Przejdź do głównej zawartości

10 najlepszych miejsc w Indiach


10 najlepszych miejsc w Indiach

Indie to ogromny i różnorodny kraj. Graniczy z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Sri Lanką, Bangladeszem i Mjanmą, nie wspominając o Morzu Arabskim i Zatoce Bengalskiej. W granicach Indii istnieje ponad 20 języków urzędowych, wiele religii i różnorodność kuchni. Aby naprawdę doświadczyć różnorodności indyjskiej kultury i historii podróże są kluczowe. Powody, dla których warto zwiedzić Indie w linku https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/04/dlaczego-indie-sa-tak-ekscytujacym.html

 Oto 10 najciekawaszych miejsc w Indiach, które może uda się Tobie zobaczyć podczas kilku lub może nawet jednaj długiej wycieczki czy podróży do Indii

 

10. Mysore

Na południowym krańcu Indii znajdziesz miasto Mysore. Niegdyś stolica dynastii Wodeyarów, Mysore jest najlepiej znane ze wspaniałego Pałacu Mysore. Pałac jest uosobieniem bogactwa, a zwiedzanie tego obiektu odkryje jego ekskluzywne akcenty, takie jak rzeźbione drzwi z palisandru, sufity ozdobione kością słoniową i niezliczone obrazy na ścianach.

 Jeśli jesteś w Mysore, nie możesz przegapić niesamowitego targu Devaraja, miejsca na świeżym powietrzu przy Dhanwanthri Road, gdzie możesz kupić herbatę chai, a następnie obejrzeć stragany oferujące produkty lub rzeźby z drzewa sandałowego.


 
9. Amritsar

 W północnej prowincji Pendżab znajduje się Amritsar, święte miasto i mekka religii Sikhów. Główną atrakcją Amritsar jest Złota Świątynia, znana również jako Harmandir Sahib. Zbudowana ponad 400 lat temu, ta świątynia jest naprawdę złota i zawsze jest pełna Sikhów odwiedzających z całych Indii i innych zakątków świata.

 Możesz zwiedzać Złotą Świątynię niezależnie od wyznania, ale musisz okazać szacunek zakrywając głowę i zdejmując buty. Wejdź do świątyni przez Ghanta Ghar - główne wejście i podziwiaj Amrit Sarovar - basen otaczający świątynię, w którym kąpią się pielgrzymi.

 


8. Ladakh

 W najbardziej wysuniętych na północ Indiach, w mocno spornym regionie Kaszmiru, znajduje się górzysty region Ladakhu. Region ten jest duży, ale ma niską gęstość zaludnienia i wielu koczowniczych mieszkańców. Zapierające dech w piersiach dziewicze krajobrazy to główna atrakcja tego regionu, jednakże praktycznie wszyscy podróżnicy spędzą czas w mieście Leh.

 Miasto położone jest na bardzo dużej wysokości, a także jest domem dla XVII-wiecznego Pałacu Króla Ladakhu. Kultura buddyjska jest również widoczna w Leh i możesz  zwiedzić niektóre z wielu buddyjskich klasztorów i świątyń.
 

7. Plaże Goa

Na zachodnim wybrzeżu Indii leży Goa, dawna kolonia Portugalii, która łączy kulturę indyjską z wpływami kolonialnymi i bogatą turystyką międzynarodową. Goa jest popularne głównie ze względu na spektakularne plaże.

 Najbardziej ruchliwa i najpopularniejsza ze wszystkich jest plaża Candolim, na którą przybywają podróżnicy z całego świata, aby rozkoszować się słońcem. Z kolei Anjuna Beach znacznie mniej zatłoczona to także niesamowite miejsce, gdzie można dojść do fortu Chapora i podziwiać piaszczyste wybrzeże z nowej perspektywy.

 Palolem jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w całym Goa, ze swoją naturalną zatoką otoczoną wysokimi przylądkami po obu stronach. Goa jest powszechnie uwielbiane przez poszukiwaczy przygód, a dla spragnionych zabawy na słońcu jest mnóstwo zajęć rekreacyjnych. Więcej o Goa w linku:https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/zalety-oraz-mieszkania-w-goaindie-wady.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2018/06/goa-opis-stanu.html

 

 

6. Delhi

Jeśli spędzasz czas w północnych Indiach prawie na pewno odwiedzisz stolicę Delhi. Ogromne, rozległe miasto jest domem dla kilku dzielnic i jest uważane za jedno z najstarszych miast na świecie. Jednym z najważniejszych zabytków w Delhi jest Czerwony Fort lub Lal Qila, który został zbudowany w XVII wieku.

 Czerwony Fort jest zbudowany z piaskowca i będziesz mógł przejść przez jego Bramę Lahore na bazar, przez klejnotowy pałac, a nawet do dawnej rezydencji sułtana. Będąc w Delhi, powinieneś także znaleźć czas na liczne muzea i obiekty religijne, które są częścią  miasta i jego kultury. Więcej o Delhi w linku: 

https://www.paylesstoursindiablog.com/2018/06/delhi-informacje-co-zwiedzic.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/06/indie-jak-sie-mieszka-w-delhi-blog-o.html


 

5. Jaskinie Ellora i Ajanta

 W stanie Maharashtra można zwiedzać spektakularne jaskinie Ellora i Ajanta. W Ellorze znajduje się ogromny kompleks świątyń wykutych w skalistym krajobrazie. Te 34 kapliczki jaskiniowe mają do 1500 lat i pochodzą z trzech różnych religii: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu.

 Dwie godziny drogi stąd znajduje się Ajanta, w której znajduje się również 29 jaskiń. Jaskinie Ajanta są pokryte malowidłami ściennymi, z których większość odzwierciedla buddyjskie historie. Chociaż oba kompleksy jaskiń są oddalone od siebie o dwie godziny, warto odwiedzić oba, aby porównać te niesamowite atrakcje.

 


4. Waranasi

 Z historią sięgającą ponad 3000 lat, Waranasi jest jednym z najstarszych żyjących miast na świecie. Położone w północnych Indiach nad brzegiem Gangesu Waranasi od wieków było ważnym ośrodkiem nauki, a także głównym celem pielgrzymek wielu Indusów.

 Varanasi jest uważane za święte miasto wśród Hindusów, dżinistów i buddystów, ponieważ uważa się, że śmierć tutaj uwalnia duszę z cyklu reinkarnacji, a kąpiel w rzece Ganges oczyszcza z grzechów.

 Waranasi oferuje widoki i przeżycia nieznane nigdzie indziej na świecie. Jest nazywany „Miastem Świątyń” ze względu na tysiące świątyń . Niektóre z najbardziej znaczących to Świątynia Śiwy Kashi Vishwanath, Świątynia Durga i Świątynia Sankat Mochan Hanuman, która jest nazywana również świątynią małp.

 Najbardziej rozpoznawalnymi miejscami w mieście są ghaty, seria schodów prowadzących w dół do rzeki Ganges, gdzie wielu ludzi gromadzi się na przykad w celu duchowej kąpieli. Najstarszym i głównym ghatem jest Dashashwamedh Ghat. Ghat Manikarnika to płonące ghat, w którym często odbywają się hinduskie kremacje i rytuały rocznic śmierci. Joga, golenie głów i masaże to inne obrazy Varanasi. Najlepszym sposobem na zobaczenie ghatów jest poranna przejażdżka łodzią o wschodzie słońca.

 Tkanie jedwabiu jest popularne w Varanasi, a oprócz innych wyrobów rękodzielniczych istnieje wiele sklepów i targowisk sprzedających wyroby jedwabne, takie jak sari i szaliki.

Więcej o Varanasi w linkach:

https://www.paylesstoursindiablog.com/2021/03/10-najwazniejszych-miejsc-w-varanasi.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2019/05/varanasi-to-miasto-surrealistyczne.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2021/03/krotki-przewodnik-po-ghatach-w-varanasi.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/07/aghori-baba-kim-sa-jedna-z-najbardziej.html
 

3. Kerala 

 Południowo-zachodni stan Indii znany jako Kerala to miejsce tropikalnego piękna. Palmy, plaże z białym piaskiem i ekoturystyka to główne powody, dla których warto zwiedzić ten region. Oprócz słynnych rozlewisk, eleganckich łodzi mieszkalnych i festiwali świątynnych, Kerala jest także domem dla Thekkady, rezerwatu tygrysów, który pozwala podziwiać florę i faunę bez tłumów.

 Centrum Kerali jest miasto Kochi, w którym można zobaczyć kwitnący lokalny przemysł rybny wraz z nowoczesnymi wieżowcami i architekturą kolonialną. Koczin jest zróżnicowany etnicznie i religijnie. W ciągu jednego popołudnia możesz zwiedzić żydowską synagogę, holenderski pałac, portugalski fort Pallipuram i hinduską świątynię Thrikkakara.

Więcej o Kerali:

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/rozlewiska-kerali-czy-cud-natury-i.html


 

2. Agra

 Agra jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w całych Indiach. Niegdyś stolica imperium Mogołów, Agra jest teraz domem dla kultowej budowli znanej jako Taj Mahal. Mauzoleum z białego marmuru zostało zbudowane w XVII wieku i jest powszechnie uważane za pomnik miłości.

 Choć spektakularnie piękny, Taj Majal może być bardzo zatłoczony. Warto również zobaczyć w Agrze Fort Agra, który jest bardzo podobny do Czerwonego Fortu w Delhi.

Więcej o Agrze:

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/agra-miasto-taj-mahal-i-okolice-poozone.html

 


1. Radżastan

Północno-zachodnie Indie to stan Radżastan, który graniczy z Pakistanem i jest domem  pustyni Thar. Niezależnie od tego czy interesuje Cię historia Radźputu czy widoki na góry Aravallis Radżastan zawiera jedne z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Indiach. Jaipur, czyli Różowe Miasto jest stolicą Radżastanu i wspaniałym miejscem na rozpoczęcie podróży.

Jest domem dla niesamowitej architektury, w tym trzech fortów, wielu świątyń i niezwykłego Pałacu Miejskiego. Również w Radżastanie warto odwiedzić Jodhpur, tak zwane Błękitne Miasto, które jest bramą do pustyni Thar, a także domem dla spektakularnego fortu Mehrangarh. Innym niesawoitym miastem jest romantyczne misato jezior Udaipur.

Więcej o Udaiipur i Jaipur w linkach:

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/04/informacje-udaipur-zwane-takze-miastem.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/05/jaipur-znane-rowniez-jako-rozowe-miasto.html

https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/06/pushkar-przewodnik.html


Jeśli szukasz biura pordóży w Indiach, które miałoby zorganizować dla Ciebie podróż bez problemów, opóźnień i pośpiechu, lub wycieczkę indywidualną z prywatnym kierowcą skontaktuj się z naszym biurem podróży w Indiach. Nasza strona internetowa - biuro podróży w Indiach  to www.paylesstoursindia.pl


Komentarze

  1. Cudowny blog z dużą dawką informacji o Indiach i widać, że napisany przez mieszkanę Indii

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

System kast w Indiach, kilka faktów i ciekawostek

Kasty w Indiach, system kast, o co w tym wszystkim chodzi? Indyjski system kastowy, który dzieli Hindusów na różne grupy społeczne w zależności od ich pracy i urodzenia liczy sobie według naukowców ponad 3000 lat. W systemie Hindusi są podzieleni na cztery klasy w oparciu o zasadę „varna”, co dosłownie oznacza „kolor”: braminów (klasa kapłańska); Kshatriyas (klasa rządząca, administracyjna i wojownicza); Vaishyowie (klasa rzemieślników, handlarzy, rolników i kupców); i Shudras (pracownicy fizyczni). Są też ludzie spoza systemu, w tym plemiona i Dalici, znani wcześniej jako „niedotykalni”, chociaż termin ten budzi kontrowersję. Niedotykalni w Indiach zajmują się najczęściej najbardziej nieczystymi pracami takim jak ubój zwierząt, praca w kanalizacji, sprzątanie latryn, usuwanie zmarłych zwierząt, czy pochówek i kremacja zmarłych.   Pojęcie „jati” oznaczające „narodziny” również leży u podstaw systemu kastowego i powoduje jego rozróżnienie na tysiące trudnych do zdefiniowania podgrup

Aghori Baba- Kontrowersyjni mnisi czy Nekrofile ?

A ghori Baba  W Indiach możemy spotkać się z niezliczoną ilością różnych wyznań oraz sekt, a także związanych z nimi mnichami Sadhu czy Baba, którzy penią funckę świętych mężów czy guru.                                     Jedną z najbardziej tajemniczych społeczności w Indiach są właśnie Aghori Baba (w języku hindi Aghori znaczy nieczysty) czyli członkowie nielicznej sekty (mówi się o liczbie kilkuset wyznawców) należącej do ascytecznego kierunku  tantrycznego. Są oni związani z rytułałami pośmiertnymi i kremacją. Większość Aghori Baba zamieszkaje terny miejsc kremacji oraz cmentarzy. Można ich równie spotkać w Varanasi, gdzie  posypani ludzkimi prochami  z ludzką czaszkę w dłoni są czasem spotykani na ghatach w Varanasi lub Pasupaniath w Nepalu.                                                                                    Wiara Aghori Aghori są czcicielami bóstwa Śiwy,  głównie awatara Bhairawy czyli formy boga Śiwy związanego ze śmiercią   i jego kobiecym odpowiednikiem boginią

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić

10 najważniejszych miejsc w Varanasi, które powinieneś odwiedzić 1.Świątynia bogini Durgi nazywana świątynią małp Dedykowana bogini Durdze jest symbolem kobiecej boskości. Uważa się, że bóstwo obecne w tej świątyni zmaterializowało się z powietrza i nie zostało stworzone przez żadnego człowieka. Inną oznaką feminizmu  tej świątyni jest to, że została ona ufundowana przez kobietę - bengalską Maharani, która zgodnie z jej życzeniem została zbudowana w stylu architektury Nagara. Najciekawszym faktem dotyczącym tej świątyni jest być może fakt, że codziennie odwiedza ją kilka małp. W rzeczywistości jest tu tak wiele małp, że często nazywa się to miejsce „Świątynią Małp”.   2.Visvanth w Varanasi Znajduje się na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras i codziennie odwiedzają ją turyści. Rodzina Birla, która odniosła ogromny sukces jako grupa przedsiębiorców w Indiach, zleciła jego budowę, a miejscowi nazwali ją Świątynią Birla. Wspaniałą rzeczą w świątyni jest to, że nie jest to tylko jede