RSP)
Samosa z baru ulicznego - 10 /20 rsp
Momos (pierożki z warzywami) -  20/30 rsp
Piwo w restauracji w Delhi ( 150 RSP, nawet do 300 RSP)
Chleb – 20 RSP
Woda mineralna 1 l – 20 RSP
Wstęp do Taj Mahal dla turystów zagranicznych – 1300 RSP
Kilogram bananów -  40 RSP
Woda z kokosa - 30 RSP

Przykładowy cennik dań indyjskich w restauracji 

Informacje o jedzeniu w Indiach. Co zamówić w restauracji indyjskiej? w linku:
https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/kuchnia-indyjska-ze-wzgledu-na-fakt-ze.html
Informacje o indyjskim jedzeniu ulicznym typu street food w linku:
https://www.paylesstoursindiablog.com/search?q=jedzenie


Karta telefoniczna
Kartę można zakupić w sklepach” kioskach” głównie z telefonami lub na lotnisku. Firmy, które polecam to  Airtel, Vodafone lub Idea. Karty najbardziej popularne są o pojemności 30 GB na miesiąc, ok 1 GB na dzień.  Trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania zdjęcia paszportowego (możliwość zrobienia zdjęcia na miejscu) oraz paszportu.  Aktywacja karty trwa od jednego dnia do trzech dni. Zazwyczaj trzeba zadzwonić na numer podany na karcie, potwierdzić swoje dane osobowe i po tym karta zostaje aktywowana w ciągu 24h. 


Woda
Na pewno jednak należy unikać picia wody z kranu .  Woda jest rzeczywiście  zanieczyszczona i może przyczynić się do poważnych chorób. Kupujemy więc tylko wodę butelkowaną i przed wypiciem należy sprawdzić czy korek butelki nie został wcześniej naruszony. Zdarzają się  czasem przypadki oszustw. Niektórzy myją również zęby używając wody butelkowanej, co może i nie jest przesadą.   Całkowicie bezpieczne jest picie herbaty indyjskiej czy kawy (woda przegotowana).Należy uważać na soki wyciskane z owoców i sprzedawane na ulicy. Czasem są bowiem mieszane z wodą. 

Dezynfekcja rąk
W miejscach bez dostępu do bierzącej wody, mogę doradzic używanie płynow antybakteryjych lub chusteczek zapachowych działających dezynfekująco.  

Dania mięsa
W niektórych miasteczkach, wsiach w Indiach nie sprzedaje się mięsa i prawie wszędzie można spotkać restauracje z napisem pure veg co oznacza, iż nie zakupimy w takich restauracjach dań mięsnych, alkoholu oraz jajek.
 Jednakże, coraz więcej mieszkańców Indii spożywa dania z mięsa, a szczególnie z  kurczaka.  W wielu restauracjach można też zamówić rybę, baraninę czy owoce morza. Danie z kurczaka zachwalane przez obcokrajowców to na przykład butter chicken lub tandori chicken. W Indiach raczej trudno jest dostać wołowinę chociaż w niektórych stanach na przykład w Goa dostaniemy danie z wołowiny w wielu restauracjach turystycznych. Ciekawostką jest, iż w KFC można kupić wegetariańską wersję dań z kurczaka. W Mc Donaldzie również serwowane są fast foody wegetariańskie(veg burgers). Jedzenie indyjskie w linku
https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/kuchnia-indyjska-ze-wzgledu-na-fakt-ze.htmlAlkohol
Generalnie sytuacja przedstawia sie inaczej niż w Polsce. Piwo oraz inne trunki można zakupić w specjalnych sklepach „beer and wine” otwartych zazwychaj do 21.00/22.00 i zamykanych podczas świąt czy też podczas ważniejszych wydarzeń jak na przykład wybory prezydenckie.  Jak już wcześniej wspomniałam, w niektórych miasteczkach czy wsiach jest duży problem z zakupem czegoś mocniejszego. W niektórych restauracjach nie sprzedają wcale piwa, w niektórych można je  dostać pod ladą, a w niektórych płaci się niemal tak samo jak za pełne danie( 150 RSP, 200 RSP, czasami nawet 300 RSP za piwo 0, 3 l)W sklepach monopolowych przy centrach handlowych np w Delhi można dostać alkohole importowane z całego świata.W Goa można zakupić alkohol po bardzo niskich cenach i jest to chyba jedyny stan w Indiach z szerokim dostępem do alkoholu. Sklepy monopolowe oraz bary są widoczne niemal wszędzie.

Przyprawy
Dania indyjskie są dość porządnie przyprawione.  Szczególnie są aromatyzowane kardamonem, przyprawiane kurkumą oraz oczywiście zielonym chilli.  Badania amerykańskich naukowców potwierdziły silne działanie antynowotworowe kurkumy, wchodzącej w skład większości mieszanek curry i dodawanej do każdej niemal potrawy. To prawdopodobnie dzięki niej Hindusi prawie nie chorują na raka, mimo iż palą bardzo dużo papierosów. Inne przyprawy, jak kolendra, kmin, kardamon, cynamon, imbir, koper włoski, czy asafetyda, mają zbawienny wpływ na żołądek, pomagają w dolegliwościach gastrycznych i regulują przemianę materii. Cynamon i imbir mają ponadto silne właściwości antyseptyczne, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jeśli zaś chodzi o papryczkę chili, powszechnie wiadomo, że to doskonały środek antydepresyjny. Zawarta w niej substancja chemiczna – kapsaicyna – pobudza wydzielanie endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Endorfiny działają jak naturalny środek znieczulający i powodują uczucie błogostanu, dlatego też niektórzy traktują chili jak naturalny środek psychoaktywny i przestrzegają przed uzależnieniem. Przy stosowaniu wszystkich aromatycznych przypraw lepiej zachować umiar, ale z pewnością warto urozmaicić nimi codzienny jadłospis.   W sklepach można kupić przyprawy pod dane indyjskie danie np, przyprawę do dania Dal Masala, Alu Masala, Paneer Masala, Garam masla itd.


Pogoda , ogólne informacje
Termin wyjazdu powinien być uzależniony od rejonu, do którego się wybieramy. Myślę, że większość terytorium Indii najlepiej zwiedzić między październikiem, a kwietniem. Inaczej z wysokimi górami (Himalaje, Karakorum) – okres najlepszy między kwietniem, a wrześniem. Najbardziej upalne dni w Delhi przypadają na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec, a także sierpień.  W Indiach mamy również porę monsunową ( czerwiec  - wrzesień). Deszcz na przemian  słońce, deszcz; wilgotność powietrza jest wtedy bardzo wysoka. Czasem są to krótkie ulewy po których robi się upalnie, czasem ulewne deszcze trwające kilka dni - wszytko zależy od regionu. Turystów nie brakuje w Indiach przez cały rok. Grudzień,styczeń i luty są miesiącami najchętniej polecanymi na odwiedzenie Indii, jednakże dość chłodnymi. Dni są czasem szare, a bez ogrzewania w murach hotelowych jest dość zimno.Bardzo ciekawą opcją jest wtedy podróż w rejony południowe: Kerala, Goa. Jeśli chodzi o Goa to najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Goa to miesiące między październikiem, a kwietniem. Maj jest bardzo upalny, w czerwcu zaczynają się monsuny trwające w teorii do września,  jednakże sierpień jest już miesiącem stosunkowo suchym z mniejszą ilością opadów i coraz większą ilością dni słonecznych. Życie w Goa w linku

https://www.paylesstoursindiablog.com/search?q=goa


Rozrywka, życie nocne, atrakcje
Puby oraz kluby nocne można znaleźć w dużych miastach takich jak Bombaj, Delhi, Bangalore czy Kalkuta. Kluby, dyskoteki są zazwyczaj zamykane o 1.00 lub 2.00. Znanym miejsce w Delhi z wieloma klubami oraz pubumi to Hauz Khas village. Alkohol można wypić najczęściej w restauracjach. W wielu miejscach można znaleźć beer bary serwujące  piwo oraz trunki z całego świata. Atrakcji turystycznych w Indiach jest jednak co nie miara. Sam oczywiście pobyt w tym kraju oraz obserwacja tutejszych zwyczajów z możliwością zrobienia photek  jest dla wielu atrakcją samą w sobie. Jednakże, do bardzo popularnych atrakcji należy: noc na pustyni połączona z trekingiem na wielbłądach (Pushkar, Jaisalmer), water- rafting (Manali, Risikesh), obserwacja przyrody (Rathambore, Sariska), safari, lekcje gotowania, wróżby, masaże lecznicze, joga, zaproszenie na ślub hinduski, pobyt w ośrodku ajurwedyjskim lub aszramie.Jeśli chodzi o rozrywkę typowo dla młodzych ludzi, to polecam pobyt w Goa - plaże Anjuna, Aramboll,  Baga lub Calangute. Niektóre plaże w Goa oferują na plaży  już niemal od rana zabawę w klubach przy  brzmieniach muzyki electro i nie tylko. Na miejscu również wiele atrakcji takich jak sporty wodne, joga na plaży, wycieczki fakultatywne (obserwacja krokodyli, delfinów, wodospad, plantacja przypraw itd). Opis plaż w Goa w linku 
https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/plaze-goa-przeglad-plaz.htmlDodatkowe informacje o Indiach

Napiwki – jest to kwestia, która w jakiś sposób jest indywidualna. W Indiach wielu ludzi utrzymuje się właśnie z napiwków, które nie są doliczane do rachunku jako service charge. Trzeba więc pamiętać o konieczności zostawienia napiwku w wielu miejscach takich jak hotele, restauracje, usługi turytyczne, przewodnikom lokalnym, kierowcom, masażystom itd.

w hotelach/restauracjach 5 lub 10 % kwoty rachunku, bagażowym w hotelu 20-100 RSP , przewodnik lokalny za cały dzień od  500 rsp w zależności od satysfakcji i portfela osoby podróżującej. 

Dla kierowców z prywatnym samochodem - ok 5/7 USD  na dzień

Masażystom - 200 RSP


Opieka medyczna – Indie znane są z dość dobrej opieki medycznej na poziomi europejskim. W hotelach jest dostępny lekarz na wezwanie. Kosze wizyty między 30/50 USD .

Napięcie – 230 V, wtyczki brytyjskie, jednakże z możliwością włożenia wtyczek dosępnych w Polsce. Można ze sobą zabrać dodatkowo adapter z gniazdkiem.

Szczepienia- Szczepienia są zalecane, natomiast nie wymagane. Można zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, polio, żółtaczce A,B, Niektórzy przyjmują także szczepienia przeciw wściekliźnie, żółtej febrze oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. 

Malaria/ denga - myślę, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed tymi chorobami jest spryskiwanie się środkami przeciw komarom i spanie w pomieszczeniach z moskitierą. Można dodatkowo przyjmować środki doustne przeciw malarii, jednakże nie dają one 100 -procentowej ochrony i mają skutki uboczne. 

Co zabrać do Indii , lista rzeczy przed wyjazdem do Indii


Listę rzeczy należy uzależnić od charakteru podróży, jednakże poniżej podaje w punktach najbardziej przydatne
 •  krem z filtrem, kapelusz/nakrycie głowy, 
 •  okulary przeciwsłoneczne
 • podstawowe lekarstwa na zatrucia, oparzenia, zranienia, plastry itp.
 • polisę ubezpieczeniową 
 • poszwę na poduszkę/kołdrę oraz prześcieradło lub turystyczny śpiwór (jeśli śpimy w hotelach niskobudżetowych)
 •  kłódkę z linką (podróż pociągiem/autobusem)
 •  latarka, scyzoryk/zapalniczka (trekking)
 •  mapa, przewodnik 
 •  płaszcz pczeciwdeszczowy (jeśli podróżujemy porą monsunową)
 •  turystyczny czajnik elektryczny 
 •  przejściówkę do gniazdka indyjskiego
 •  mały plecak turystyczny
 •  repelenty przeciw komarom
 •  chusteczki/płyny dezynfekujące do rąk 
 •  wygodne i przewiewne ubrania zakrywające ramiona oraz nogi (tuniki, dłuższe sukienki)
 • szal 
 • power bank
 • wygodne sportowe buty 
 • klapki pod prysznic oraz do chodzenia 
 • chusteczki higieniczne oraz papier toaletowy (w nirktórych hotelach brakuje, można też kupić na miejscu)


Więcej informacji  w linku
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede